امروز : سه شنبه, ۸ بهمن , ۱۳۹۸
تاریخ : ۱۳۹۵/۱۱/۱۶ - ۱۲:۱۶ ذخیره فایل ارسال به دوستان

تشدید تنشها بین تهران و واشنگتن قرارداد فروش هواپیماها را تهدید می‌کند

سی ان ان با اشاره به احتمال اجرایی نشدن قرارداد فروش بوئینگ به ایران در پی روی کار آمدن ترامپ نوشت:عدم اجرای احتمالی این قرارداد می تواند خبری بد برای کارکنان کارخانه های هواپیماسازی و قطعه سازی باشد که شغل آنها بستگی به این معامله دارد.

به گزارش بابل نوین،به نقل از سی ان ان، معامله ۸ میلیارد دلاری فروش ۸۰ فروند هواپیمای مسافربری بوئینگ به ایران پیش از ورود دونالد ترامپ به کاخ سفید نیز چالش های مختلفی را پیش رو داشت، اکنون با روی کار آمدن ترامپ و افزایش تنش ها بین تهران و واشنگتن بر سر آزمایش موشکی بالستیک ایران، تردیدها در مورد اجرای این معامله بیشتر نیز شده است.
عدم اجرای احتمالی این قرارداد می تواند خبری بد برای کارکنان کارخانه های هواپیماسازی و قطعه سازی باشد که شغل آنها بستگی به این معامله دارد.
ترامپ پس از ورود به کاخ سفید، یک دستور اجرایی مهاجرتی صادر و ورود اتباع ۷ کشور مسلمان از جمله ایران به خاک آمریکا را ممنوع کرده است. همچنین هفته گذشته پس از آزمایش موشکی ایران، دولت جدید آمریکا مجموعه تحریم های جدیدی را علیه ایران به اجرا گذاشته است.
این تحریم های جدید به طور مشخص مانع از اجرای قرارداد بوئینگ با ایران نمی شود، اما اگر ایران دست به اقدام تلافی جویانه زده و معامله را لغو نماید، می تواند اجرایی شدن این معامله را دشوار تر کند. معامله مشابه ایران با شرکت هواپیماسازی ایرباس فرانسه نیز در معرض خطر قرار خواهد داشت، زیرا هواپیماهای ایرباس نیز تعداد زیادی از قطعات خود را از شرکت های آمریکایی تهیه می کنند و فروش ایرباس ها به ایران به مجوز دولت آمریکا نیاز دارد.
ریچارد ابولافیا، تحلیلگر صنعت هوانوردی در این باره گفت: «این وضعیت برای قراردادهای فروش هواپیما خوب نیست.»
شرکت بوئینگ روز جمعه از هرگونه اظهارنظر مستقیم در مورد چشم انداز قرارداد خود با ایران خودداری کرد.
شرکت بوئینگ روز جمعه اعلام کرد: «ما در حال فعالیت به موجب …مجوز فعلی هستیم… اگر ما دستورالعمل جدیدی از جانب خزانه داری آمریکا دریافت کنیم، بر اساس آن عمل خواهیم کرد.»
مشکل ترامپ این است که اتخاذ یک موضع سختگیرانه در قبال ایران می تواند به مشاغل تولیدی در آمریکا لطمه بزند؛ حال آنکه وی گفته ایجاد فرصت های شغلی بیشتر در بخش تولیدی از اولویت های دولت وی است. شرکت بوئینگ و قطعه سازان وی نظیر شرکت جنرال الکتریک و یونایتد تکنولوژیز از شرکت های عمده ایجاد کننده فرصت های شغلی در آمریکا هستند. بوئینگ پس از امضای قرارداد با ایران گفته بود که این قرارداد موجب حمایت از حدود ۱۰۰ هزار فرصت شغلی در این شرکت و شرکت های قطعه ساز خواهد شد.
آدام پیلارسکی، معاون موسسه مشورتی آویتاس در این باره گفت: «این تنش ها واقعا اروپایی ها را آزرده خواهد کرد…و این می تواند موجب بروز مشکلاتی برای آمریکا شود زیرا ممکن است موجب کاهش وابستگی شرکت های هواپیماسازی اروپا به قطعات تولیدی شرکت های آمریکایی شود.»
ابولافیا گفت، دولت ترامپ برای به شکست کشاندن این قراردادها، لزوما نیازی به ممنوع کردن  اجرای آنها ندارد. وی افزود، موضع سختگیرانه تر ترامپ در مورد ایران می تواند به توانایی ایران در تامین مالی خرید هواپیما از طریق بانک های غربی لطمه بزند، زیرا این بانک ها احتمالا  تمایلی به امضای قراردادهای پرریسک نخواهند داشت.
وی در ادامه گفت: «اگر وضعیت تامین مالی خرید هواپیماها بدتر و بدتر شود، این به تنهایی می تواند موجب لغو قراردادها شود.»

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين