امروز : دوشنبه, ۳۰ دی , ۱۳۹۸
تاریخ : ۱۳۹۵/۱۱/۱۷ - ۱۱:۱۵ ذخیره فایل ارسال به دوستان

دولت در بحث اعتبار بخشی توجه ویژه‌ای به دانش پژوهان بنیاد داشته باشد

رئیس مرکز دانش پژوهان و تشکل های شاهد و ایثارگر گفت: امیدواریم در بحث اعتبار بخشی توسط دولت نگاه ویژه‌ای به تشکل‌های شاهد و ایثارگر و دانش پژوهان بنیاد شود.

به گزارش بابل نوین، به نقل از اشگاه خبرنگاران جوان؛ علی‌عباس کمری رئیس مرکز دانش پژوهان و تشکل های شاهد و ایثارگر در نشست خبری که  شنبه برگزار شد، اظهار داشت: ایثارگران افراد نیازمندی نیستند بلکه آن‌ها توانمندی‌های ویژه‌ای دارند که در نظام جمهوری اسلامی ایران این توانمندی را ثابت کرده‌اند، بر همین اساس برنامه‌هایی با توجه به فرا رسیدن دهه فجر در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به برپایی نمایشگاه رویش دوباره، ادامه داد: در این نمایشگاه آثار نخبگان شاهد و ایثارگر در حوزه‌های هنری شامل خوشنویسی، نقاشی، کاریکاتور و نگارگری ارایه شده و به ۲۲ اثر برتر جوایز نفیسی اهدا می‌شود و هر یک از هنرمندان در رشته تخصصی خود به اجرای زنده می‌پردازند.
وی تصریح کرد: مراسم افتتاح این نمایشگاه فردا ساعت ۱۰ صبح در موزه شهدا انجام می‌شود که علاقه‌مندان و عموم مردم می‌توانند هر روز از ساعت ۹ تا ۱۶ از این نمایشگاه بازدید کنند.
کمری بیان داشت: از دیگر برنامه‌های این نهاد، برگزاری نمایشگاه توانمندی‌های شاهد و ایثارگر شامل جانبازان، ایثارگران، فرزندان شاهد و آزاده در غرفه‌ای ۹۰ متری در طول مسیر راهپیمایی ۲۲ بهمن مابین خیابان خوش و شادمان به صورت یک‌جا و منسجم صورت می‌گیرد و در آن اختراعات، کتاب و محصولات فرهنگی به نمایش گذاشته می‌شود.
رئیس مرکز دانش پژوهان و تشکل‌های شاهد و ایثارگر خاطر نشان کرد: در دولت تدبیر و امید نگاه به جامعه ایثارگر برای رفع مشکلات و رسیدگی به مسائل آنان است.
وی بیان کرد: در سال‌های گذشته از بودجه‌های جاری برای انجام فعالیت‌های نخبگان ایثارگر هزینه می‌شد که با کمک دولت تدبیر و امید بخشی از این مشکلات از سال ۹۴ رفع شد.
کمری ادامه داد: به همین منظور از رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران و نمایندگان مجلس شورای اسلامی تقاضا داریم نگاه ویژه‌ای به موضوع بودجه این مرکز داشته باشند تا اعتبارات آن به سطح واقعی خود برسد و امیدواریم در سال آینده این اعتبارات به صورت ویژه‌تری دیده شود و مجلس شورای اسلامی نسبت به تخصیص بودجه بیشتری به این مرکز اقدام کند.
رئیس مرکز دانش‌پژوهان و تشکل‌های شاهد و ایثارگر تصریح کرد: تلاش‌های بسیاری در سال جاری برای تصویب آیین نامه اجرایی ماده ۶۹ قانون خدمات‌رسانی جامع به ایثارگران شده که اکنون این آیین‌نامه در کمیسیون اجتماعی دولت به تصویب رسیده است و در مجموع ۱۵ دستگاه اجرایی این آیین‌نامه را به منظور کمک و ارایه تسهیلات ویژه به ایثارگران عضو این مرکز تدوین کرده‌اند و امیدواریم هیئت وزیران نیز این آیین‌نامه را به تصویب برسانند، زیرا با تصویب آن و با همکاری سایر دستگاه‌های اجرایی به ویژه بنیاد ملی نخبگان، امکانات و تسهیلات بیشتری برای ایثارگران در نظر گرفته می‌شود.
وی خاطر نشان کرد: از دیگر برنامه‌های فرهنگی این نهاد با عنوان «نامه به یک شهید» با همکاری بنیادشهید و وزارت آموزش و پرورش در سطح کشور در حال اجرا است تا دانش‌آموزان در صورتی که خاطره یا دلنوشته‌ای از شهدا دارند برای ما ارسال کنند که از اول تا ۲۲ بهمن ماه علاقه‌مندان می‌توانند در این طرح شرکت کنند، البته ممکن است که تا ۳۰ بهمن نیز تمدید شود که در نهایت ۶۲۰ اثر در استان‌ها برگزیده و ۲۲۰ اثر برتر در قالب نامه در کل کشور انتخاب خواهد شد.
کمری با اشاره به برپایی نمایشگاه دستاوردهای علمی مخترعان و جشنواره عکس با عنوان «ویرا ایستا زینو» با همکاری سازمان سینمایی فجر و شرکت ویرا در ایام دهه فجر، اضافه کرد: در این جشنواره عکس که در چهار حوزه مستند اجتماعی، طبیعت، پورتره و آزاد است عکاسان می‌توانند آثار خود را تا ۲۵ بهمن ماه به دبیرخانه این جشنواره ارسال کنند، البته زمان برپایی این جشنواره ۱۵ اسفند سال جاری است.
رئیس مرکز دانش پژوهان در خصوص ثبت ۴۰۹ اختراع ایثارگران گفت: در سال ۹۵ حدود ۴۰۹ اختراع از سوی ایثارگران به ثبت رسیده، همچنین ۳۵ دانش آموز در المپیادهای جهانی، ۸ دانشجو در المپیادهای دانشجویی، ۲۲ دانش‌آموز در مسابقات کشوری، ۳۶ دانشجوی نمونه کشوری و همچنین ۲۹۳ نفر برترین‌های جشنواره قرآنی و هنری، رتبه‌های برتر را از میان اعضای این مرکز کسب کردند.
وی گفت: برترین‌های کنکور کارشناسی ۳۱ نفر، کارشناسی ارشد ۲۰ نفر و دوره دکتری  ۷ نفر بوده که  سال گذشته نیز ۲۱۰ نفر عضو هیئت علمی ایثارگر و شاهد داشتیم که ۳۳ نفر به درجه استادی، ۴۰ نفر درجه دانشیاری و ۱۳۹ نفر درجه استادیاری ارتقا یافتند.
کمری تصریح کرد: از مجموع ۷ هزار و ۴۲۰ عضو مرکز در بخش نخبگان، ۲ هزار و ۸۹۴ نفر فرزند شهید، ۹۱ نفر همسر شهید، یک هزار و ۵۰۲ نفر جانباز، ۲۱۴ نفر همسر جانباز، دو هزار و ۲۷۵ نفر فرزند جانباز، ۱۴۸ نفر آزاده، ۳۹ نفر همسر آزاده،‌ ۲۲۴ نفر فرزند آزاده و پنج نفر نیز جانباز و آزاده هستند.
رئیس مرکز دانش پژوهان در پایان گفت: آمار اعضا بر حسب مقطع تحصیلی نیز شامل ۲۳۲ نفر دیپلم و زیر دیپلم، ۱۱۳ نفر کاردانی، ۸۵۶ نفر کارشناسی، ۲ هزار و ۹۲۷ نفر کارشناسی‌ارشد، یک هزار و ۸۹۸ نفر PHD، یک هزار و ۱۵۶ نفر دکتری تخصصی، ۶۴ نفر دکتری فوق تخصص،‌ حوزوی سطح یک و دو، حدود ۵۴ نفر و حوزوی خارج از فقه و اصول ۱۲۰ نفر هستند.
ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين