امروز : یکشنبه, ۶ بهمن , ۱۳۹۸
تاریخ : ۱۳۹۵/۱۱/۱۷ - ۱۲:۰۷ ذخیره فایل ارسال به دوستان

ترجمه و انتشار دو اثر از جورج ساندرز و کامل داود

سه کتاب «یک حکومت کوتاه و رعب‌آور»، اثر جورج ساندرز، «مورسو، بررسی مجدد»، اثر کامل داود و «همه دختران دریا»، اثر الهام فلاح طی روزهای گذشته توسط انتشارات ققنوس منتشر شد.

به گزارش بابل نوین، به  نقل از خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، ‌انتشارات ققنوس به تازگی دو اثر خارجی با نام‌های «یک حکومت کوتاه و رعب‌آور»، اثر جورج ساندرز با ترجمه فرشاد رضایی و «مورسو، بررسی مجدد»، اثر کامل داود با ترجمه سمیرا رشید‌پور را به همراه یک رمان ایرانی با عنوان «همه دختران دریا»، اثر الهام فلاح را در بازار نشر عرضه کرده است.

«یک حکومت کوتاه و رعب‌آور»
«یک حکومت کوتاه و رعب‌آور»، اثر جورج ساندرز با ترجمه فرشاد رضایی توسط انتشارات ققنوس منتشر شد. جورج ساندرز بعد از دو کتاب اولش، رمانی نوشت که تحسین منتقدان را برانگیخت. این کتاب با عنوان «یک حکومت کوتاه و رعب آور» در سال ۲۰۰۵ منتشر شد. ساندرز، پس از این کتاب دو مجموعه داستان کوتاه منتش ر کرد.

در مرکز کشور هورنر خارجی، کشوری کوچک قرار دارد به نام هورنر داخلی؛ کشوری با جمعیتی کمتر از ده نفر که مساحتش جواب‌گوی این تعداد هم نیست و ساکنانش مجبورند در هورنر خارجی بایستند و به نوبت به کشورشان بروند. پس از چند سال، روزی یکی از اهالی هورنر خارجی پیشنهاد می‌دهد که هموطنانش از اهالی هورنر داخلی مالیات بگیرند و این، ابتدای یک حکومت کوتاه و رعب‌آور است. جورج ساندرز نویسنده ۵۷ ساله آمریکایی، مدرس نویسندگی خلاق و خالق کتاب «پاستورالیا»، که به فهرست هزار و یک کتابی که پیش از مرگ باید خواند راه یافته است. کتاب‌های دیگر او نیز جوایز بسیاری چون جایزه اُ. هنری و پن همینگوی را برایش به ارمغان آورده است. ساندرز پنج سال زمان صرف نوشتن یک «حکومت کوتاه و رعب‌آور» کرده است که با تحسین منتقدان مواجه شد. ساندرز اگر محبوب‌ترین نویسنده داستان کوتاه در ایالات متحده نباشد، قطعاً یکی از محبوب‌ترین‌هاست و هر آنچه به قلم او آراسته باشد با نقد و بررسی معتبرترین منتقدان کتاب در سرتاسر ایالات متحده و دیگر کشورها مواجه می‌شود.

عده‌ای معتقدند که جورج ساندرز در میانه نگارش داستان این کتاب، تحت تاثیر شرایط حاکم بر جهانِ پس از یازده سپتامبر قرار می گیرد و در نگارش داستانی درباره مرزبندی‌ها، نفرت پراکنی‌ها و تقسیم انسان‌ها به خود و دیگری مصمم‌تر می‌شود.

«یک حکومت کوتاه و رعب‌آور»، اثر جورج ساندرز با ترجمه فرشاد رضایی در ۱۱۱ صفحه، شمارگان ۱۱۰۰ نسخه و به‌بهای ۷ هزار تومان توسط انتشارات ققنوس منتشر شد

«مورسو، بررسی مجدد»
«مورسو، بررسی مجدد»، اثر کامل داود با ترجمه سمیرا رشید‌پور از دیگر تازه‌های انتشارات ققنوس است. این رمان، پاسخی است به رمان پُرآوازه «بیگانه» اثر «آلبر کامو». راوی این کتاب پیرمردی است که به سبک «سقوط»، دیگر کتاب کامو، در یک بار نشسته و برای جوانکی که مدعی است در حال نوشتن تحقیقی دانشگاهی در مورد کتاب بیگانه است، اطلاعات می‌دهد.

کامل داود نویسنده الجزایری است که به زبان فرانسه می‌نویسد و کتاب «مورسو بررسی مجدد» مهم‌ترین رمان وی است که برای او شهرت جهانی و جوایز متعدد به همراه داشته است. این کتاب برنده جایزه گنکور رمان اول ۲۰۱۵،  برند جایزه انگلیش‌پن ۲۰۱۵،  برنده جایزه فرانسوا موریاک ۲۰۱۴، برنده جایزه پنج‌قاره فرانسه‌زبان ۲۰۱۴ شده است.

«مورسو، بررسی مجدد»، اثر کامل داود با ترجمه سمیرا رشید‌پور در ۱۴۴ صفحه، شمارگان ۱۱۰۰ نسخه، به‌بهای ۸ هزار و ۵۰۰ تومان توسط نشر ققنوس منتشر شده است.

«همه دختران دریا»
«همه دختران دریا»، اثر جدید الهام فلاح نویسنده جوان کشورمان است. «همه دختران دریا» به روایتِ موازی زندگی زنی که همسرش عضو گروه منافقین بوده است با سه زن جوان امروزی می‌پردازد. ستاره یک نویسنده، فریبا استاد ریاضیات، شیرین، مامای از کار بیکارشده و ماندگار که همسرش از اعضای فرقه منافقین بوده، شخصیت های اصلی این رمان هستند. دغدغه اصلی رفتن یا ماندن است. این کتاب به نوعی ماجرای پلیسی دارد.

الهام فلاح در اردیبهشت‌ماه ۱۳۶۲ در بندر بوشهر متولد شد اما اصالتاً گیلانی است. کتاب‌های «زمستان با طعم آلبالو» و «سامار» را در نشر ققنوس به چاپ رسانده و کتاب «کشور چهاردهم»  در نشر نگاه منتشر شده است. او پیش از «همه دختران دریا»، رمان «خونمردگی» را توسط نشر چشمه به بازار کتاب عرضه کرده است.

«همه دختران دریا»، اثر الهام فلاح در ۳۵۲ صفحه، شمارگان ۱۱۰۰ نسخه و به‌بهای ۲۱ هزار تومان توسط انتشارات ققنوس منتشر شده است.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين