امروز : دوشنبه, ۷ بهمن , ۱۳۹۸
تاریخ : ۱۳۹۵/۱۱/۱۷ - ۱۳:۱۹ ذخیره فایل ارسال به دوستان
گزارشی از نشست خبری مدیرعامل بانک مسکن؛

۳شرط دریافت وام ۴٠میلیونی مسکن مهر

مدیرعامل بانک مسکن از ارائه پیشنهاداتی جدید به بانک مرکزی برای بهره‌مندی از حساب‌های ترکیبی (با سپرده و بدون‌سپرده) باهدف تسهیل روش‌های خانه‌دار شدن و افزایش قدرت انتخاب متقاضیان خبر داد و در عین حال تاکید کرد: بانک برنامه‌ای برای کاهش نرخ سود و افزایش دوره بازپرداخت تسهیلات صندوق پس‌انداز یکم ندارد.

به گزارش بابل نوین،مدیرعامل بانک مسکن همچنین با اشاره به اینکه افزایش ١٠ میلیونی تسهیلات مسکن مهر از امروز در تمامی شعب این بانک قابل اجراست، گفت: این تسهیلات به واحدهای نیمه تمامی تعلق می‌گیرد که فروش اقساطی نشده و پروژه فعال و دارای متقاضی باشد.

محمدهاشم بت‌ شکن مدیر عامل بانک مسکن امروز در جمع خبرنگاران، با شااره به اینکه به تازگی نرخ سود در صندوق پس‌انداز تک‌رقمی شده و همچنین سقف آن تا ۱۶۰ میلیون تومان افزایش داشته است، گفت: امروز تعداد مراجعان روزانه برای افتتاح حساب در این بخش به روزانه ۷۰۰ فقره رسیده است که نشان از اقبال عمومی مردم به تسهیلات تعریف شده است.

وی افزود: تا به امروز بیش از ۱۴۰ هزار فقره افتتاح حساب صورت گرفته است که بر این اساس رقم سپرده های مردمی به بیش از ۳۰ هزار میلیارد ریال بالغ می شود.

بت شکن خاطر نشان کرد: در طول ۱۰ ماهه سال جاری بالغ بر ۴۴ هزار میلیارد ریال تسهیلات برای خرید خانه پرداخت شده است که از رشد ۸۰ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل برخوردار است.

وی خاطر نشان کرد: جزئیات بهره مندی متقاضیان خرید مسکن از حساب‌های ترکیبی (با سپرده و بدون‌سپرده) با هدف تسهیل روش‌های خانه‌دار شدن و افزایش قدرت انتخاب پس از طی مراحل اداری لازم و تصویب در شورای پول و اعتبار به اطلاع عموم خواهد رسید.

وی یکی از گام های اثربخش برای تحریک بخش مسکن در مسیر خروج از رکود را کاهش نرخ سود تسهیلات صندوق یکم در چندین مرتبه اعلام کرد که مطابق آخرین تصمیم در نیمه امسال، در حال حاضر تسهیلات خرید مسکن صندوق یکم در بافت‌های فرسوده با نرخ سود ۸ درصد و در سایر مناطق شهری با نرخ سود ۹٫۵ درصد به متقاضیان واجد شرایط پرداخت می‌شود.

مدیرعامل بانک مسکن با اشاره به اینکه در ۹ماه امسال ۳۸۲ هزار میلیارد تومان تسهیلات توسط سیستم بانکی کشور پرداخت شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴۴ درصد رشد داشته است، گفت: در بخش مسکن و ساختمان ۳۴هزار میلیارد تومان وام پرداخت شده که نسبت به مدت مشابه پارسال ۲۴درصد رشد داشته است.

وی با بیان اینکه سهم مسکن و ساختمان از کل تسهیلات شبکه بانکی ۸٫۹ درصد بوده که با توجه به شرایط رکودی بخش مسکن نسبت به مدت مشابه پارسال کاهش یافته است، افزود: بانک مسکن در ۱۰ ماهه سال ۹۵ در حوزه احداث و ساخت مسکن بالغ بر ۵۵ هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداخت کرده که بیش از ۱۰۱ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش داشته است و این نشان از پوشش بخش قابل توجهی از تقاضای موجود در بخش ساخت است.

بت شکن در ادامه ضمن اعلام آخرین گزارش از تامین مالی مسکن مهر شروط امکان استفاده از افزایش وام این پروژه به ۴۰ میلیون تومان را اعلام کرد و گفت: این تسهیلات به واحدهای نیمه تمامی تعلق می‌گیرد که فروش اقساطی نشده و پروژه فعال و دارای متقاضی باشد.

بت شکن برآورد پرداخت وام ۴۰ میلیونی را برای حدود ۳۹۰ هزار واحد در کل کشور عنوان کرد و افزود: از مجموع ۵۴۰ هزار واحد مسکن مهر ساخته شده در سطح کشور، ۳۰ هزار واحد تکمیل شده اما تصرف شده است، ۵۰ هزار واحد تکمیل شده است اما متقاضی ندارد و حدود ۷۰ هزار واحد م تکمیل شده اما انشعابات ندارد و بنابراین فقط ۳۹۰ هزار واحد مشول افزایش سقف تسهیلات این طرح به ۴۰ میلیون خواهند شد.

مدیر عامل بانک مسکن همچنین اعلام کرد که تاکنون بیش از ۵۰ هزار میلیارد تومان بابت تکمیل مسکن مهر تامین مالی انجام شده که تا ۲ میلیون و ۳۵۹ هزار واحد را در بر می گیرد که از این تعداد یک میلیون و ۷۲۶ هزار واحد نیز تحویل و فروش اقساطی شده است.

وی در اشاره ای که به میزان معوقات بانک مسکن داشت عنوان کرد که همواره کمترین معوقات به بانک مسکن اختصاص دارد چرا که مخاطب آن احاد جامعه و تسهیلات خرد است که امکان برگشت آن بسیار بالاست، اما در این بین از حدود ۵۸۰۰ میلیارد معوقات بانکی، ۲۱۰۰ میلیارد تومان در بخش مسکن مهر ثبت شده است. وی افزود: نسبت مطالبات معوق بانک مسکن فقط ۳٫۴ درصد است.

بت شکن موضوع افزایش سرمایه بانک مسکن را نیز مطرح کرد و با اشاره به دو مجوز قانونی که برای این موضوع وجود دارد از عدم اجرای آن گله‌مند شد.

آنطور که مدیرعامل بانک مسکن اعلام کرد در قانون بودجه امسال حدود ۵۰۰۰ میلیارد تومان به منظور افزایش سرمایه این بانک از محل فروش دارایی‌های مازاد راه و شهرسازی در نظر گرفته شده که هنوز هیچ مرحله‌ای از آن محقق نشده است. این در حالی است که با پایان سال جاری اگر اتفاقی نیفتد این قانون به طور خودکار دیگر قابلیت اجرایی نخواهد داشت.

اما استفاده ۱۰ هزار میلیاردی از مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌های خارجی بانک مرکزی که قرار بود در قالب تبصره ۳۵ قانون بودجه امسال به مرحله اجرا برسد، دیگر محل افزایش سرمایه بانک مسکن است که بت‌شکن عنوان می‌کند این هم هنوز اجرایی نشده و در مجموع هیچ اتفاقی برای افزایش بانک مسکن نیفتاده است.

این در حالی است که استفاده از مازاد تجدید ارزیابی بانک مرکزی موجب تزریق نقدی نخواهد شد و تنها فروش اموال مازاد وزارت راه و شهرسازی است که عامل ورود نقدینگی به بانک مسکن است که اتفاق نیفتاد./ز

جام نیوز

 

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين