امروز : پنج شنبه, ۳ بهمن , ۱۳۹۸
تاریخ : ۱۳۹۵/۱۱/۱۸ - ۱۳:۰۱ ذخیره فایل ارسال به دوستان

اجرای بهتر فعالیت‌های آموزشی و فرهنگی مؤسسات قرآنی به اعتبارات بستگی دارد

مدیران مؤسسه مجتمع قرآنی بازنشستگان و منتظران ولیعصر(عج) شهرستان همدان عنوان کردند: نبود بودجه جهت برگزاری هر چه بهتر و بیشتر فعالیت‌های آموزشی و فرهنگی یکی از مشکلات مؤسسات است.

به گزارش بابل نوین، عزیز‌الله نوری، مدیر مجتمع قرآنی بازنشستگان شهرستان همدان، در گفت‌و‌گو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از همدان، اظهار کرد: این مجمع از سال ۶۴ با اعضای ساکنین پایگاه هوایی شهید نوژه همدان فعالیت خود را در قالب «جلسات قرآن»، با حضور اساتید و روحانیون برجسته در راستای تبلیغ و ترویج مفاهیم قرآنی و دینی آغاز نمود.
وی افزود: این مجموعه از سال ۹۲، با نام «مؤسسه قرآنی بازنشستگان» فعالیت‌های خود را در رشته‌های روخوانی، روانخوانی، مفاهیم، تجوید و قرائت ویژه بازنشستگان نیرو‌ی هوایی و نیرو‌های مسلح آغاز نمود، کلاس‌های قرآنی در روز‌های سه شنبه با حضور روحانیون و مربیان دارای مدرک معتبر در دفتر مؤسسه و گاهأ به صورت سیار در منازل تشکیل می‌شود چرا که در روایات به کرات ذکر شده است «باید خانه‌ها از نور قرآن، منور شوند».
نوری اضافه کرد: این مؤسسه در کنار دوره‌های آموزشی قرآن، فعالیت‌های فرهنگی از جمله برگزاری برنامه‌های مناسبتی اعم از جشن، اعیاد و عزاداری با حضور مداحان و مرثیه سرایان اهل بیت و همچنین برگزاری ادعیه‌های مختلف هفتگی و … را نیز در برنامه‌های کاری خود دارد.
مدیر مجتمع قرآنی بازنشستگان ادامه داد: این مؤسسه، از نظر امکانات آموزشی به‌روز و پیشرفته محروم است و از آنجا که دفتر این مؤسسه در ساختمان تأمین اجتماعی نیرو‌های مسلح قرار دارد و این مکان به زودی به فروش خواهد رسید لذا پس از فروش با مشکل فضای ثابت و مستقل جهت انجام فعالیت‌های خود نیز روبرو خواهیم شد.
وی گفت: همچنین کمبود اعتبارات و نبود بودجه جهت انجام و برگزاری هر چه بهتر و بیشتر فعالیت‌های آموزشی و فرهنگی از دیگر مشکلات مؤسسه است، می‌توان گفت نبود فضا و امکانات آموزشی و کمبود بودجه از عمده‌ترین مشکلات جوامع قرآنی عصر حاضر است.
فاطمه شهبازی، مدیر مؤسسه منتظران ولیعصر(عج) شهرستان همدان نیز به ایکنا گفت: این مؤسسه از ۲۵ سال قبل فعالیت‌های قرآنی خود را آغاز نموده اما به صورت رسمی کار خود را از سال ۸۶ در رشته‌های روخوانی، روانخوانی، احکام، مفاهیم، تفسیر و مهدویت آغاز کرده است.
شهبازی اظهار کرد: در حال حاضر در این مؤسسه محصلین، دانشجویان و حتی بانوان خانه دار در رشته‌های مفاهیم، مهدویت، اخلاق، احکام و مسائل و مشکلات جامعه عصر حاضر روز‌های شنبه شرکت دارند، همچنین هفت مربی که همگی در این مؤسسه و تحت نظر بنده تربیت و رشد یافته اند و بیشتر آنها علاوه بر مدرک مربیگری تحصیلات حوزوی نیز دارند در این مؤسسه مشغول به تدریس هستند.
مدیر مؤسسه منتظران ولیعصر(عج) افزود: در کنار کلاس‌های آموزشی، فعالیت‌های فرهنگی مختلف از جمله برنامه‌های آموزش خانواده در مناسبت های مختلف، برگزای هسته‌های فرهنگی جهت پر کردن اوقات فراغت نوجوانان و جوانان و همچنین برگزاری اردو‌های فرهنگی- زیارتی و برنامه‌های بسیار دیگر، از جمله فعالیت‌های فرهنگی این موسسه است.
وی اضافه کرد: از آنجا که با کمبود بودجه جهت اجرای هر چه بهتر و بیشتر برنامه‌های قرآنی و فرهنگی و تجهیز امکانات آموزشی به روز و پیشرفته و همچنین اهدای جوایز جهت تشویق بیشتر نوجوانان و جوانان به قرآن و فعالیت‌های مرتبط روبرو هستیم لذا فرهنگسرا‌ها و مؤسسات قرآنی تازه ساخت در این نقطه از شهر، گوی رقبت را از ما ربوده و اندکی استقبال از کلاس‌های این مؤسسه را کاهش داده است.
شهبازی بیان کرد: با وجود مشکلات مالی و اقتصادی و همچنین کمبود امکانات آموزشی و نبود یک فضای مستقل جهت انجام فعالیت‌های قرآنی و فرهنگی، اما مؤسسه تا به اکنون بازده و خروجی خوبی داشته و به جرأت می‌توان گفت با وجود تمام این مشکلات، موسسه منظران ولیعصر(عج) نسبت به فرهنگسرا‌ها و مؤسسات دیگر این نقطه از شهر، از بار علمی بهتری برخوردار است.
مدیر مؤسسه منتظران ولیعصر(عج) اظهار کرد: قرآن و عترت باید در کنار یکدیگر قرار گیرد همانگونه که پیامبر عظیم‌الشأن، مسلمانان را وصیت کرده است، لذا برگزاری نشست‌ها و جلسات تخصصی، جهت انسجام و هماهنگی موسسات استان و حتی کشور و سرکشی از این جوامع الزامی است این نکته را نیز نباید فراموش کرد که پایان این نشست‌ها تنها به گفتار ختم شود بلکه باید به صورت عملی در همه مؤسسات اجرا شود
وی عنوان کرد: برنامه‌های مؤسسات و جوامع قرآنی نباید تنها دارای رنگ و لعاب باشند بلکه باید عملا مردم را قرآنی کرد و قرآن و معارف دین را در متن زندگی انسان‌ها پیاده کرد، نباید فراموش کرد شکل گیری یک خانواده خوب بر اساس معارف دین و قرآن، جامعه‌ای سالم، پویا و سر زنده را در بر خواهد داشت.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين