امروز : پنج شنبه, ۳ بهمن , ۱۳۹۸
تاریخ : ۱۳۹۵/۱۱/۱۹ - ۱۷:۳۱ ذخیره فایل ارسال به دوستان
رویترز گزارش داد؛

نتانیاهو و ترامپ برای تدوین راهبردهای ضدایرانی همکاری می‌کنند

رژیم صهیونیستی و دولت آمریکا بدون زیرپاگذاشتن توافق هسته‌ای به دنبال تحت فشار قرار دادن ایران هستند و در حال همکاری نزدیکی با یکدیگر هستند.

 

 

به گزارش بابل نوین،بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی و دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری جدید آمریکا پیش از دیدار حضوری با یکدیگر در کاخ سفید با بهره‌برداری از آزمایش موشکی ایران درحال همکاری با یکدیگر به منظور اتخاذ سیاست‌های سختگیرانه‌تر آمریکا علیه تهران هستند.

با این حال شخصیت‌های آگاه به سیاست‌های دولت ترامپ معتقدند که استراتژی کاخ سفید احتمالا به سمت عدم لغو توافق هسته‌ای میان ایران و شش قدرت جهانی پیش خواهد رفت.

به گفته این منابع، گزینه‌های دیگر شامل نظارت شدیدتر ناظران هسته‌ای سازمان ملل از جمله دسترسی به سایت‌های نظامی و خارج کردن اصطلاحاتی است که امکان انحراف در اقدامت هسته‌ای ایران پس از ۱۰ سال و برداشته شدن تحریم‌ها پس از ۱۵ سال را فراهم می‌سازند.

به نظر می‌رسد این بار نتانیاهو توانسته برخلاف دوره اوباما ائتلاف نزدیکی با رییس‌جمهوری جدید آمریکا تشکیل دهد و در آستانه جلسه آتی نتانیاهو و ترامپ ( ۸ روز دیگر) دو طرف به آزمایش موشکی بالستیک ایران متمرکز شده‌اند.

یکی از قطعنامه‌های شورای امنیت موجود در یکی از بندهای توافق هسته‌ای خواستار خودداری ایران از آزمایش موشکهایی با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای شده  اما تعهدی متوجه ایران نکرده است.

روزنامه صهیونیستی هاآرتص نیز از ارائه یک گزارش اطلاعاتی به نتانیاهو خبر داده که در آن تاکید شده است لغو توافق هسته‌ای یک اشتباه بزرگ بوده و باعث بروز تنش میان واشنگتن و دیگر امضاء کنندگان توافق هسته‌ای مانند روسیه و چین خواهد شد.

به نوشته تسنیم، با این حال کارشناسان همچنان معتقدند که جدا از افزایش تحریم‌ها پیش‌بینی رفتار دولت ترامپ مشخص نیست. بحث درباره عوامل محدود کننده شامل خطر تنش نظامی در خلیج فارس خواهد شد. هرچند باید به این مسئله توجه داشت که ۴۰ درصد نفت خام دنیا از این منطقه ارسال می‌شود و اروپا نیز به شدت حامی توافق هسته‌ای است.

در همین ارتباط ترزا می، نخست‌وزیر انگلیس در برابر فشارهای بنیامین نتانیاهو، همتای اسرائیلی وی برای بازبینی توافق هسته‌ای و پیروی از راهبرد دونالد ترامپ در اعمال تحریم‌های بیشتر علیه ایران مقاومت کرد.

ترزا می در دیدار با نتانیاهو به ابراز نگرانی درباره اقدامات ایران بسنده کرد و حاضر به اظهارنظر درباره لزوم تحریم‌های جدید علیه ایران نشد./م

منبع : رسا

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين