امروز : جمعه, ۴ بهمن , ۱۳۹۸
تاریخ : ۱۳۹۵/۱۱/۱۹ - ۱۷:۴۴ ذخیره فایل ارسال به دوستان

مدرک‌گرایی آفت برای حوزه است

رئیس مرکز تحقیقاتی آموزشی جوادالائمه(ع) با تاکید بر لزوم آشناکردن عمیق طلاب حوزه با قرآن گفت: گاهی دیده می‌شود رشد مدرک‌گرایی سبب می‌شود تا آشنایی با قرآن در حد مورد انتظار نباشد.

به گزارش بابل نوین، حجت‌الاسلام والمسلمین مهدی احدی، رئیس مرکز تحقیقاتی آموزشی جوادالائمه(ع) و نویسنده تفسیر تنعیم امروز ۱۸ بهمن در مراسم افتتاحیه موسسه فرهنگی هنری مطلع‌النور شمس‌الشموس در مدرسه علمیه امام کاظم(ع) گفت: برخی آثار دینی که منتشر می‌شود در حقیقت، تولید علم جدید نیست، بلکه جمع‌آوری مطالبی است که در آثار دیگران آمده است در حالی که باید تولید را مدنظر داشته باشیم.

وی ادامه داد: آیت‌الله العظمی جوادی آملی، مفسر قرآن کریم و استاد برجسته حوزه همواره با نگرش تندی نسبت به این نوع آثار غیر تولیدی انتقاد دارند و معتقدند که باید در حوزه آثار عمیق علمی و دینی تولید شود.

احدی با اشاره به راه‌اندازی موسسه فرهنگی هنری مطلع‌النور شمس‌الشموس افزود: رئیس موسسه مطلع‌النور فردی فاضل و در عین حال تولیدکننده مباحث علمی هستند و باید حمایت لازم از این موسسات و افرادی از این دست که اهل تولید علم قرآنی و دینی هستند صورت گیرد.

این قرآن‌پژوه با تاکید بر اینکه بخشی از فعالیت‌های نظارتی بر تولیدات دینی و قرآنی باید به موسسات مربوطه واگذار شود اظهار کرد: معتقدم که باید فعالیت‌هایی از این دست بین موسسات توزیع شود و موسسات دینی و قرآنی علمی و پژوهشی نظاره‌گر تولیدات و آثار و تالیفات در این زمینه باشند.

احدی در ادامه با اشاره به تعبیرات قرآن کریم در تشویق به تدبر و قرائت کلام وحی و آثار دوری از قرآن بیان کرد: خداوند در قرآن کریم در ۵ مورد فرموده است که اگر از قرآن استفاده نکنید پیرو شیطان خواهید بود؛ یعنی اگر دنبال ترویج قرآن و انس با آن نباشید درگیر سرقت شیطان خواهید شد و راه انحراف را خواهید رفت.

این قرآن‌پژوه عنوان کرد: نجات جامعه باید بر محور قرآن کریم قرار بگیرد و اگر تصور کنیم جامعه با سخنان من و امثال من بدون استناد به قرآن کریم نجات می‌یابد تصور اشتباهی است زیرا قرآن فرمول‌های متعدد و نابی برای نجات‌بخشی بشر دارد.

وی با بیان اینکه قرآن کریم بسیار عمیق است و اگر طلبه‌ای بخواهد به مفاهیم آن در حد قابل قبول دست یابد ۳۰ سال زمان لازم دارد افزود: کسانی مانند آیت‌الله العظمی جوادی آملی هم معترف هستند که بعد از این همه کار قرآنی باز هم نظر دادن در خصوص یک موضوع قرآنی برایشان دشوار است زیرا یک آیه هست که بیش از یک میلیون تفسیر دارد و به همین دلیل امام علی(ع) در نهج‌البلاغه فرمود ظاهره انیق و باطنه عمیق.

این مفسر قرآن با اشاره به آیاتی از قرآن با بیان اینکه اگر قرآن را گسترش ندهید جان‌باخته می‌شوید گفت: جوانانی که علم قرآن ندارند دچار انحراف می‌شوند و جان خود را با گذر عمر و صرف آن در کارهای بیهوده می‌بازند از این رو گاهی می بینیم که برخی جوانان با قصه‌های غربی آشنا هستند ولی دنبال قرآن نمی‌روند.

احدی عنوان کرد: طلاب حوزه باید به حرکت به سمت قرآن و تسلط بر مفاهیم آن تشویق شوند تا در برخورد با وهابیونی که علیه شیعه دندان تیز کرده‌اند بتوانند بایستند و از مبانی دینی دفاع کنند اما گاهی می‌بینیم فردی دکترای علوم قرآن دارد و نمی‌تواند حتی شش آیه بخواند زیرا متاسفانه مدرک‌گرایی در حوزه رشد کرده است.

وی افزود: به تصریح قرآن اگر به دامن قرآن نرویم جامعه گمراه خواهد شد حتی رهبران جامعه از این رو امروز که سخن از ناتوی فرهنگی مسئله‌ای بسیار جدی است باید با ترویج قرآن علیه این مسئله بایستیم.

احدی اظهار کرد: قرآن باید در دو بخش عمومی و تخصصی دنبال شود همان طور که در آموزش نجوم، دو بخش آماتوری و تخصصی داریم لذا باید قرآن را آماتوری کرده و پایگاه رصدی بزنیم؛ چرا که کتابخوان در کشور کم است یعنی نوشتن تفسیر یک طرف و طرف دیگر یافتن راه‌هایی است که بتوان مردم را به خواندن قرآن تشویق کنیم.

رئیس مرکز تحقیقات جواد الائمه(ع) بیان کرد: اگر جامعه دنبال قرآن نرود جامعه ناپاک خواهد شد، لذا ایجاد چنین موسسات قرآنی و دینی بسیار با اهمیت است.

وی با اشاره به برخی دسیسه‌ها برای تغییر فضای فرهنگی و فکری در قم عنوان کرد: برخی با دسیسه دنبال ایجاد تغییرات نامناسب در این فضای فکری و فرهنگی حرم اهل‌بیت(ع) هستند لذا باید از موسسات قرآنی و دینی در مقابل این جریانات حمایت کنیم.

این قرآن‌پژوه تصریح کرد: براساس روایات هر کسی در راه قرآن قدم بردارد قرآن در سه جا یعنی در عالم برزخ، قیامت و لحظه مرگ، به سراغ او می‌آید؛ در روایت است که نور قرآن از نور خورشید هم نورانی‌تر است به همین دلیل برخی علما مانند آیت‌الله گلپایگانی روزانه گاهی تا یک ساعت هم قرآن می‌خواند لذا ما هم باید قرآن را بخوانیم و  هم مردم را به قرائت و انس با آن ترغیب و تشویق کنیم.

احدی با قدردانی از خدمات افرادی مانند آقای قرائتی ادامه داد: برداشت‌های کاربردی ایشان بسیار جالب و زیبا و کاربردی است که هم باید بهره ببریم و هم افرادی را در این عرصه تربیت کنیم.

ایکنا

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين