امروز : شنبه, ۲۸ دی , ۱۳۹۸
تاریخ : ۱۳۹۵/۱۱/۲۰ - ۱۱:۰۵ ذخیره فایل ارسال به دوستان

توصیه های منطقی آیت الله جوادی آملی به رئیس جمهور آمریکا

حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی گفت: تغذیه مناسب و خودداری از اسراف، گام بلندی در حفظ محیط زیست است؛ انسانی که بی رویه می خورد و اسراف می کند، نمی تواند زمین و محیط زیست را حفظ کند.

به گزارش بابل نوین، این مرجع تقلید در دیدار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ضمن تبریک ایام پیروزی انقلاب اسلامی، رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی را تسیلت گفت.

 

او در ادامه اظهار داشت: دو غده در تفکر غرب وجود دارد و آنچه غرب را گرفتار کرده همین دو غده است؛ یکی انکار معاد و دیگری انکار تجرد روح.

 

آیت الله جوادی آملی ادامه داد:  متاسفانه غرب با وجود تحمیل کردن جنگ جهانی اول و دوم بر جهان، هنوز بیدار نشده و اکنون نیز جنگ های نیابتی را به راه انداخته است، چرا که آنها بشر را همین می دانند که در تالار تشریح خلاصه می شود و مرگ را پایان خط می دانند، در حالی که جامعه جهانی را با این تفکر باطل، نمی توان اصلاح و اداره کرد.

 

او با اشاره به سخنان اخیر رئیس جمهور آمریکا بیان داشت: امیدواریم رئیس جمهور فعلی آمریکا بر سر عقل بیاید و عاقلانه سخن بگوید و خود را به زحمت نیندازد!

 

این مرجع تقلید با بیان اینکه اگر حرف انبیاء را باور کنیم که ابدی هستیم، شرافت خود را ارزان نخواهیم فروخت، ابراز کرد: این نظام اسلامی که به برکت خون شهدا و تلاش های امام راحل(ره) و ایثارگری ایثارگران به ثمر رسید، حرف قرآن را زنده کرد؛ قرآن می گوید انسان مرگ را می میراند، نه اینکه بمیرد، در فرهنگ دین، انسان ثابت است و نه ساکن؛ لذا اگر ما این حرف انبیاء را بفهمیم و باور کنیم که ابدی هستیم، شرافت، کرامت و انسانیت خود را ارزان نخواهیم فروخت.

 

او به دیدگاه قرآن در خصوص انسان اشاره و اظهار کرد: قرآن جایی که از علم، فهم، ادب و امانت سخن می گوید نام انسان را در کنار نام فرشتگان ذکر می کند و در جایی که حرف از خوردن است، نام انسان را در کنار نام حیوانات می آورد؛ درک این معارف قرآنی، انسان را متوجه جایگاه خود می کند و او را به او می شناساند؛ بیماری هایی مانند اختلاس، بی آبرو کردن دیگران، حقوق های نجومی و غرور که جامعه را تکه تکه می کنند، ریشه در همین نکته دارند که انسان خود را نشناخته است.

 

آیت الله جوادی آملی با اشاره به رابطه انسان و محیط زیست، بیان داشت: این انسان است که فضا و محیط پیرامون خود را می سازد، ما وقتی حرمت محیط زیست را رعایت خواهیم کرد که نخست حرمت بدن خود را حفظ کنیم، انسان وقتی انسانیت خود را نشناسد هرگز نمی تواند حرمت محیط زیست را رعایت کند.

 

او با بیان این مطلب که برای حفظ محیط زیست، باید فرهنگ دین و معرفت نفس در جامعه ترویج شود، خاطرنشان کرد: زمین و آسمان از انسان جدا نیست، ما به هم وابسته ایم، شما اگر به آسمان و زمین بدکنید، زمین و آسمان نیز به شما بد خواهد کرد، ما سخن خدا را باور نکردیم در حالی که خداوندی که خالق زمین و آسمان و دریا است به ما فرمود از این طبیعت چگونه استفاد کنیم، لذا باید فرهنگ دین و معرفت نفس در جامعه بیش از گذشته ترویج شود، آنگاه دیگر لازم نیست به انسانی که خود را شناخته است، بگوییم در جایی زباله نریزد و یا طبیعت را حفظ کند، چون او ابتدا برای خود احترام قائل است و بعد برای دیگر مخلوقات خدا.

 

استاد حوزه علمیه قم ادامه داد: تغذیه مناسب و خودداری از اسراف، گام بلندی در حفظ محیط زیست است؛ انسانی که بی رویه می خورد و اسراف می کند، نمی تواند زمین و محیط زیست را حفظ کند.

 

در پایان این دیدار خانم دکتر ابتکار، به رسم یادبود، تابلویی از یک غزال زیبای ایرانی را تقدیم آیت الله جوادی آملی کرد./ص
جام نیوز

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين