امروز : پنج شنبه, ۳ بهمن , ۱۳۹۸
تاریخ : ۱۳۹۵/۱۱/۲۲ - ۱۸:۱۳ ذخیره فایل ارسال به دوستان

زمان برگزاری سومین نشست سوریه اعلام شد

به گزارش بابل نوین، وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که سومین نشست سوریه در قالب ادامه راهبرد مسکو، تهران و آنکارا، چهارشنبه آینده در آستانه پایتخت قزاقستان برگزار می شود.

ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در جمع خبرنگاران گفت که مقدمات آغاز سومین نشست دو روزه سوری آستانه فراهم می شود.

بنا به اعلام روز جمعه وزارت خارجه روسیه، زاخارووا خاطرنشان کرد: مذاکرات آستانه جدا از روند کلی حل و فصل سیاسی مسائل سوریه انجام نمی گیرد و این بخش از تلاش ها، اقدام های مشترکی برای حل و فصل اوضاع این کشور در مسیر سیاسی است.

گنادی گاتیلوف معاون وزیر خارجه روسیه هم گفت که نشست آستانه عرصه بیشتری را برای مذاکرات سوری به وجود آورد.

گاتیلوف افزود: مذاکرات آستانه جایگزین روند ژنو نمی شود و این موضوع نیز در بیانیه پایانی نمایندگان ایران، روسیه و ترکیه در نشست نخست پایتخت قزاقستان مورد تاکید قرار گرفت.

مذاکرات چندجانبه آستانه روزهای چهارم و پنجم بهمن ماه به ابتکار ایران، روسیه و ترکیه با حضور نمایندگان دولت و گروههای مسلح برگزار شد و برای اولین بار نمایندگان دولت قانونی سوریه رودرو با نمایندگان معارضان مسلح مذاکره کردند.

هفته پیش هیات های کارشناسی روسیه، ایران، ترکیه و نمایندگان سازمان ملل نشست دوم را در آستانه برگزار کردند که در آن اجرای توافق های مربوط به برقراری آتش بس، ساز و کار نظارت موثر بر آن و تدابیر اعتمادساز بررسی شد.

آتش بس فراگیر کنونی از ۱۰ دی ماه با طراحی ایران، روسیه و ترکیه سه کشور پشتیبان مذاکرات آستانه برقرار شده که در قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل نیز مورد تائید قرار گرفته است.

منبع:ایرنا

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين