امروز : پنج شنبه, ۳ بهمن , ۱۳۹۸
تاریخ : ۱۳۹۵/۱۱/۲۲ - ۲۱:۰۵ ذخیره فایل ارسال به دوستان
فردا اتفاق می افتد؛

آخرین ماه گرفتگی سال ۹۵

آخرین ماه‌گرفتگی سال 95 در حالی در روز شنبه، 23 بهمن ماه رخ می‌دهد که تمام ساکنان ایران قادر به رؤیت این پدیده زیبای نجومی از ساعت 4 تا 6 بامداد این روز خواهند بود.

به گزارش بابل نوین،  مهندس مسعود عتیقی، مدیر انجمن نجوم آماتوری، سال ۹۵ را سال ماه گرفتگی‌های نیم‎سایه‌ای نامگذاری کرد و گفت: چرا که مدت زیادی است که گرفت جزئی شاخص ماه و همچنین خسوف کلی را در کشور شاهد نبوده‌ایم، به گونه‌ای که آخرین گرفت را در سال ۹۴ آن هم در شرایط غروب ماه در افق صبحگاهی همراه با غبار شاهد بوده‌ایم.

وی با تاکید بر اینکه تابستان سال ۹۶ با گرفت جزئی با پوشش محدود سایه زمین بر روی ماه همراه خواهد بود، اظهار کرد: در هنگام طلوع ماه در زمستان سال ۹۶ گرفت کاملی از ماه را شاهد خواهیم بود.

عتیقی با اشاره به ماه گرفتگی سال جاری، خاطرنشان کرد: در سال ۹۵ با ۳ ماه گرفتگی مواجه بودیم که همگی آنها با نیم‎سایه بوده و در فروردین و دی ماه سال جاری رخ دادند و در بهمن ماه نیز رخ خواهد داد.

وی با تاکید بر اینکه آخرین ماه گرفتگی از این سری در بامداد ۲۳ بهمن ماه جاری رخ می‌دهد، یادآور شد: این پدیده نجومی در ساعاتی پس از نیمه شب در بامداد روز ۲۳ بهمن ماه به وقت ایران به وقوع می‌پیوندد.

مدیر انجمن نجوم آماتوری اضافه کرد: این ماه گرفتگی متعلق به دوره «ساروس ۱۱۴» است و پنجاهمین گرفت از ۷۱ گرفت این ساروس است.

مناطق تحت پوشش ماه گرفتگی

وی غرب آسیا، قاره اروپا و آفریقا و شرق کانادا و امریکا را از جمله مناطقی دانست که رؤیت این پدیده نجومی در آنها قابل مشاهده است وادامه داد: در این مناطق از ورود تا عبور ماه از نیم‌سایه را در این گرفت شاهد خواهند بود.

عتیقی در عین حال یادآور شد: به غیر از قاره استرالیا ساکنان ۴ قاره دیگر قادر به رؤیت ماه گرفتگی هستند و در شرق آسیا در هنگام غروب ماه و ساکنان غرب ایالات متحده آمریکا در وضعیت طلوع ماه شاهد این ماه گرفتگی خواهند بود.

وضعیت رصد ماه گرفتگی در ایران

این منجم با تاکید بر اینکه تمام مناطق ایران تحت پوشش این ماه گرفتگی است، گفت: تنها در استان سیستان و بلوچستان در هنگام غروب ماه این پدیده رخ خواهد داد.

وی در این باره توضیح داد: طلوع و غروب از شمال شرق به جنوب غرب کشور ادامه دارد و ماه گرفتگی در استان سیستان و بلوچستان همزمان با غروب ماه خواهد بود، از این رو زمان زیادی برای رصد این پدیده ندارند.

عتیقی با تاکید بر اینکه این پدیده نجومی از تهران به طور کامل قابل مشاهده است، گفت: رصد ماه گرفتگی نیاز به تلسکوپ و ابزارهای خاص رصدی ندارد و حتی از داخل شهرها قابل مشاهده است.

مدیر انجمن نجوم آماتوری تاکید کرد: نصب ابزارهای رصدی در مناطقی به دور از آلودگی‌های نوری می‌تواند بر کیفیت رصد، مطالعه و عکسبرداری از این پدیده بیفزاید.

اجرای برنامه‌های رصدی برای بررسی ماه گرفتگی

عتیقی از اجرای برنامه‌های پژوهشی در این باره خبر داد و گفت: گروه آموزش کاربردی انجمن نجوم آماتوری ایران اقدام به اجرای طرح پژوهشی برای بررسی مقدار تیرگی کم ماه در اوج این گرفت نیم‌سایه‌ای کرده است.

زمان رخداد ماه گرفتگی در ایران

به گزارش خبرگزاری برنا به نقل از ایسنا، عتیقی با اشاره به زمان رخداد این پدیده نجومی اظهار کرد: طی این پدیده در بامداد روز شنبه، ۲۳ بهمن ماه در ساعت ۲:۳۰ دقیقه (به وقت ایران) ماه وارد نیم‎سایه زمین خواهد شد.

وی ادامه داد: در ساعت ۴:۱۴ دقیقه بامداد روز ۲۳ بهمن ماه گرفتگی به میانه خود خواهد رسید و با وجود آنکه به این واقعه خسوف غیر مرئی گفته می‌شود و چشم انسان حساسیت لازم را برای مشاهده این گرفت ماه ندارد، ولی در اوج گرفت که در ساعت ۴:۱۴ دقیقه است، بخش‌های شمالی ماه قدری تیره‌تر دیده خواهد شد.

این محقق نجومی تاکید کرد: کره ماه در ساعت ۶:۲۴ دقیقه صبح شنبه از نیم‌سایه خارج خواهد شد./ص

برنا

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين