امروز : یکشنبه, ۶ بهمن , ۱۳۹۸
تاریخ : ۱۳۹۵/۱۱/۲۳ - ۱۴:۰۴ ذخیره فایل ارسال به دوستان

انسجام خانواده در گرو تربیت مردان در زمینه اهمیت جایگاه زنان

دبیرکل حزب زنان جمهوری اسلامی ایران معتقد است مردانی که در فرایند تربیتی صحیحی رشد کرده باشند درک می‌کنند که اگر تسهیلاتی برای زنان شاغل در نظر گرفته شود به حرکت رو به جلوی جامعه کمک خواهد کرد و خود آنان به عنوان همسران و همچنین فردی از جامعه از منافع آن بهره‌مند می‌شوند.

به گزارش بابل نوین،به عوامل و ساختارهای آسیب‌زای اجتماعی در حوزه زنان و خانواده اشاره و عنوان کرد: نگاه ما به جامعه اسلامی به نحوی است که همه ارگان‌ها و دستگاه‌ها باید وظایف خود را براساس قوانین و مقررات اسلامی انجام دهند، در چنین شرایطی آسیب‌های اجتماعی قابل کنترل می‌شوند ولی در حال حاضر دستگاه‌‌ها و نهادها وظایف خود را در چهارچوب قوانین اسلامی انجام نمی‌دهند.

وی با تأکید بر اینکه انتظار از جامعه اسلامی این است که دستگاه‌ها و نهادها به نحو مطلوب‌تری به اجرای قوانین که از آموزه‌های دینی نشئت گرفته است بپردازند اظهار کرد: عدم قانون گرایی و عمل به آن آسیب‌های اجتماعی را به دنبال دارد که بخش عمده‌ای از آن متوجه زنان و خانواده‌ها است.

فشار تربیتی موکول به دوره جوانی شده است

وی به تأثیرگذاری فرآیند تربیتی در این زمینه اشاره و اظهار کرد: اگر آغاز تربیت از نهاد خانواده به درستی صورت گیرد و افراد با آمادگی کامل وارد جامعه شوند این قدرت را خواهند داشت که به مقابله با آسیب‌ها بپردازند و یا مبتلا به آن نشوند ولی خانواده‌ها به سنین کودکی و نوجوانی توجه کافی ندارند و فشار تربیتی را به دوره جوانی موکول می‌کنند و این امر در مواجهه با ارگان‌هایی که آن‌ها نیز به درستی به وظایف خود عمل نمی‌کنند سر منشأ بروز مشکل و آسیب می‌شود.

دبیرکل حزب زنان جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه در برخی قوانین پیش‌بینی‌هایی در حوزه زنان دیده شده است اظهار کرد: به طور مثال در حوزه حجاب و عفاف با تدوین طرح «صیانت» وظایف دستگاه‌ها و نهادهای مختلف دیده شده است تا آسیب‌ها به حد کمتری تقلیل یابد و یا در زمینه اشتغال بانوان، قوانین خوبی در زمینه کاهش ساعت کاری و نوع عملکرد آنان دیده شده است تا در کنار وظایف اجتماعی بتوانند به نحو مطلوب‌تری به وظایف مادری و همسری نیز رسیدگی کنند اما این موارد و موارد مشابه آن در حوزه زنان در حد قانون صرف باقی می‌ماند و به مرحله عمل نمی‌رسد.

این نماینده سابق مجلس شورای اسلامی تخطی از قانون در این زمینه که به آسیب رسانی به حوزه زن و خانواده منجر می‌شود را نیز نشئت گرفته از فرآیند تربیتی صورت گرفته خواند و گفت: اگر مردان جامعه به نحوی تربیت شده باشند که جایگاه و منزلت زن را به خوبی شناخته باشند، در محیط اجتماع به رعایت قوانین مربوطه می‌پردازند اما در حال حاضر مشاهده می‌کنیم که با مطرح شدن موضوع کاهش ساعت کاری زنان، مردان به مخالفت می‌پردازند چرا که برخی دید جامعه نگر و هم گرا ندارند و به اهمیتی که زنان در انسجام خانواده دارند پی نبرده‌اند.

دبیر کل حزب زنان جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: اگر مردان در فرایند تربیتی صحیحی رشد کرده باشند خواهند دریافت که اگر تسهیلاتی برای زنان شاغل در نظر گرفته شود به حرکت رو به جلوی جامعه کمک خواهد کرد و خود آنان به عنوان همسران و همچنین فردی از جامعه از منافع آن بهره‌مند می‌شوند چرا که این امر یک زنجیره به هم پیوسته است.

آلیا با بیان اینکه در آموز‌ه‌های دینی هر یک از اعضای خانواده از وظایف و نقش‌های خاصی برخوردار هستند و برون داد این امر ایجاد خانواده سالم است اظهار کرد: برای داشتن جامعه سالم نیز باید تمام عوامل در کنار یکدیگر دیده شود چرا که صرفا یک قانون با محوریت کاهش ساعات کاری زنان نمی‌تواند اثرگذار باشد.

مدیرانی که دچار شبهه تحجرگرایی می‌شوند

وی در ادامه افزود: طرح تعالی خانواده مجموعه‌ای منسجم بود که وظایف همه نهادها و دستگاه‌ها را برای صیانت و تقویت جایگاه خانواده در نظر گرفته شده بود و اشتغال بانوان را به دور از اختلاط‌های بیهوده و تحت الشعاع قرار گرفتن وظایف مادری ترسیم کرده بود، اما هنوز این طرح اجرایی نشده است و موارد نقض بسیاری در این زمینه وجود دارد. بسیاری از مدیران این قدرت را دارند که ساعت کاری شناور در اختیار زنان قرار دهند و یا محیط‌های کاری جداگانه برای کارمندان زن و مرد در نظر گیرند اما دچار وادادگی شده‌اند و این امور را تحجر می‌پندارند.

دبیر کل حزب زنان جمهوری اسلامی ایران در بخش دیگری از سخنان خود به آسیب‌های اجتماعی که زنان خانه دار را نیز تهدید می‌کند اشاره و عنوان کرد: ماشینی شدن زندگی و بروز چشم و هم‌چشمی‌های متعدد زمینه بروز مشکل و  اختلاف را بین اعضای خانواده فراهم می‌کند.

وی فضای مجازی را یکی از عرصه‌های آسیب رسان به حوزه خانواده ارزیابی و عنوان کرد: این در حالی است که از این تکنولوژی می‌توان به عنوان یک کانون دانش افزایی و رشد فرهنگی و فکری بانوان استفاده کرد. این وظیفه بر عهده دستگاه‌هایی مختلفی است تا به ارائه سواد رسانه‌ای بپردازند و  از بروز آسیب‌ها جلوگیری کنند. /ص

ایکنا

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين