امروز : سه شنبه, ۸ بهمن , ۱۳۹۸
تاریخ : ۱۳۹۵/۱۱/۲۴ - ۹:۲۳ ذخیره فایل ارسال به دوستان
سرپرست بخش کتاب نشرچشمه:

سلیقه مردم بابل در انتخاب کتاب غیرقابل پیش‌بینی‌ است

سرپرست بخش کتاب نشرچشمه گفت: مردم بابل ارتباط خوبی با کتاب دارند و عجیب کتاب می‌خوانند، کتاب‌هایی که در تهران اصلا خوانده نمی‌شود اینجا طرفدار دارد.

به گزارش بابل نوین، انتشارات یکی از مهمترین دغدغه ها در بخش کار فرهنگی به شمار می رود از همین رو بررسی بازار نشر می تواند در مسیر شکوفایی این مقوله بسیار موثر باشد.

یکی ازانتشاراتی که در سال های اخیر موفق عمل کرده نشر چشمه بوده که سی‌امین سال فعالیت خود را می‌گذراند.
نکته جالب آن که این انتشارات ابتدا یک کتاب فروشی ساده در تهران بود که کار نشر را هم در کنارش انجام می‌داد و امروز یکی از دلایل موفقیت نشر چشمه در کنار ترجمه آثار غیرایرانی آن است که زمینه ای ایجاد کرد تا نویسندگان جوان و ایرانی بتوانند کتاب‌های خود را به چاپ برسانند آن هم در زمانی کهکمتر ناشری این مسئله را می‌پذیرفت.
اخیرا این نشر، شعبه ای در بابل به عنوان کتاب فروشی دایر و از اول بهمن ماه سال جاری شروع به فعالیت کرده است، به همین بهانه گفت‌و‌گویی با آقای امین رحمان، مدیریت بخش کتاب این نشر انجام دادیم که در زیر می‌خوانید:

ابتدا خودتان را معرفی کنید؟
بنده امین رحمان، سرپرست بخش کتاب این مجموعه هستم و حدود ۲ سال است که افتخار همکاری با نشرچشمه را دارم.

چه شد که شعبه جدید خود را در بابل دایر کردید؟
از آنجا که آقای حسن کیانیان، مدیر نشرچشمه متولد بابل است، علاقه‌مند بودند اولین شعبه  شهرستانی نشرچشمه در شهر زادگاهشان افتتاح شود.

استقبال و میزان کتابخوانی مردم بابل را در این مدت چطور دیدید؟
مردم بابل ارتباط خوبی با کتاب دارند و عجیب کتاب می‌خوانند، کتاب‌هایی که در تهران اصلا خوانده نمی‌شود اینجا طرفدار دارد، ما یک پیش‌بینی از مردم شهر بابل داشتیم و بر اساس آن کتاب‌ها را انتخاب کردیم ولی وقتی آغاز به کار کردیم متوجه شدیم که اشتباه کرده‌ایم، آنها تمام پیش‌بینی‌های ما را برهم می‌زنند و این مسئله برای من بسیار لذت‌بخش‌ و جذاب‌ بود.

مردم بابل بیشتر چه کتابهایی را می پسندند؟
خوب، سلیقه‌ مردم بابل در خرید کتاب غیرقابل پیش‌بینی‌ است، درتهران مردم بیشتر طرفدار کتاب‌هایی در حوزه کسب‌وکار، موفقیت، بازاریابی و روانشناسی هستند اما اینجا اینطور نیست.
برای مثال کتاب‌هایی که از لحاظ مفهومی سنگین هستند مانند “آدمکش کور”  نوشته‌ مارگارت آتوود، از پرطرفدارترین و پرفروش‌ترین کتاب‌های این یک ماه اخیر بوده، برای من جالب است که می‌بینم مردم بابل بیشتر به کتاب‌های فلسفی و ادبیات علاقه مندند تا روانشناسی، آنها کتاب‌ها را گزینش می‌کنند و این کار را برای من سخت‌تر می‌کند.
در تهران می‌توان نموداری کشید و مطابق آنها کتاب را سفارش داد ،اما اینجا نه.

چه نوع کتاب‌هایی در نشرچشمه به چاپ می‌رسند؟
نشرچشمه اقدام به چاپ کتاب در موضوعات و زمینه‌های متعددی می‌کند اما عمده تمرکز ما بر ادبیات مخصوصا ادبیات داخلی است.

سیر چاپ کتاب در این نشر چگونه است؟
نویسندگان می‌توانند به صورت حضوری و یا پست آثار خود را به انتشارات ما در تهران برسانند که پس از بررسی‌های داوران از جمله مهدی یزدانی‌خرم چنانچه اثر از سطح نسبیِ خوبی برخوردار باشد و پس از صحبت‌ها و ویراستاری در حضور نویسنده، کتاب به چاپ می‌رسد در حالت عادی در ماه دو الی سه کتاب چاپ می‌شود.
البته این مشکل وجود دارد که تعداد کتاب‌های در صف چاپ زیاد است و ممکن است کمی طول بکشد، اما تلاش ما این است که برای نمایشگاه کتاب تهران از کتاب‌های جدیدمان رونمایی شود.

در خصوص معرفی آثار تازه منتشر شده چه اقدامات و تبلیغاتی انجام می‌دهید؟
ما در صفحه‌های اجتماعی اینستاگرام و کانال تلگرامی نشر آن را تبلیغ کرده و آن کتاب را در ویترین کتابفروشی‌هایمان در تمام شعبه‌های خود می‌گذاریم.
همچنین اخیرا نشریه‌ای را با نام “چشمه‌خوان” تهیه کرده‌ایم، در این نشریه با مصاحبه با نویسندگان به معرفی آنان و آثارشان می‌پردازیم.

سخن پایانی؟
در انتها برای خوانندگان بابل نوین، مردم هنردوست بابل و نشردوست داشتنی چشمه آرزوی موفقیت می‌کنم.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين