امروز : چهارشنبه, ۲ بهمن , ۱۳۹۸
تاریخ : ۱۳۹۵/۱۱/۲۴ - ۱۰:۰۹ ذخیره فایل ارسال به دوستان
گزارش از هدایت تحصیلی دانش‌آموزان بابلی

آموزش و پرورش بابل بر اساس قانون هدایت تحصیلی عمل کند/ قانون‌شکنی در شأن دستگاه فرهنگی نیست

هدایت تحصیلی و سوق دادن دانش‌آموزان به رشته مورد نظر باید بر اساس تمایل و توان دانش‌آموزان باشد.

به گزارش بابل نوین به  نقل از  بلاغ، بر طبق برنامه ششم توسعه باید حضور دانش‌آموزان در شاخه‌های فنی و حرفه‌ای و کاردانش به ۴۸ درصد و در شاخه نظری به ۵۲ درصد برسد اما نباید موجب سوق دادن اجباری دانش‌آموزان به رشته‌های فنی و کاردانش شود.

بنا به گفته کارشناسان آموزشی اگر دانش‌آموزان با هدایت تحصیلی اجباری انتخاب رشته کنند، در آینده دچار عدم موفقیت در رشته‌ اجباری مورد نظر می‌شوند.

مسئولان برای رفع چالش هدایت تحصیلی در بازار کار فارغ التحصیلان دانشگاهی می‌توانند از رشد و گسترش انواع دانشگاه‌های کم کیفیت و به دور از استانداردهای لازم که در رشته‌های مختلف پذیرش دانشجو می‌کنند برنامه‌ریزی اساسی انجام دهند.

هدایت تحصیلی باید بر اساس ظرفیت و توجیه خانواده‌ها همراه با قانون باشد

حمیدرضا محسنی آهنگر یکی از معلمان بابلی در این زمینه اظهار کرد: بر اساس قانون، هدایت تحصیلی بیان می‌کند که چه دانش‌آموزی با استعداد، توان و نمراتی بتواند به چه رشته‌ای برود اما تصمیم خودسرانه مسئولان آموزش و پرورش بابل برای دانش‌آموزان این شهرستان باعث شد تقسیم‌بندی ناعادلانه انجام شود و تعداد معینی بروند ریاضی، تجربی و رشته‌های مختلف که برخی از خانواده‌ها به این روند اعتراض کردند.

وی افزود: به طور مثال یکی از بانوان دختر اعتراض کردند که به اجبار گفتند باید رشته دیگری بخواند و با اینکه ریاست جمهوری و حتی وزیر مربوطه این مسئله را رد کردند و گفتند برگردد به شیوه سابق اما این دوستان همچنان بر مصوبه قبلی پافشاری می‌کنند.

این معلم بابلی، ادامه داد: در اواخر آبان و اوایل آذر ماه به برخی از مدارس نامه زدند و خواستند بر اساس انتخاب مدارس باید برخی از دانش‌آموزان را از رشته‌های فنی و حرفه‌ای، رشته ریاضی و تجربی خارج کنند و این خلاف دستور وزیر آموزش و پروش است.

محسنی، تصریح کرد: برای جلوگیری از این مسئله و در صورت عدم رضایت خانواده‌ها، آنان به سایت بررسی شکایات آموزش و پرورش مراجعه و چون این امر برخلاف قانون است می‌توانند شکایات خود را مطرح کنند.

وی افزود: هدایت تحصیلی و سوق دادن دانش‌آموزان به رشته مورد نظر باید بر اساس تمایل و توان دانش‌آموز باشد که در کنار آن ملاک‌هایی مانند نمرات، نظرات دانش‌آموز و معلمان مشاور در تعیین رشته موثر است و باید بدین گونه عمل شود.

این معلم با سابقه آموزش و پرورش در پایان گفت: خانواده و دانش‌آموز باید به دنبال هدایت تحصیلی مناسب باشد و خانواده‌ها باید توجیه شوند، حتی در سال‌های گذشته نیز به تعداد نادر خود خانواده‌ها با این مسئله مشکل داشتند.

وی در پایان گفت‌و گو اظهار کرد: مسئله هدایت تحصیلی  باید بر اساس ظرفیت جامعه باشد و همچنین توجیه خانواده‌ها باید با قانون همراه باشد.

با انتخاب رشته دانش‌آموزان توسط آموزش و پرورش، عرصه بر آنها تنگ و حق انتخاب ندارند

یک مشاور آموزشی در گفت‌و گو با بلاغ، با اشاره به اینکه هدایت تحصیلی چیز جدیدی در آموزش و پرورش نیست، اظهار کرد: سالیان سال است که دانش‌آموزان در پایان آموزش عمومی یعنی پایه نهم، هدایت تحصیلی انجام می‌دهند.

مهدی ذاکری افزود: در گذشته دوره ابتدایی پنج‌ سال و دوره راهنمایی نیز ۳ سال بود، به همین دلیل دانش‌آموزان در پایه اول دبیرستان که  در حقیقت پایان سال نهم بود انتخاب رشته می‌کردند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر دوره ابتدایی ۶ ساله شد و دانش‌آموزان در پایان سال سوم متوسطه اول که همان سوم راهنمایی سابق است انتخاب رشته می‌کنند.

این مشاور آموزشی با اشاره به اینکه در گذشته و حال حاضر «هدایت تحصیلی» همه چیز را مشخص می‌کند یادآور شد: در گذشته دانش‌آموزان خود رشته مورد نظر را انتخاب می‌کردند و در زمان حال که انتخاب رشته دانش‌آموزان در دستان مدارس و آموزش و پرورش است، عرصه بر آنها تنگ شده و انگار دیگر حق انتخاب ندارند.

وی اجرای این طرح را تصمیمی عجولانه و بدون برنامه ریزی دانست و گفت: در راهکار ۳-۲۱ سند تحول بنیادین کارکرد هدایت تحصیلی تاکید شده که «باید یک نظام جامع هدایت تحصیلی ایجاد شود و دانش‌آموزان متناسب با نیاز کشور، توانمندی و علایق خود در رشته‌های مختلف توزیع شوند»، این نظام جامع هدایت تحصیلی از دوره ابتدایی تا دانشگاه را در بر می‌گیرد و یک آینده‌نگری برای توانمند سازی فرزندان ایجاد می‌کند.

مخالفت‌های بنده با این اقدام غیرقانونی باعث لغو حکم مسئولیتم و در نهایت انتقالی‌ام شد

شاه‌میری مدیره سابق یکی از مدارس بابل در گفت‌و گو با خبرنگار ما این‌گونه می‌گوید: من به دلیل اعتراض به این نوع رفتار تبعیضانه وعدم پاسخگویی مسئولان مقطع متوسطه  آموزش و پرورش بابل در نهایت پس از کش‌و قوس‌های فراوان به محل قبلی خدمت خود یعنی تهران باز گشتم.

وی افزود: موارد متعددی در مدارس دخترانه و پسرانه بابل وجود دارد که تنها با زیر بار نرفتن معاونت آموزش متوسطه مجبور شده‌اند به کار غیرقانونی دست زده و اجبارا دانش‌آموزان را جابجا کنند.

این مدیره سابق ادامه داد: حتی ریاست آموزش و پرورش بابل جناب احمدی در جریان ماجرا هستند اما نمی‌دانم با همه کرامت و صبوری که دارند چرا پیگیر این جفای به دانش‌آموزان نیستند.

شاه‌میری تصریح کرد: مخالفت‌ها و سرسختی‌های بنده با این اقدام غیرقانونی باعث لغو حکم مسئولیتی بنده شده که در هیچ جای آموزش و پرورش بعد از گذشت چند ماه امکان ندارد مگر این که با دستور مستقیم از وزارتخانه انجام شود، این مسئله هم به نوعی تخلف دیگری است که با پیگیری‌های انجام داده در اداره کل اموزش و پرورش استان نهایتا به این نتیجه رسیدم و مجاب شدم که انتقالی ام را برای تهران بگیرم و بروم.

وی در پایان گفت: این ظلم غیر قابل انکار است که یک نفریا مجموعه ای خود را بالاتر از قانون بداند و اینگونه با آینده فرزندان این شهر برخورد کند.

به گزارش بلاغ، هدایت تحصیلی در مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش با توجه به اعتراضات گسترده انجام شد اما جای خالی دو مبحث احساس می‌شود؛ یکی ناقص بودن قانون هدایت تحصیلی و دیگری عدم اجرای صحیح این قانون است که موجب ایجاد چالش‌هایی برای دانش‌آموزان شد.

اجرای این طرح در بابل اعتراض‌های دانش‌آموزان و خانواده‌هایشان را در پی داشت و با توجه به تحصیل این دانش‌آموزان در حال حاضر حتی با اصرار خبرنگار ما از هرگونه مصاحبه خودداری کردند.

این طرح در بابل به اجبار در برخی از مدارس و انتخاب رشته خود مسؤولان این مدارس انجام می‌شود که اگر این روند ادامه پیدا کند، افت شدید تحصیلی را در میان دانش‌آموزان بابلی که سال ها جزو رتبه های برتر علمی استان مازندران و کشور بودند رادر پی خواهد داشت.

شایان ذکر است خبرنگار بلاغ چند بار تلفنی و با ارسال پیامکی تلاش کرد تا با احمدی رییس آموزش و پرورش بابل تماس برقرار کند و از نظرات وی در تدوین این گزارش استفاده کند اما علی‌رغم پاسخگویی همیشگی ایشان، این‌بار موفق به برقراری ارتباط نشد و حق پاسخگویی همراه با مستندات را برای ایشان و اداره تابعه محفوظ می‌داند.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين