امروز : چهارشنبه, ۹ بهمن , ۱۳۹۸
تاریخ : ۱۳۹۵/۱۱/۲۴ - ۱۱:۱۸ ذخیره فایل ارسال به دوستان

چرا در ازدواج باید از نظر اعتقادی تناسب داشته باشیم؟

تفاوت در زمینه‌های فرهنگی ،ارزش‌های فردی و اجتماعی، آداب و رسوم و حتی آداب لباس پوشیدن و غذا خوردن می‌تواند یکی از مهم‌ترین عوامل زمینه‌ساز اختلاف بین زن و مرد ‌باشد.

به گزارش بابل نوین، بی‌شک ازدواج بزرگ‏ترین و مهم‏ترین حادثه زندگى هر انسانی است و موفقیت یا شکست در آن سرنوشت ساز خواهد بود. ازدواج و زندگى مشترک وقتى ثمر بخش، سودمند و ماندگار است که روحیه‏ ها، غرایز و طرز تفکر دو طرف، همسو و نزدیک باشد. در غیر این صورت، ریسمان وحدت و یگانگى به ضعف و سستى مى‏ گراید و سرانجام گسسته مى ‏شود.

ازدواج را می توان مقوله ای دانست که همواره تابع فاکتورهای زیادی است . امروزه برخی جوانان تنها به زیبایی صورت و پول وغیره توجه می کنند. دلیل اهمیت شناخت عقاید طرف مقابلمان بدین سبب است که از شیوه زندگی و فعالیت های روزمره تا تربیت فرزندان و نوع روابط و معاشرت ها تحت تأثیر این امر قرار می گیرد.

بعد از ازدواج در پی تغییر نباشید

نسرین غلامپور روان‌شناس در گفتگو با خبرنگار گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان با بیان اینکه زن و شوهر باید تناسب اعتقادی داشته باشند، اذعان کرد: دین قسمت مهم ذهنیت و شیوه زندگی هر فرد را تشکیل می دهد و روابط و معاشرت و به ویژه تربیت فرزندان را تحت تاثیر خود قرار می دهد. زوج هایی که اعتقادات مذهبی دارند به دلیل پایبند بودن به اصول اخلاقی کمتر دچار تنش می شوند و روابط پایدارتری را تجربه می کنند.

وی در ادامه گفت: دختر و پسر شاید پیش از ازدواج به این توافق برسند که به مسائل دینی هم توجه نکنند ولی وقتی با هم وارد زندگی مشترک شدند این مسائل رنگ و بوی دیگری می گیرد و جز مهم ترین مسائل زندگی می شود چراکه آن احساسات پرشور اوایل آشنایی فروکش کرده است.

این روان‌شناس با اشاره به مشکلاتی که اینگونه ازدواج‌ها در پی دارد ، بیان کرد: مشکلات اعتقادی بعد از ازدواج از مسائل کوچک تا بزرگ را در بر می گیرد مثل رفتن یا نرفتن به بعضی مهمانی ها ،چگونگی لباس پوشیدن تا بزرگترین مسئله یعنی تربیت فرزندان نمو پیدا می کند.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه نباید توقع داشت فرد بعد از ازدواج عقایدش را کنار بگذارد، گفت: تغییر دادن همسر یکی از باورهای منفی و نادرستی است که بسیاری از دختر و پسرها درگیر آن هستند و تصور می کنند ،می توانند طرف مقابلشان را بعد از ازدواج به فرد دلخواه خود تبدیل کنند ، این درحالی است که تغییر دادن فرد مقابل به سادگی حرف های پیش از ازدواج نیست و اگر بخواهند اینکار را انجام دهند بدون شک با اختلافات فراوانی مواجه می شوند.

فرزند پروری بر حسب عقاید والدین

احمدرضا کاوه جامعه شناس و استاد دانشگاه در گفتگو با خبرنگار گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان با اشاره به تربیت فرزندان در این خانواده ها اذعان کرد: روش فرزند پروری و روش تربیتی پدر و مادر بر جنبه­‌های مختلف رشد فرزندان آنان تاثیر می­گذارد.احساس امنیت از نیازهای روانی اولیه برای رشد و تحول سالم کودک لازم است و محیط خانواده می تواند این امنیت را برای کودک فراهم کند. در خانواده هایی با عقاید دوگانه فرزندان نمی توانند فرق خوب و بد را از هم تشخیص دهند چرا که مادر ،آن ها را به یک سمت هدایت می کند و پدر به سوی امری دیگر ، در نتیجه فرزندان دچار دو گانگی ارزشی می شوند.

وی در ادامه اذعان کرد: فرزندان چنین ازدواج‌هایی نه عقیده پدر را قبول می‌کنند و نه عقیده مادر را ، بلکه برای اینکه دوست دارند طبق اعتقادات خود عمل کنند برخلاف قوانین جامعه و بشریت حرکت می‌کنند.

کاوه در ادامه با اشاره به راهکار خود بیان کرد: انسان مؤمن نمی تواند نسبت به سرنوشت دیگران، به ویژه همسر و فرزندانش بی تفاوت باشد. اگر تشخیص می دهید که همسرتان اشتباه می‌کند و یا علاقه‌مندید که وی را به رتبه بالاتری برسانید، به نرمی در پی ارتقا او بر آیید و از سختگیری های بیش از حد پرهیز کنید./ص

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين