امروز : دوشنبه, ۳۰ دی , ۱۳۹۸
تاریخ : ۱۳۹۵/۱۱/۲۴ - ۱۱:۴۳ ذخیره فایل ارسال به دوستان

نیاز جدی به تفسیری ویژه جامعه پزشکی

عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم بهداشتی جهاد دانشگاهی با اشاره به نگاه قرآن برای ارتقای سبک زندگی و سلامت آن، بر ضروری بودن تدوین تفسیری ویژه جامعه پزشکی تأکید کرد.

به گزارش بابل نوین، فرزانه مفتون، عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم بهداشتی جهاد دانشگاهی در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، با اشاره به طرح ایده تدوین تفسیر قرآنی ویژه جامعه پزشکی اظهار کرد: ما نباید این اشتباه را کرده و در قرآن به دنبال ابزار‌های طبی باشیم. قرآن مفاهیم عمیقی دارد که الهی است، اما ابزارهای پزشکی تجربی بوده و از سوی انسان تعیین شده و در فرهنگ‌های مختلف تغییراتی داشته است در حالیکه مفاهیم قرآنی در هر جایی و هر مکانی ثابت مانده است.

این پژوهشگر قرآن و طب بیان کرد: ما بر این اعتقادیم در قرآن مفاهیمی وجود دارد که اگر به نظام سلامت اضافه شوند می‌توانند سبک زندگی را سالم کنند.

وی بیان کرد: در قرآن بر بخش‌هایی از سلامت معنوی و حکمت بیماری تأکید شده است همه اینها کمک می‌کند فرد بیمار و اطرافیانش از قرآن در راه شفا قدم برداشته و احساس نکنند باری بر می‌دارند. لذا استخراج این توصیه‌ها و استفاده از این نگاه‌های ویژه قرآنی نیازمند تفسیری ویژه پزشکی است.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم بهداشتی جهاد دانشگاهی با بیان اینکه در تفسیر یا کتاب‌هایی که نوشته می‌شود باید به اعتقادات بیمار پرداخته شده تا بتواند با تقویت جنبه‌های سلامت معنوی زودتر بهبود پیدا کند اظهار کرد: پیش از تدوین این تفسیر حتما باید یک گروه سیاست‌گذار برای محورهای آن وجود باشد تا نگاه عمیق قرآن تحت شعاع قرار نگیرد.

وی یادآور شد: تدوین چنین تفسیری یک پروژه بوده و نباید آن را کتاب دیگری مقایسه کرد، در مورد تفسیر نیز‌ باید تصویری از قرآن ارائه داد که با دیگر تصاویر متفاوت بوده و در آن نکات سلامت و بیماری همچنین سلامت معنوی به طور ویژه مطرح شده باشد./ص

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين