امروز : یکشنبه, ۶ بهمن , ۱۳۹۸
تاریخ : ۱۳۹۵/۱۱/۲۴ - ۱۱:۵۰ ذخیره فایل ارسال به دوستان

از نگاه دولتی به فعالیت‌های قرآنی تا تأکید بیش از حد مدیران بر فعالیت‌های تبلیغی

مدیر قرآنی منتخب کشور گفت: چرا برای یک کلاس آموزشی ۱۰۰ هزار تومان اعتبار در نظر گرفته می‌شود؟ اما برای همایش‌ها و سمینارها چند میلیون تومان بودجه اختصاص می‌یابد در حالی که با هزینه هر همایش می‌توان حداقل ۲۰ کلاس آموزشی برگزار کرد.

به گزارش بابل نوین، محمدرضا اشرفی مدیر قرآنی منتخب دارالقرآن سازمان تبلیغات اسلامی کشور، در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) گفت: بر اساس تجربیاتی که داشته‌ام به نظر علاوه بر سایر مؤلفه‌های مدیریتی در حوزه فعالیت‌های قرآنی و فرهنگی بیش از هر چیز اخلاص و مردمی بودن انسان را به موفقیت می‌رساند.

وی اظهار کرد: در حوزه فعالیت‌های قرآنی و فرهنگی یکی از گره‌ها و مشکلات مهم کمبود بودجه و اعتبار است که در بسیاری از جاها دیده می‌شود، اما در خراسان‌جنوبی تأکید بیش از حد بر دولتی بودن فعالیت‌ها مشکل‌زا است.

بدترین روز برای فعالیت‌های قرآنی

مدیر قرآنی منتخب با اشاره به اینکه برنامه‌ریزی غلط مدیران موجب شده مردمی‌بودن فعالیت‌های قرآنی با مشکل مواجه شود، بیان کرد: این در حالی است که اگر روزی این نگرش به وجود بیاید که مردم فعالیت‌های قرآنی را تنها  در قالب وظایف دولتی ببینند آن روز بدترین روز برای فعالیت‌های قرآنی کشور خواهد بود که مردمی بودن به این معنا است که مردم حس مسئولیت در قبال حرکت قرآنی در خود احساس کنند.

اشرفی که ۱۰ سال از فعالیت خود را در دارالقرآن سازمان تبلیغات اسلامی خراسان‌جنوبی گذرانده است، ادامه داد: به عنوان مثال از دیرباز جلسات و کلاس‌های آموزشی در اختیار خود مردم بوده که در اختیار گرفتن این حرکت از سوی دستگاه‌های اجرایی باور مردم‌ بودن کارها را در جامعه تضعیف کرده است.

وی افزود: یکی دیگر از گلایه‌ها که در نزد نماینده ولی فقیه در خراسان‌جنوبی مطرح کردم توجه بیش از حد مدیران بر فعالیت‌های تبلیغی و ترویجی چون همایش‌ها و سمینارها به دلیل پررنگ بودن جنبه گزارشی آن است در حالی که محور فعالیت‌های قرآنی باید آموزشی باشد.

با هزینه هر همایش می‌توان حداقل ۲۰ کلاس آموزشی برگزار کرد

مدیر قرآنی منتخب گفت: به راستی چرا برای یک کلاس آموزشی ۱۰۰ هزار تومان اعتبار در نظر گرفته می‌شود اما برای همایش‌ها و سمینارها چند میلیون تومان بودجه اختصاص می‌یابد؟ در حالی که بازدهی کلاس آموزشی به مراتب بیشتر است و با هزینه هر همایش می‌توان حداقل ۲۰ کلاس آموزشی برگزار کرد.

اشرفی اظهار کرد: متأسفانه یکی از مشکلات در فعالیت‌های قرآنی خراسان‌جنوبی کمبود کادر متخصص آموزش قرآن کریم به ویژه در رشته‌های تخصصی و در مناطق محروم و روستایی است که با توجه به هزینه‌های بالا و مشکلات دیگر راه چاره در برگزاری دوره‌های تربیت متخصص قرآن کریم و یا حداقل آموزشیار قرآن کریم است.

متوقف ماندن در مرحله روخوانی، جفا در حق قرآن است

وی بیان کرد: با توجه به توصیه‌های رهبر انقلاب گام اول در فعالیت های قرآنی رفع بیسوادی قرآنی است تا مردم حداقل روخوانی صحیح قرآن را بدانند اما توقف در این مرحله جفا به قرآن است و چاره کار در این است که روحانیون و کارشناسان در زمینه آشنایی با تفسیر و مفاهیم قرآن فرهنگ‌سازی کنند.

مدیر قرآنی منتخب یادآور شد: همچنین در این زمینه حوزه‌های علمیه  باید بحث پرورش اساتید تفسیر قرآن را در اولویت قرآن بدهند تا کمبود استاد در این زمینه جبران شود.

گفتنی است؛ ۱۵ بهمن ماه محمدرضا اشرفی مدیر سابق اداره امور قرآنی سازمان تبلیغات اسلامی کشور به عنوان مدیر قرآنی منتخب، برگزیده و انتخاب شد./ص

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين