امروز : دوشنبه, ۷ بهمن , ۱۳۹۸
تاریخ : ۱۳۹۵/۱۱/۲۶ - ۱۲:۰۳ ذخیره فایل ارسال به دوستان

وزیر ارشاد: سیاسیون وارد زمین فرهنگ نشوند

به گزارش بابل نوین، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید براینکه سیاسیون نباید وارد زمین فرهنگ شوند، حفظ ثبات و آرامش و عدم مناقشه را سیاست قطعی این وزارتخانه برشمرد.
سیدرضا صالحی امیری روز یکشنبه در پنجمین گردهمایی آموزشی مرکز حراست وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: مسوولیت اصلی وزارتخانه به عنوان ستاد فرهنگی دولت، سیاستگذاری، برنامه ریزی، هدایت و نظارت در سطح ملی است.

 وزارت ارشاد در چارچوب گفتمانی رهبری حرکت می کند
وی با تاکید بر لزوم گفتمان فرهنگی در سیاستگذاری و مدیریت اقدامات گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در چارچوب گفتمانی رهبر معظم انقلاب که همان گفتمان نظام اسلامی است، حرکت می کند.

جشنواره فیلم فجر امسال در تراز انقلاب بود
صالحی امیری با اشاره سی وپنجمین جشنواره فیلم فجر ادامه داد: این دوره از جشنواره، سینمایی در تراز انقلاب بود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان به اینکه حوزه فرهنگی، فرایندی است، اظهار داشت: نتایج اقدامات این فرایند در یکی دو سال خود را نشان نمی دهد و بلکه یک دهه را برای نتایج آن باید در نظر گرفت.

برنامه ریزی های فرهنگی و هنری نیاز به یک دهه دارد
وی تصریح کرد: برنامه ریزی برای مقوله هایی از جمله فرهنگ حجاب، ترافیک، معامله و تعامل، کاهش خشونت، طلاق و بسیاری از آسیب های اجتماعی در یک سال نتیجه نمی دهد و باید در یک دهه برای آنها برنامه ریزی کرد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: برای رسیدن به نقطه مطلوب اقتصاد مقاومتی نیز نیازمند برنامه ریزی ۱۰ ساله هستیم و گفتمان سازی در این زمینه از ضروریات است.

تاکید بر عمل بجای شعار
عضو کابینه دولت یازدهم با تاکید بر حرکت از شعار به مسیر عمل ادامه داد: در نامگذاری سال ها از سوی مقام معظم رهبری، نباید به بنر، تابلو و تبلیغات محیطی اکتفا کرد بلکه با سازو کاری جدید باید شعار را به گفتمان تبدیل کنیم، از این رو این اقدام نیازمند کار تخصصی و حرفه ای است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در عین حال تصریح کرد: لازمه شکل گیری شعار ملی و گفتمان ملی، عبور از سطح احساسات اجتماعی به سطح باورهای اجتماعی است.
صالحی امیری با بیان اینکه عاشورا در میان مردم به گفتمان ملی تبدیل شده، ادامه داد: دولت ها در مقوله هایی مانند عاشورا نقشی ندارند.
وی افزود: ۴۰ تا ۵۰ میلیون نفر هر ساله برای احترام به حضرت امام حسین (ع) به خیابان ها می آیند زیرا این حرکت تبدیل به گفتمان درونی و باور شده است.
رئیس شورای فرهنگ عمومی کشور افزود: ایثار، شهادت و از خودگذشتگی در مقوله جنگ و دفاع مقدس نیز تبدیل به گفتمان ملی شده است. شهید در جامعه ارزش درونی دارد و همه به آن احترام می گذارند. نوروز نیز به عنوان یک گفتمان، بخشی از هویت ملی ما است.

تاکید بر ضرورت گفتمان سازی
براساس اعلام وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وی تصریح کرد: گفتمان سازی امری ضروری است. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز با گفتمان فرهنگی مقام معظم رهبری پیش می رود و گفتمان فرهنگی رییس جمهوری نیز در امتداد و ذیل گفتمان رهبری است.

اقتضای کار فرهنگی وجود آرامش و ثبات است
عضو کابینه دولت یازدهم در بخش دیگری از سخنان خود، اعتدال، انسجام، عدالت، عقلانیت و دیانت فرهنگی را جمله اصول گفتمان فرهنگی دولت تدبیر و امید برشمرد.
وی با تاکید بر اینکه سیاسیون نباید وارد زمین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شوند، تصریح کرد: سیاست های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز مبتنی بر ثبات و آرامش است. حوزه فرهنگ با مناقشه و منازعه راه به جایی نمی برد. اقتضای کار فرهنگی وجود آرامش و ثبات است.
صالحی امیری تاکید کرد: مرکز حراست نیز در این راستا باید خود را با این شرایط تطبیق دهد و از هرگونه مناقشه پرهیز کند.

سیاسیون وارد زمین وزارت ارشاد نشوند
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید براینکه سیاسیون نباید وارد زمین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شوند، تصریح کرد: این وزارتخانه دهها ماموریت فرهنگی وهنری دارد بنابراین نیاز به ثبات و آرامش دارد.
صالحی امیری حفظ ثبات و آرامش، و عدم مناقشه را سیاست قطعی این وزارتخانه دانست و گفت: فعالیت ها، اقدامات و ماموریت های خود را بر اساس قانون با اقتدار و عزت انجام خواهیم داد.

 مهمترین تغییرات نیز در حوزه فرهنگی و اجتماعی
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به تحولات و تغییرات جامعه در دهه چهارم ادامه داد: در این دهه باورها، ارزش ها و کنش ها تغییر یافته و ما نیز با آگاهی و شناخت باید خود را با این تغییرات تطبیق دهیم. مهمترین تغییرات نیز در حوزه فرهنگی و اجتماعی است.
صالحی امیری افزود: در تحولات امروزی شاهدیم که میلیون ها نفر در شبکه های مجازی و اجتماعی مشغول فعالیت هستند و به تبادل اطلاعات می پردازند.

حراست باید خود را باز تعریف کند
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: در این تغییرات حراست نیز باید خود را باز تعریف کند و زمان و مکان را بشناسد.
عضو کابینه دولت یازدهم با تاکید بر اینکه حراست باید مبتنی بر نظام باورها باشد و نه بایدها ادامه داد: در دنیای امروز نظام باورها جایگزین نظام بایدها شده ه است. حراست هم باید در درون کارکنان نفوذ معرفتی و معنوی، ارتباطی و تعاملی داشته باشد.
صالحی امیری اضافه کرد: حراست باید روش ها و رویه ها را مطالعه و در صورت لزوم اصلاح آن، پیشنهادهای اصلاحی خود را بدهد./ص

بانی فیلم

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين