امروز : پنج شنبه, ۳ بهمن , ۱۳۹۸
تاریخ : ۱۳۹۵/۱۱/۲۷ - ۱۱:۰۹ ذخیره فایل ارسال به دوستان

شرکت۴۰۰ هزار قرآن آموز در بزرگترین المپیاد قرآنی رشته حفظ کشور

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف با اشاره به مطالبات قرآنی مقام معظم رهبری مبنی بر تربیت ۱۰ میلیون حافظ قرآن، از برگزاری بزرگترین المپیاد حفظ قرآن با شرکت ۴۰۰ هزار قرآن آموز در روز پنج شنبه ۲۸ بهمن ماه در ۳۶۰ نقطه کشور خبر داد.

به گزارش بابل نوین، حجت‌الاسلام والمسلمین احمد شرفخانی صبح روز دوشنبه (۲۵ بهمن‌ماه) با تشریح جزئیات برگزاری «پنجمین آزمون طرح ملی حافظان قرآن کریم سازمان اوقاف» اظهار کرد: بزرگترین المپیاد رشته حفظ قرآن کریم صبح روز پنج‌شنبه ۲۸ بهمن‌ماه با حضور بیش از ۴۰۰۰ نفر از قرآن آموزان این طرح که شامل تمام گروه‌های سنی، دانشجویان، طلاب، بانوان خانه‌دار و شاغلان سراسر کشور می‌شود در ۳۶۰ شهرستان و استان و در ۵۸۰ حوزه امتحانی برگزار می‌شود.

وی در ادامه با اشاره به اینکه این طرح یکی از طرح‌هایی است که درصدد هستیم تدابیر و مطالبات قرآنی مقام معظم رهبری در آن اجرا شود، یادآور شد:‌ طرح ملی تربیت حافظان قرآن کریم از سال ۹۱ در لبیک گویی به بیانات رهبری در سازمان اوقاف آغاز شد و تا سال ۹۵ مجموعا در پنج سال بیش از یک میلیون و ۶۵۸ هزار نفر در طرح ملی قرآن شرکت کردند و توانستند آیاتی از قرآن کریم را از یک تا ۳۰ جزء حفظ کنند.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه در این طرح به دنبال بهره‌گیری از ظرفیت‌های مادی و معنوی سازمان اوقاف هستیم، گفت: یکی از ضعف‌های آموزش حفظ قرآن نبود مربی رشته قرآن در کشور است و این سازمان برای رفع این کاستی با تشکیل مرکز تربیت حفظ مربی قرآن تاکنون با برگزاری ۲۰۲ دوره تربیت بیش از ۷۰۰۰ نفر از مربیان علاقه‌مند را در رشته حفظ قرآن کریم بر عهده داشته است.

شرفخانی با بیان اینکه برای اجرای طرح ملی تربیت حافظان قرآن استفاده ازظرفیت موسسات فعال قرآنی مورد توجه قرار گرفته است افزود: یکی از موسسات فعال قرآنی موسسه بیت الاحزان فاطمه الزهرا است که تا کنون اقدامات ارزشمندی را در راستای اجرای این طرح انجام داده است.

وی با اشاره به بهره‌مندی از ظرفیت‌های موسسات فعال و پویا در کشور عنوان کرد: آغاز این امر با استفاده از ظرفیت و توانایی موسسه فرهنگی بیت‌الاحزان حضرت زهرا(س) استهبان انجام گرفت، این موسسه دارای مدارس شبانه‌روزی حفظ یک‌ساله قرآن است که مجموعه سازمان حمایت‌های خوبی از آنها داشته است چنانچه طرح تابستانی رحله را در این موسسه با همکاری سازمان برپا کردیم که طی این طرح در دو ماه تابستان حافظ و تا چهار جزء قرآن تربیت می‌شوند.

شرفخانی تصریح کرد: همزمان با اجرایی شدن طرح تابستانی رحله در سال گذشته ۱۲۰۰ نفر حافظ جزءهای  دو تا چهار قرآن و طی تابستان امسال ۲۸۰۰ نفر در این طرح موفق به حفظ دو تا چهار جزء قرآن شدند که از این تعداد افراد علاقه‌مندی که به حضور در دوره حفظ یک‌ساله و ادامه راه حفظشان هستند به مدارس شبانه‌روزی حفظ قرآن بیت‌الاحزان رهنمون می‌شوند.

معاون فرهنگی ـ اجتماعی سازمان اوقاف عنوان کرد: تفاوت موسسه بیت‌الاحزان با سایر موسسات قرآنی کشور فعالیتشان در عرصه حفظ قرآن است به نحوی که این موسسه علاوه بر حفظ واژگان قرآن بر حفظ مفاهیم و همچنین تفسیر قرآن تاکید دارد و آن را در دستور کارش قرار داده است.

وی بیان کرد:  یکی دیگر از دستاوردهای سازمان اوقاف در  عرصه تربیت حافظان قرآن استفاده از ظرفیت‌ موسسات و مراکزی است که از آنها غافل هستیم در این راستا  یکی دیگر از اقدامات سازمان اوقاف استفاده از ظرفیت‌ زندان‌ها است که براساس تفاهم‌نامه‌ای با مجموعه سازمان امور زندان ها مربیان حفظ قرآن  به سازمان زندانها اعزام و مبادرت به آموزش زندانیان کرده اند که این امر موجب تغییر فضای بسیاری از زندان‌ها شده است.

او با اشاره به حضور ۳۰ هزار نفر از مددجویان زندان‌های سراسر کشور در آزمون پنجمین دوره طرح تربیت حافظان قرآن کریم عنوان کرد: مددجویان همزمان با سایر شرکت‌کنندگان این طرح در ۲۸ بهمن ماه به صورت همزمان در این آزمون حضور پیدا می‌کنند. سال گذشته نیز تعدادی از زندانیان در این آزمون حضور داشتند و به سوالات آزمون که در سراسر کشور انجام گرفت پاسخ دادند.

شرفخانی ادامه داد: یکی از اقدام‌های سازمان امور زندان‌ها که در زمینه حفظ قرآن مثمرثمر بوده است در نظر گرفتن تشویق‌های برای زندانیانی که در عرصه حفظ قرآن گام می‌نهند تا از سویی فضای زندان‌ها تغییر کند و از جهت دیگر تعداد بیشتری از زندانیان به سمت حفظ قرآن گرایش پیدا کنند.

معاون فرهنگی اجتماعی سازمان اوقاف عنوان کرد: همچنین تفاهم نامه‌های نیز با دانشگاه پیام نور و دانشکده علوم قرآنی سازمان اوقاف داریم تا بتوانیم بحث حفظ قرآن را گسترش دهیم.

وی با اشاره به برنامه پنج ساله قرآنی سازمان اضافه کرد: در برنامه پنج‌ساله قرآنی سازمان که از امسال اجرایی شده است تربیت یک میلیون و پانصد هزار نفر حافظ قرآن در دستور کار قرار گرفته است که در اولین سال (اجرا) یعنی سال جاری، ۳۹۸ هزار نفر در ۱۱ رشته حفظ قرآن شرکت می کنند.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه برای این آزمون ۴۰ سوال تستی و تخصصی طراحی شده است از اعطای جوایز سفر عتبات و عالیات به برگزیدگان آزمون خبر داد.

وی گسترش فرهنگ قرآنی در سطح جامعه را مورد تاکید قرارداد و افزود: ما در طول این سالها یک مانور ملی و سراسری قرآنی همانند کنکور سراسری در رشته حفظ قرآن نداشته ایم لذا ضرورت داشت تا یک نمایش بزرگ قرآنی با حضور علاقه مندان به حفظ قرآن برگزار شود.

شرفخانی با بیان اینکه ما در ایام فاطمیه دوم نیز در صدد هستیم که برنامه‌هایی را در امام‌زادگان همچون سال‌های گذشته داشته باشیم، اظهار کرد: ارتقاء سطح معرفتی مردم و تعظیم شعائر اسلامی با معرفی شخصیت‌ و سیره ائمه عصمت و طهارت و طیف فرهنگی شدن بقاع متبرکه ویژه برنامه سوگواره یاس نبوی را در امام‌زادگان و بقاع متبرکه داریم.

در ۲۶۰۰ امامزاده طرح یاس نبوی با حضور گسترده مردم برگزار می‌شود

وی ادامه داد: در ۲۶۰۰ امامزاده طرح یاس نبوی با حضور گسترده مردم برگزار می‌شود. همچنین نمایشگاه سبک زندگی حضرت زهرا (س) در ۲۰۰۰ بقعه و امام‌زاده و مسابقه سراسری خطبه حضرت زهرا (س) در ایام شهادت و در فاطمیه دوم برگزار می‌شود. همچنین بیش از ۳۲۰۰ مبلغ از حوزه‌های علمیه قم به اصفهان، خراسان رضوی و سایر شهرها اعزام شده است. همچنین برپایی خیمه‌های معرفت، ایستگاه‌های همه واقف باشیم و برپایی مراکز مشاوره و ترویج وقف فاطمی از دیگر برنامه‌های ما در ایام شهادت حضرت زهرا (س) است./ص

ایسنا

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين