امروز : سه شنبه, ۸ بهمن , ۱۳۹۸
تاریخ : ۱۳۹۵/۱۱/۲۹ - ۱۵:۰۶ ذخیره فایل ارسال به دوستان

ارزش‌آفرینی در شبکه‌های اجتماعی بومی/ آغاز فعالیت ساعت

اولین نمونه‌های کاربردی شبکه‌های اجتماعی در جایگاه توسعه نرم افزاری در واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی آغاز به فعالیت کرد.

به گزارش بابل نوین، واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی در پی ابتکاری بی‌بدیل شبکه‌ اجتماعی بومی به نام «ساعت» را در این دانشگاه فعال کرده و از ترم جدید به بهره‌برداری دانشجویان و اساتید این واحددانشگاهی می‌رساند. نرم افزار ساعت (سامانه اطلاع رسانی واحد علوم و تحقیقات) یکی از اولین نمونه‌های کاربردی شبکه‌های اجتماعی در جایگاه توسعه نرم‌افزاری محسوب می‌شود که می‌تواند تجربه موفقی برای سایر کاربران و مدیران نرم افزاری کشور باشد.

کاربرد واقعی از شبکه‌های اجتماعی

این نرم‌افزار با استفاده از قابلیت‌های شبکه‌های اجتماعی، خدمات مدیریت آموزش عالی را در اختیار کاربران و جامعه دانشگاهی قرار داده و نسخه کاربردی واقعی از شبکه‌های اجتماعی را معرفی کرده است. در قالب نرم افزار ساعت، دانشجویان به عنوان جامعه مخاطب امکان دسترسی به تمامی امکانات آموزشی و تحصیلی را داشته و اساتید نیز در بستری امن به ارائه خدمات و آموزه‌های خود خواهند پرداخت.
بر اساس گزارش ایکنا اطلاع رسانی عمومی و شخصی با اعتبار موثق، کاهش هزینه‌های آموزشی برای دانشگاه و دانشجو، تسهیل ارتباطات دانشجویی و دانشگاهی، ارائه خدمات نوین تحصیلی و بسیاری خدمات دیگر در این نرم افزار چهره جدیدی از شبکه‌های اجتماعی را نمایان کرده است.

همچنین به گزارش روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات، علی عباسپور ریاست دانشگاه با اشاره به راه اندازی سامانه ساعت، گفت: سامانه اطلاع رسانی واحد علوم و تحقیقات، بعنوان بخشی از نیاز اطلاع رسانی تخصصی دانشگاهی بر پایه شبکه‌های اجتماعی و با توان یکی از مجموعه‌های دانش بنیان دانشگاه طراحی و تولید شده است.
وی با بیان اینکه این سامانه با هدف ایجاد یک راهکار ارتباطی امن بین استاد، دانشجو و بدنه اصلی دانشگاه و برای اطلاع‌رسانی تخصصی دانشگاهی طراحی شده است ادامه داد: تمامی مراحل طراحی و تولید سامانه «ساعت»، از ایده تا اجرا در واحد علوم و تحقیقات و توسط دانشجویان انجام شده است.
رئیس واحد علوم و تحقیقات افزود: در این سامانه امکاناتی نظیر انتقال اطلاعات (بصورت‌های متن، عکس، فیلم و . . . ) با پشتیبانی سرورهای داخلی، اطلاع رسانی دانشگاهی اعم از اطلاعات دانشجویی، آموزشی، مالی، شخصی، اطلاع رسانی در مورد تشکیل یا تعطیل شدن کلاس، ارتباط مستقیم با اساتید، اطلاع از آخرین وضعیت آموزشی و حتی نمرات تحصیلی، ارائه جزوات و مقالات علمی و بسیاری خدمات دیگر ارائه شده است.
وی با بیان اینکه در فازهای بعدی سامانه «ساعت»، برنامه آموزش از راه دور نیز با ویژگی‌های منحصر بفردی در اختیار دانشجویان قرار خواهد گرفت، تصریح کرد: در این سیستم براساس دانش پیش فرض که کاملا قابل تغییر و برنامه ریزی مجدد است، خدمات ارائه شده برای کاربران (دانشجویان، اساتید و کارمندان)، بسته به دسته بندی و خوشه‌های موجود، توانایی‌های متفاوتی را در بر خواهد گرفت، همچنین طراحی لایه‌های کاربری با قابلیت‌های گوناگون، امکانات متفاوتی را در اختیار کاربران قرار خواهد داد.
عباسپور گفت: تا بحال افراد زیادی از سامانه‌هایی مانند تلگرام یا نرم افزارهای دیگر برای رفع نیازهای ارتباطی استفاده می‌کردند و این فعالیت مستقیما اطلاعات سازمان‌ها را دچار مخاطراتی می‌کند، در حالی که سرورهای دانشگاه بهترین مکان برای اطلاعات دانشگاه محسوب می‌شود و امکان انواع پیاده‌سازی و توسعه نرم افزاری را حتی برای دانشجویان و علاقمندان فراهم می‌کند. زیرا هدف ما علاوه بر استفاده کاربردی از این سامانه، افزایش مهارت و توان علمی دانشجویان و علاقمندان به این سیستم‌ها هست.
به گفته وی، ممکن است برخی متصور شوند که هدف از این سامانه ساعت، رقابت با نرم افزارهای پیام رسان مشابه است که البته موضوع دور از دسترسی نیست اما در مرحله اول نیازهای سازمانی برحسب اولویت برآورده می‌شود که مهترین آن ایجاد سرویس‌های ارزش افزوده و کاربردی برای بخش‌های مختلف دانشگاه است که در ساختارهایی مانند تلگرام، وایبر، واتس آپ وجود ندارد و حتی اجازه دسترسی به آن را نداریم.
عباسپور تصریح کرد: به همین دلیل تمامی نیازها و کاربردها را در زیرساخت ایجاد شده شکل می‌دهیم تا کاربر نهایی یعنی دانشجو اجازه دسترسی به نیازهای خود را داشته باشد.
عباسپور خاطرنشان کرد: سامانه «ساعت» یک ورژن تخصصی پیشرفته از شبکه اجتماعی داخلی مبتنی بر کد با قابلیت‌های توسعه مورد نیاز است که مقرر شده نیازهای داخلی را براساس فناوری روز تامین کند.
وی افزود: شاید از نظر بسیاری شبکه های اجتماعی تنها ابزاری برای سرگرمی و تفریح باشد،  اما نگاه تخصصی و طراحی بومی برنامه ریزی شده در طراحی این سامانه امکان ارائه خدمات ارزش افزوده (VAS: Value Added  Service) بصورت واقعی اجرا شود، همچنین از سوی دیگر آفت‌های متداول شبکه‌های اجتماعی در این سامانه وجود نخواهد داشت.
رئیس واحد علوم و تحقیقات ادامه داد: ساختار اصلی شبکه‌های اجتماعی بر اساس تشکیل گروه‌هایی از افراد با اشتراک موضوعی در بین تمامی اعضا است و این شبکه ها در اصل نوعی رسانه پیشرو هستند که نمونه جدیدی از ارتباط را در رده‌های تعامل فردی و گروهی فراهم کرده اند. شاید چون تا کنون نمونه‌های قابل برنامه ریزی داخلی از این مورد در جامعه ما طراحی نشده و در اختیار گروه‌های متقاضی قرار نگرفته، انتظار عملکرد مناسب و رسمی از آنها دور از دسترس است. در حالیکه ایجاد بسترهای بومی و مبتنی بر ذخیره سازی داخلی می تواند ابزاری امن برای تبادل اطلاعات حتی در سطوح محرمانه و شخصی باشد.
وی افزود: شاید یکی از نکات جالب این سامانه، پوشش نقطه ضعف بزرگ شبکه‌های اجتماعی مبتی بر اینترنت است. از آنجا که در شبکه‌های موجود که البته از خارج کشور پشتیبانی می‌شوند، امکان دسترسی به شبکه مخابراتی کشور وجود ندارد، در این سامانه با تلفیق شبکه مخابراتی در سطح درگاه اپراتوری، امکان ارائه خدمات به دانشجویان حتی بدون داشتن اینترنت نیز مقدور شده است./ص

ایکنا

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين