امروز : دوشنبه, ۳۰ دی , ۱۳۹۸
تاریخ : ۱۳۹۵/۱۱/۲۹ - ۱۹:۵۰ ذخیره فایل ارسال به دوستان

احتمال تمدید توافق اوپک برای کاهش تولید، قیمت نفت را بالا برد

خبر برخی منابع از احتمال تمدید توافق اوپک برای کاهش تولید، قیمت طلای سیاه را تا بشکه ای 55.79 دلار افزایش داد.

به گزارش بابل نوین، به نقل از رویترز، هر بشکه نفت برنت دریای شمال با ۱۴ سنت افزایش ۵۵٫۷۹ دلار و هر بشکه نفت خام آمریکا با ۹ سنت افزایش ۵۳٫۴۵ دلار معامله شد.
از زمان توافق اعضای اوپک و سایر تولیدکنندگان نفت برای کاهش تولید به میزان ۱٫۸ میلیون بشکه در روز، قیمت نفت در بازه ۵ دلاری در نوسان است. این توافق که از ابتدای ژانویه شروع شد، به مدت ۶ ماه ادامه دارد.
یک منبع آگاه در اوپک گفت: اگر همه تولیدکنندگان همکاری موثری از خود نشان دهند، توافق اوپک می تواند تا ماه می ادامه یابد.
به نظر می رسد، بیشتر تولیدکنندگان به توافق وفادار بودند اما مشخص نیست که این کاهش تولید بر ذخایر نفت جهان که در سطح بسیار بالایی قرار دارند نیز موثر باشد.
اداره انرژی آمریکا چهارشنبه اعلام کرد: ذخایر نفت آمریکا در ۶ هفته گذشته بشدت افزایش یافته و ذخایر نفت و بنزین این کشور نیز به رکورد بی سابقه ای در هفته گذشته رسیده است.
به گزارش ایرنا، تعهد کشورهای تولیدکننده نفت به کاهش تولید، باعث تقویت قیمت نفت در بازارهای جهانی و افزایش امیدها نسبت برتری تقاضا نسبت به عرضه شده است.
براساس تصمیم یکصد و هفتاد و یکمین نشست عادی سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) که دهم آذرماه در وین برگزار شد، روزانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه از تولید نفت اعضای این سازمان کاسته می شود.
پس از آن تولیدکنندگان غیراوپک مانند روسیه نیز با کاهش بیش از ۶۰۰ هزار بشکه در روز موافقت کردند.
این طرح از آغاز سال ۲۰۱۷ میلادی (۱۲ دیماه امسال) اجرا شده و بر اساس آخرین گزارش ها بیش از ۹۰ درصد تعهدها جامه عمل پوشیده است.
در پی اجرای این طرح، قیمت نفت روند افزایشی یافته است که پیش بینی می شود در کانال ۵۰ تا ۶۰ دلاری تثبیت شود.
قیمت نفت سبک ایران در بازارهای جهانی نیز در هفته منتهی به سوم فوریه (۱۵ بهمن) با ۴۰ سنت افزایش، به ۵۳ دلار و یک سنت برای هر بشکه رسید./ص

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين