امروز : دوشنبه, ۳۰ دی , ۱۳۹۸
تاریخ : ۱۳۹۵/۱۱/۳۰ - ۱۱:۱۸ ذخیره فایل ارسال به دوستان

جای قالب‌های جدید در ادبیات دفاع مقدس خالی است

یك پژوهشگر و نویسنده تاریخ شفاهی معتقد است كه هم‌اكنون جای قالب‌های جدید در ادبیات دفاع مقدس خالی است و باید بازتعریف جدیدی از قالب‌ها و فرم‌ها داشته باشیم.

به گزارش بابل نوین، «جواد کامور بخشایش» در حاشیه‌ کارگاه تخصصی روایت‌پژوهی با تاکید بر اصول مصاحبه در حوزه هنری ایلام  اظهار کرد: برگزاری این دوره کلاس‌ها و کارگاه‌ها در استان‌ها در فرایند بهتر شدن آثار دفاع مقدس تاثیر دارد و تاثیرات آن در استان‌هایی که برگزار شده، کاملا مشهود است و در ارتقاء سطح علمی، کمی و کیفی در آثار استان‌ها نقش داشته است.


وی با بیان اینکه ادبیات دفاع مقدس در استان‌ها نیازمند برنامه‌ریزی‌های جدی‌تری است، تصریح کرد: باید بر اساس زمان‌بندی‌های مشخص در هر دوره و برهه‌ای از اساتید متخصص استفاده شود تا پتانسیل‌های نهفته و شکوفا نشده خود را نشان دهند و از استعدادهای استان‌ها برای معرفی شهدا و رزمندگان استفاده کرد.

مولف کتاب «زندان موصل» ادامه داد: در این دوره‌ها اساتید با علاقه‌مندان این حوزه آشنا می‌شوند و این تعامل‌ها موجب می‌شود افراد دیگری هم به گردآورندگان مجموعه‌های دفاع مقدسی اضافه شوند و تلاش خود را درباره‌ این مقطع از تاریخ ایران به کار گیرند.

گردآورنده مجموعه‌ی «شیخ شریف» تاکید کرد: ما هنوز خیلی جا برای کارکردن داریم و مخصوصا در ایلام این موضوع کاملا مشهود است و نویسندگان زیادی نیاز داریم تا به این موضوع بپردازند و علاوه بر معرفی شخصیت‌ها مفاهیم دفاع مقدس را تزریق کنند.

کامور بخشایش درباره ضرورت راه‌اندازی رشته‌‌های ادبیات پایداری و تاریخ شفاهی در دانشگاه‌ها،  مخصوصا در مقطع تحصیلات تکمیلی گفت: ما یک سری رشته‌های تعریف شده‌ی از قبل داریم که بین خودشان خلاءهای زیادی دارند. این خلاء رشته‌ای باید با ایجاد رشته‌های میان‌رشته‌ای پر شود و یکی از ضرورت‌های امروز جامعه‌ ما پرداختن به رشته‌های ادبیات پایداری و تاریخ شفاهی است که متاسفانه با وجود وفور پژوهشگران و آثار ارزشمند در مقطع تحصیلات تکمیلی رشته‌ای با عنوان ادبیات پایداری نداریم و متاسفانه هنوز رشته تاریخ شفاهی به عنوان یک رشته‌ مستقل تلقی نمی‌شود. 


این نویسنده و پژوهشگر تاکید کرد:  بازنگری رشته‌ها باید بر اساس شرایط روز تعریف شود و در این حوزه انتظار می‌رود تاریخ شفاهی و ادبیات پایداری هم به جایگاه واقعی خود در مجامع دانشگاهی برسد.

گردآورنده  «آیینه‌ جویبار» ایراد بزرگ در این زمینه را عدم تعامل نهادها و موسسات پژوهشی با دانشگاه‌ها دانست و گفت:  هرچه این تعامل بیشتر باشد آثار جدیدتر و علمی‌تر منتشر می‌شود اما متاسفانه جامعه دانشگاهی همکاری خوبی با این بخش‌ها ندارند و حتی چیزی به اسم ادبیات پایداری و تاریخ شفاهی را در دوره معاصر نمی‌پذیرند.

کامور بخشایش ادامه داد: وقتی تعامل بین ادبیات و دفاع مقدس ایجاد شد قالب جدیدی به نام زندگی‌نامه داستانی متولد شد و «زندگی‌نامه داستانی» پیوند بین خاطره و داستان است که هم تخیل و هم وجوه مربوط به مستندسازی تاریخی را در خود دارد تا شخصیت مورد نظر معرفی شود.

وی گفت: هم‌اکنون جای قالب‌های جدید در ادبیات دفاع مقدس خالی است و باید بازتعریف جدیدی از قالب‌ها و فرم‌ها داشته باشیم تا مواد خام موجود را در داخل قالب‌ها بریزیم.

این پژوهشگر و نویسنده در پایان تاکید کرد:  داستان و رمان دفاع مقدس همچنان در مراحل پویایی کامل نیست و متاسفانه ضعف‌های جدی داریم و به قول مقام معظم رهبری «هنوز نتوانسته‌ایم «جنگ و صلح» درستی را برای ادبیات دفاع مقدس تعریف کنیم»، اما با فعالیت‌هایی که در مجموع انجام می‌گیرد می‌توان گفت گام‌های مثبتی برای رسیدن به قله‌ مدنظر برداشته شده است. /ص

منبع: باشگاه خبرنگاران

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين