امروز : پنج شنبه, ۳ بهمن , ۱۳۹۸
تاریخ : ۱۳۹۵/۱۱/۳۰ - ۱۳:۱۸ ذخیره فایل ارسال به دوستان

دستاورد ایران در سلامت خون/ شاخص اهدای خون در ایران همپای کشورهای پیشرفته

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران گفت: در ایران شاخص اهدای خون 27 نفر به ازای یکهزار نفر است که در این خصوص کشورما همپای کشورهای پیشرفته است.

به گزارش بابل نوین، علی اکبر پور فتح الله روز شنبه در همایش ملی بانک های خون بیمارستان در سالن رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران افزود: در زمینه سلامت خون جمهوری اسلامی ایران دارای دستاوردهای بزرگی است.
پورفتح الله تاکید کرد در خصوص سلامت خون در ایران شاخص هپاتیت بی و سی و همچنین اچ آی وی در دو و نیم میلیون اهدای خود که توسط اهداکنندگان ایرانی انجام شده است هم سطح اروپا و همچنین پایین تر از آمریکا قرار داریم.
مدیرعامل سازمان انتقال خون تصریح کرد: برای همکاری با کشورهای اروپایی در زمینه برخورداری از استاندارهای لازم تلاشهای بسیاری انجام شده که در این خصوص توانسته ایم استاندارهای لازم را کسب کنیم و هم اکنون داروهای مشتق از پلاسمای ایرانی که وارد بازار می شود مورد تایید استاندارهای اروپایی قرار دارد.
پورفتح الله ابراز تاسف کرد که در چرخه خون بیمارستانی دچار مشکل هستیم و بیشترین خطا ها در خصوص انتقال خون نیز در بیمارستانها صورت می گیرد.
وی ابراز امیدواری کرد که با تلاش سازمان انتقال خون ایران تحول بزرگی در این زمینه انجام شود و می بایست نگاه ویژه ای به بخش خون بیمارستانها داشته باشیم.
ادامه دارد..

** وجود جمعیت عظیمی از اهدا کنندگان خون یک ثروت است
موسس سازمان انتقال خون ایران نیز دراین سمینار گفت: داشتن یک جمعیت عظیم از اهدا کنندگان خون برای سازمان انتقال خون ایران یک ثروت است.
دکتر فریدون علا افزود: اهدا کنندگان مستمر( با سابقه حداقل دوبار اهدا در سال) به عنوان یک ثروت بسیار مهم است که در اختیار سازمان انتقال خون ایران و همچنین حوزه سلامت قرار دارد.
وی ادامه داد: بدون پشتوانه مردم هیچ کاری موفقیت آمیز نیست بخصوص اگر این کار در حوزه سلامت باشد.
دکتر علا خطاب به مسوولان حوزه سلامت و همچنین انتقال خون گفت: اگر می خواهید ابتکاری در کار خود داشته باشید، باید مردم را در نظر داشته باشید.
وی در خصوص چرخه انتقال خون در ایران نیز گفت: بسیج کردن افراد و کارشناسان یکی دیگر از موارد مهم در این چرخه است و سپس ساختمان و تجهیزات در اولویت بعدی قرار دارد.
بنیانگذار موسسه انتقال خون ایران ادامه داد: حلقه نهایی در مسیر انتقال خون به ثمر رساندن فعالیت هایی است که از رگ اهدا کننده تا رگ گیرنده ادامه دارد.
وی در بخشی از سخنانش با ابراز خرسندی از موفقیت ها و تلاش سازمان انتقال خون ایران در طی ۴۰ سال خدمت گفت: ایران در زمینه انتقال خون پیشرفت های خوبی را داشته است.
اعلا تاکید کرد:‌ با توجه به سفرهای متعددی که با توجه به کار خود در حوزه انتقال خون در دنیا داشته ام، می توان گفت که انتقال خون ایران موسسه ای توانا و علمی است و در این زمینه پیشرفت های خوبی داشته است و آن پیشرفت ها ادامه دارد. /ص

ایرنا

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين