امروز : یکشنبه, ۲۹ دی , ۱۳۹۸
تاریخ : ۱۳۹۵/۱۱/۳۰ - ۱۳:۳۱ ذخیره فایل ارسال به دوستان
استنادات قرآنی بیانات رهبر معظم انقلاب:

تعبیر قرآنی در باب ضرورت استحکام ساخت درونی

در آیه شریفه «وَ اَعِدّوا لَهُم مَا استَطَعتُم مِن قُوَّة» به احتمال زیاد منظور از «قُوَّة» فقط قوّه نظامی نیست؛ البتّه قوّه نظامی هم هست امّا فقط قوّه نظامی نیست. «اَعِدّوا لَهُم مَا استَطَعتُم مِن قُوَّة»؛ هرچه می‌توانید، درون خودتان را قوی کنید. معنای این استحکامِ ساختِ داخلیِ کشور که بنده مکرّر می‌گویم، این است.

به گزارش بابل نوین،رهبر معظم انقلاب چهارشنبه، ۲۷ بهمن‌ماه در دیدار هزاران نفر از مردم آذربایجان شرقی به نکات مهمی از جمله نقش مردم آذربایجان در پیروزی انقلاب، تنوع قومیتی ایران و تلاش دشمن برای سوءاستفاده از این فرصت، اتحاد و اجتماع ملت، بی‌معنی بودن طرح «آشتی ملی»، راهپیمایی ۲۲ بهمن، تلاش دشمن برای تضعیف ملت، گله‌مندی مردم، ضرورت تلاش برای خروج از مشکلات و تقویت توان داخلی اشاره کردند.
رهبر معظم انقلاب با تأکید بر ضرورت استحکام ساخت داخلی اظهار کردند: در آیه شریفه «وَ اَعِدّوا لَهُم مَا استَطَعتُم مِن قُوَّه» به احتمال زیاد منظور از «قُوَّه» فقط قوّه نظامی نیست؛ البتّه قوّه نظامی هم هست امّا فقط قوّه نظامی نیست. «اَعِدّوا لَهُم مَا استَطَعتُم مِن قُوَّه»؛ هرچه می‌توانید، درون خودتان را قوی کنید. معنای این استحکامِ ساختِ داخلیِ کشور که بنده مکرّر می‌گویم، این است. از لحاظ علمی خودتان را قوی کنید، از لحاظ فنّاوری خودتان را قوی کنید، از لحاظ تولید داخلی قوی کنید، از لحاظ نفوذ در بازارهای خارجی قوی کنید، از لحاظ کشف ظرفیّت‌های فراوانی که در این کشور هست و هنوز استفاده نشده است، قوی کنید و این ظرفیّت‌ها را به کار بگیرید.
اشاره رهبری به بخشی از آیه ۶۰ سوره انفال است که خداوند در این آیه به امت اسلامی تأکید کرده خود را در همه زمینه‌ها آماده کنند و هر چه در توان دارند مجهز کنند؛ این تأکید راهکاری برای بازدارندگی و ترساندن دشمن است. از سوی دیگر جامعه اسلامی با این راهکار خواهد توانست در مواجهه با مشکلات گوناگون با اقدام به موقع و قدرتمندی داشته باشد.
در این آیه خداوند به مسلمانان توصیه کرده: «وَأَعِدُّوا لَهُمْ مَا اسْتَطَعْتُمْ مِنْ قُوَّهٍ وَمِنْ رِبَاطِ الْخَیْلِ تُرْهِبُونَ بِهِ عَدُوَّ اللَّهِ وَعَدُوَّکُمْ وَآخَرِینَ مِنْ دُونِهِمْ لَا تَعْلَمُونَهُمُ اللَّهُ یَعْلَمُهُمْ وَمَا تُنْفِقُوا مِنْ شَیْءٍ فِی سَبِیلِ اللَّهِ یُوَفَّ إِلَیْکُمْ وَأَنْتُمْ لَا تُظْلَمُونَ/ و هر چه در توان دارید از نیرو و اسب‌هاى آماده بسیج کنید تا با این [تدارکات] دشمن خدا و دشمن خودتان و [دشمنان] دیگرى را جز ایشان که شما نمى‌شناسیدشان و خدا آنان را مى‌شناسد بترسانید و هر چیزى در راه خدا خرج کنید پاداشش به خود شما بازگردانیده مى‌شود و بر شما ستم نخواهد رفت».
علاوه بر اینکه جامعه اسلامی باید از هر منظری خود را آماده کند، هر یک از آحاد جامعه نیز باید توانایی‌های خود را تقویت کرده و در مسیر اعتلا و تقویت جامعه گام بردارد. همانطور که علامه طباطبایی ذیل این آیه تأکید کرده «تکلیف دفاع از حوزه حکومت اسلامی و سعی برای برپاداشتن آن شامل جمیع افراد جامعه می شود».
در تفسیر المیزان همچنین در این رابطه آمده است: نهایت سعی خود را در راه جمع‌آوری قوای جنگی برای مقابله با دشمنان بکار ببرید، از آنجا که افراد جامعه از نظر افکار و طبایع با هم متفاوت هستند و هیچ مجمعی بر اساس سنتی که حافظ منافعشان باشد اجتماع نمی کنند، مگر اینکه اجتماع دیگری علیه منافعش و مخالف با سنتش تشکیل خواهد یافت و دیری نمی‌گذرد که این دو اجتماع کارشان به نزاع و مبارزه می‌کشد، پس در اجتماعات بشری گریزی از وقوع جنگ نیست، لذا برای یک جامعه صالح آمادگی و تجهیز در برابر دشمنان از واجبات فطری می‌باشد.
همانطور که رهبر معظم انقلاب مطرح کردند، علاوه بر ضرورت تقویت قوای نظامی، تقویت سایر قوا نیز مورد توجه است. همانطور که در تفسیر نمونه آمده است: در جریان «مَا اسْتَطَعْتُمْ مِنْ قُوَّهٍ» برخی از مفسران گفتند حتی یک خضابی که یک مجاهد به محاسن سفید برای حضور در میدان جبهه انجام می‌دهد آن هم مشمول این مِن قوه است؛ یعنی همین که این دشمن را مرهوب راهب می‌کند، خائف می‌کند و در طرف مقابل احساس پیری نمی‌کند همین مشمول ﴿وَ أَعِدُّوا لَهُمْ مَا اسْتَطَعْتُمْ مِنْ قُوَّهٍ﴾ است. در ذیل این آیه روایاتی است که وجود مبارک پیغمبر (صلّی الله علیه و آله و سلّم) این‌گونه فرمود: «الا ان القوه هو الرمی الا هو الرمی الا هو الرمی» سه بار فرمود که تیراندازی را فراموش نکنید این بیان مصداق کامل است وگرنه نیروهای دفاعی اختصاصی به تیراندازی ندارد چه اینکه رمی هم که در آن روایت آمده است اختصاصی به تیر تراشیده شده مانند آن ندارد الآن موشک رمی است بمب رمی است و مانند آن هر چه که از جایی به جای دیگر پرت بشود و سبب هلاکت فراهم بکند رمی است خواه تیر چوبی باشد یا تیر فلزی باشد خواه چیز دیگر بنابراین آن حدیث شریف که از وجود مبارک پیغمبر (صلّی الله علیه و آله و سلّم) نقل شده است بیان مصداق رایج است هرگز منحصر نیست چه اینکه منحصر به رمی هم نخواهد بود ﴿وَ أَعِدُّوا لَهُمْ مَا اسْتَطَعْتُمْ مِنْ قُوَّهٍ﴾ که البته این قوه‌های فرهنگی هم در کنار قوه‌های نظامی ملحوظ است./ص

ایکنا

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين