امروز : دوشنبه, ۷ بهمن , ۱۳۹۸
تاریخ : ۱۳۹۵/۱۱/۳۰ - ۱۳:۵۰ ذخیره فایل ارسال به دوستان

دسترسی بیش از ۲۵ هزارروستا به اینترنت پرسرعت گامی در تحقق حقوق شهروندی

دسترسی به اینترنت پرسرعت روستایی در حالی امسال برای 25 هزار و 475 روستای کشور محقق شده است که این خدمت تا پایان فعالیت دولت دهم در هیچ روستایی قابل دسترسی نبود.

به گزارش بابل نوین،دسترسی اینترنت پرسرعت روستایی تا پایان پارسال ۱۸ هزار و ۵۷۱ روستا را تحت پوشش قرارداده است.
پروژه توسعه دسترسی اینترنت پرسرعت روستایی، دسترسی به سرعت حداقل ۵۱۲ کیلوبیت بر ثانیه را برای روستاییان رقم خواهد زد.
ارایه خدمت به مناطق محروم و کمتربرخودار یکی از سیاست هایی است که همواره از سوی دولتمردان تدبیر و امید مطرح و بر تحقق آن تاکید شده است. بر همین اساس وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای تحقق عملی این سیاست و با هدف کاستن از شکاف دیجیتالی که مناطق مختلف کشور را دربر گرفته طرح توسعه خدمات الکترونیک روستایی را به مرحله اجرا درآورد.

**چیستی خدمات عمومی اجباری ارتباطات و فن­آوری اطلاعات(USO)
خدمات عمومی اجباری ارتباطات و فناوری اطلاعات یک الزام قانونی است که به طور معمول بر عهده دولت ها گذاشته می شود تا امکان استفاده از یک سرویس مخابراتی، پستی و فناوری اطلاعات را برای هریک از آحاد کشور، در هر نقطه فراهم کند. این الزام به خاطر این است که دسترسی به خدمات ارتباطی وفناوری اطلاعات برای همه مناطق کشور به خصوص روستاها و نواحی دورافتاده که ارایه خدمات به آنها صرفه اقتصادی کمتری دارد، تضمین شود.

**خدماتی که بر این بستر به روستاها ارایه می شود
تامین تلفن خانگی برای روستاهای ۲۰ خانوار به بالا با پوشش تلفن همراه، دسترسی به اینترنت و استفاده از نمابر، تامین حداقل یک ارتباط (تلفن) عمومی برای روستاهای زیر ۲۰ خانوار، ایجاد دفترهای ارتباطات و فناوری اطلاعات روستایی(ICT) برای روستاهای ۷۰ خانوار به بالا، ایجاد پوشش تلفن همراه، دسترسی به اینترنت و استفاده از نمابر در روستاهایی که از قبل دارای تلفن خانگی بوده و بدون این امکان ها هستند، ایجاد پوشش تلفن همراه در جاده های روستایی، تامین اینترنت همگانی در اماکن عمومی شهرها، تامین تلفن همگانی در اماکن عمومی شهرها نمونه خدماتی است که در این طرح ارایه می شود.

*افزایش تعداد روستاهای دارای ارتباط
عزم وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به عنوان نماینده دولت یازدهم برای تحقق این طرح سبب شد اکنون تعداد روستاهای دارای ارتباط به ۵۵ هزار و ۳۰۵ روستا در امسال برسد، درحالی که این میزان تا پایان پارسال ۵۴ هزار و ۲۷۳ روستا بوده است .
تعداد روستاهای دارای ارتباط در شش ماه نخست سال ۱۳۹۲پنجاه و دو هزار و ۸۷۹ روستا بوده که در مدت فعالیت دولت یازدهم آهنگ رشدی چهار درصدی داشته است.

*اظهارنظر مسئولان
«محمود واعظی» دوشنبه پانزدهم آبان ماه امسال هنگام برگزاری دومین همایش ملی خدمات عمومی الزامی «آی سی تی»(فناوری ارتباطات و اطلاعات) در مناطق روستایی اعلام کرد (تا تاریخ برگزاری همایش) بین ۲۴ تا ۲۵ هزار روستا به اینترنت متصل شده اند و در ادامه به تلاش دولت یازدهم برای متصل کردن روستاهای بالای ۱۵ خانوار به اینترنت اشاره کرد.
عضو هیات دولت یازدهم، رساندن اینترنت به روستاها را اولویت نخست دانست و با بزرگ توصیف کردن کار برای مناطق روستایی و کمتر برخوردار، تبلیغاتی و شعاری بودن آن را رد کرد و گفت: تلاش می شود به روستاها خدمتی موثر رسانده شود.
واعظی با ضروری دانستن اتصال روستاها به اینترنت، این امر را فقط برای دیدن تارنماها نمی داند و می گوید: اتصال روستاها به اینترنت زمینه و بستری برای توسعه آموزش، بهداشت و سلامت الکترونیک در این منطقه ها است.
عضو هیات دولت تدبیر وامید، اشتغالزایی در روستاها را منوط به گسترش فناوری اطلاعات و ارتباطات و توسعه فضای مجازی کرده و گفته بود: اتصال روستاها به اینترنت زمینه اشتغال دانش بنیان را در روستاها فراهم خواهد کرد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات یکی از اهداف توسعه فناوری ارتباطی در روستاها را گسترش گردشگری عنوان کرد. شناساندن روستاها و مناطق طبیعی سراسر کشور از طریق فضای مجازی، زمینه های توسعه گردشگری را فراهم خواهد کرد و توسعه اقتصادی نیز به روستاها خواهد رسید و این موضوع مانع از مهاجرت از روستاها و مناطق کمتر توسعه یافته به شهرها خواهد شد.
«محمود خسروی» هم که مقام مسئول اجرای طرح خدمات ارتباطی روستایی است نیز در همین همایش به وجود ۲۸ درصد نیروهای مولد در روستاها اشاره و بر لزوم دسترسی این تعداد نیروی مولد به اطلاعات و اهمیت موضوع توسعه الکترونیک روستاها و مناطق کمتر توسعه یافته تاکید کرده بود.
مشاور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دسترسی باند پهن در روستاها و مناطق کمتر توسعه یافته را به عنوان یک خدمت عمومی الزامی معرفی کرد.
مجری طرح توسعه زیرساخت خدمات الکترونیکی، ایجاد زیرساخت ها را وظیفه اصلی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات عنوان و تاکید کرد: بحث ارایه خدمات و تولید محتوا وظیفه دستگاه های مسئول است.
همچنین «سیدابوالفضل رضوی» معاون مناطق محروم و توسعه روستایی معاون اول رییس جمهوری هم در این همایش، آی سی تی روستایی را فراهم شدن زمینه ای می داند که هر روستایی از هر جای کشور و با هر جمعیت بتواند اطلاعات مورد نیاز خود را دریافت و اطلاعات خود را عرضه کند.
وی خواستار آن شد تا در ارایه خدمات اینترنتی به روستاها، بین روستاها تفاوتی قایل نشده و همه روستا ها مشمول این خدمات شوند.
وی علت اصلی نرسیدن نرخ رشد اقتصادی به آنچه مصوبه برنامه ها بوده را دخیل نکردن روستاها در فعالیت های اقتصادی عنوان کرد و گفت:باید روستاها که مراکز مولد هستند بیشتر مورد توجه قرار گیرند.
رضوی از اقدام های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در دولت تدبیر وامید و در توجه به روستاها قدردانی کرد و گفت:۶۰ درصد وعده های داده شده تاکنون محقق شده و امید است این وزارتخانه وعده های خود را برای روستاها ۱۰۰ درصد محقق کند.
وی با بیان این که جمعیت روستایی کشور ۱۱ میلیون و ۵۰ هزار نفر برآورد شده است و یک میلیون و ۳۴ هزار فارغ التحصیل روستایی داریم، گفت: باید از این پتانسیل ها برای توسعه روستایی بهره گرفت.

**کلام آخر
اتصال روستاهای ایران به اینترنت پرسرعت گام مهمی برای تحقق وعده رییس جمهوری مبنی بر تحقق حقوق شهروندی است. دستگاه های اجرایی می توانند با استفاده از این زیرساخت خدمات خود را به دور افتاده ترین نقاط کشور ارایه کنند.
وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می تواند به جای فرستادن پزشک در مناطقی که امکان آن فراهم نیست، خدمات پزشکی را بر بستر اینترنت در آن مناطق ارایه دهد و وزارت آموزش و پرورش می تواند با هوشمند سازی متون درسی آنان را در اختیار کودکان مناطقی قرار دهد که امکان فراهم ساختن زیرساخت های آموزشی در آنها مهیا نیست.
اکنون وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات زیرساخت های لازم را در اکثر نقاط کشور فراهم کرده و وظیفه سایر دستگاه ها است که با برخورداری از این زیرساخت ها نسبت به ارایه خدمات خود در روستاها و مناطق کمتر برخودار اقدام کنند گامی که هرچه تحقق آن به تاخیرافتد ضررمردم و مهاجرت بیشترروستاییان را به همراه خواهد داشت./ص

ایرنا

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين