امروز : دوشنبه, ۷ بهمن , ۱۳۹۸
تاریخ : ۱۳۹۵/۱۱/۳۰ - ۱۴:۰۱ ذخیره فایل ارسال به دوستان

رئیس کمیسیون انرژی هم به جمع منتقدان IPC پیوست

پس از بدعهدي شركت نفتي توتال درباره سرمايه‌گذاري در صنعت نفت ايران و گلايه‌هاي شفاف وزير نفت از اظهارات مديرعامل اين شركت، حالا افرادي كه توضيحات وزير نفت را در ضرورت اجراي قراردادهاي جديد نفتي «مقبول» عنوان مي‌كردند، به اشتباه خود پي بردند.

به گزارش بابل نوین، روزنامه جوان نوشته است: پس از بدعهدی شرکت نفتی توتال درباره سرمایه‌گذاری در صنعت نفت ایران و گلایه‌های شفاف وزیر نفت از اظهارات مدیرعامل این شرکت، حالا افرادی که توضیحات وزیر نفت را در ضرورت اجرای قراردادهای جدید نفتی «مقبول» عنوان می‌کردند، به اشتباه خود پی بردند.

 

به  نقل از جوان، یکی از افرادی که به شکل ویژه‌ای از شخص وزیر نفت و قراردادهای IPCحمایت می‌کرد فریدون حسنوند رئیس کمیسیون انرژی مجلس بود. حسنوند که به دلیل حمایت‌های بیش از حد از وزیر نفت مورد انتقاد قرار گرفته بود همواره از اهمیت IPC می‌گفت و نقدهای صورت گرفته بر این مدل قراردادی را جدی نمی‌گرفت در یک موضع‌گیری ۱۸۰ درجه‌ای و به صورت ضمنی پرده از اشتباه خود برداشت و اعلام کرد وزارت نفت بهتر است دست از لجاجت بردارد…

بسیاری از مدافعان وزیر نفت در خصوص قراردادهای نوین نفتی در جلسات خصوصی و عمومی بارها از غیرکارشناسی بودن انتقادات صورت گرفته به قراردادهای جدید نفتی گفتند که یکی از آنها رئیس کمیسیون انرژی بود. یکی از توجیهات وزارت نفت در این باره، بی‌تأثیر بودن تحریم‌های امریکا به قراردادها بود که به نحوی عنوان می‌شد با جذاب‌سازی IPC و شریک کردن سرمایه‌گذاری خارجی در سود بلند‌مدت میدان نفتی یا گازی، امنیت سیاسی ایران هم افزایش می‌یابد و می‌توان از قدرت شرکت‌های بزرگ نفتی در شکست تحریم‌ها و حتی جلوگیری از تحریم‌ها استفاده کرد که در نوع خود تحلیل بسیار خامی بود.

این تحلیل در شرایطی عنوان شد که بسیاری از کارشناسان ارشد نفتی مانند فریدون برکشلی، غلامحسن حسنتاش، محمد‌صادق معماریان و… با ارائه مصداق‌های فراوانی این موضوع را رد کردند ولی باز هم مدافعان به دفاع سطحی پرداختند. آنها در شرایطی از بی‌اهمیت بودن تحریم‌های امریکا در قبال ایران گفتند که شرکت توتال رسماً اعلام کرد تحریم‌های امریکا تعیین‌کننده حضور آنها در ایران است و تابع قوانین این کشور هستند.

البته با وجود این اظهار نظر وزیر نفت در اقدامی که نشان روشنی از فرار به جلو بود اظهار داشت فرانسوی‌ها پیرو سیاست‌های اتحادیه اروپا هستند نه امریکا. از سوی دیگر برخی مدافعان گفتند این شرکت فرانسوی است و اصلاً ارتباطی به امریکا ندارد در حالی که سعی داشتند این موضوع را مخفی نگاه دارند که توتال یک شرکت بین‌المللی است و با حضور در بورس نیویورک، قوانین این کشور را پذیرفته است ولو آنکه محل ثبت شرکت در فرانسه باشد.

با اثبات نظر کارشناسان در این باره، تردیدها افزایش یافته است که بیش از پیش بیانگر درست بودن انتقاداتی بود که وزیر نفت آنها را سیاسی خوانده بود ولی گذر زمان مؤید صحت انتقادات بود مانند انتقادات دیگر که هفته گذشته فضای سنگینی را به وزارت نفت حاکم کرد.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس هم به جمع منتقدان پیوست و با قبول اشتباهات این کمیسیون در پذیرفتن IPC عنوان کرد که حق با منتقدان بود. گرچه این اعتراف بسیار تلخ است ولی آنچه که از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است این بود که منتقدان قراردادهای جدید نفتی بر اساس تجارب و دانش خود روی موضوعاتی دست گذاشتند که با توجیهات ابتدایی رد شد و حالا با کنار رفتن لفاظی‌ها، مهر تأیید بر آنها زده شد.

وزارت نفت حتی از یکی از اعضای کمیسیون انرژی مجلس شکایت نیز کرد و درباره دلیل این شکایت نیز گفت: هدایت‌الله خادمی بیش از وظیفه نمایندگی‌اش از IPC انتقاد کرده و باید پاسخگوی انتقادات خود باشد.

با وجود تبرئه شدن خادمی از این شکایت، حتی ابراز شکایت هم نتوانست منتقدان را از پای بنشاند و همه اتفاقات چند هفته اخیر ثابت کرد که حق با وزارت نفت بود. متأسفانه در مجلس بیشتر نمایندگان با اظهارات وزیر نفت موافق بودند و خواهان اجرای IPC بودند که البته به دلیل عدم احاطه آنها به مسائل قراردادی، نمی‌شد به آنها انتقادی وارد کرد ولی کمیسیون انرژی اگر کمی هوشمندانه‌تر عمل می‌کرد اوضاع بسیار بهتر از آنی بود که امروز شاهد آنیم.

کمیسیون انرژی فقط یک متخصص نفتی داشت که منتقد بود و از او هم شکایت شد. رئیس کمیسیون انرژی مجلس کمی دیر به صحت انتقادات پی برد ولی اگر در جلسات به انتقادات آن روزها کمی حوصله به خرج می‌داد نه تنها وزارت نفت جسارت شکایت از مجلس را به خود نمی‌داد بلکه نیازی به اعتراف رئیس کمیسیون انرژی در‌باره اشتباهاتش نبود/ص

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين