امروز : پنج شنبه, ۱ آبان , ۱۳۹۹
تاریخ : 2015/05/13 - 9:35 ذخیره فایل ارسال به دوستان

وقایع مهم و یادبودهای امروز;۲۳ اردیبهشت۹۴ (۱۳مِی۲۰۱۵)

وقایع اتفاقیّه:

شماره یک:در سال ۵۹۰ میلادی،بزرگمهر بُخْتَگان،وزیر خردمند خسرو انوشیروان شاهنشاه ساسانی،به دستور خسرو پرویز بیست و چهارمین پادشاهِ ساسانی و از نامدارترین شهریارانِ این دودمان،کُشته شد.خسرو پرویز به جای پدرِ هرمَز چهارم،پسر انوشیروانِ دادگر برتخت پادشاهی نشست؛ و در ابتدای به تخت نشستن با مخالفت بهرام چوبین(پسر بهرام گشنسپ از خاندان مهران، یکی از هفت خاندان ممتاز ساسانی) مواجه شد و پس از شکست از سپاه وی به روم گریخت. مدّتی بعد با حمایتِ قیصر روم و با سپاهی که وی در اختیارش گذاشته بود به ایران بازگشت و بر تخت نشست.

شماره دو: در سال ۱۶۰۷،انگلیسی ها با ورود به ویرجینیای آمریکا،نخستین مُستعمره یِ خود به نام ِ جیمزتاون را بنیان نهادند.جِیمزتاون، نخستین قرارگاه و مستعمرهِ ثابت انگلستان در قاره آمریکا در دنیای جدید بود و سنگ بنای کشوری شد که بعدها ایالات متحده آمریکا نام گرفت.ویرجینیا به دلیل اینکه اولین و قدیمی ترین قلمرو پادشاهی انگلستان و نیز زادگاه بیشترین رؤسای جمهوری آمریکا بوده با نام‌های مستعار “قلمرو کهن” و “مادر رؤسای جمهور” شناخته می‌شود.

شماره سه:در سال ۱۶۴۸، قلعه سُرخِ هندوستان تکمیل شد.رِد فورت یا لال قلعه،بزرگترین مرکز جلب گردشگران در شهر دهلی پایتخت هندوستان است. لال در زبان هندی به معنی قرمز است. دستور احداث این قلعه را شاه جهان امپراتور گورکانی، وقتی که پایتخت خود را از آگرا به دهلی تغییر داد، صادر کرد. ساخت آن نه سال به طول انجامید.شهاب‌الدین محمد شاه جهان پنجمین امپراتور سلسله گورکانیان هند است.سلسله گورکانیانِ هند که به سبب انتسابشان به تیمور، منابع اروپایی از ایشان با عنوان مغولانِ هند یاد کرده اند، امپراتوری بزرگی است که به‌دست نوادگانِ امیر تیمور(تیمور لَنگ،نخستین پادشاه گورکانیان) در هندوستان ایجاد شد.

شماره چهار:در سال ۱۸۴۶،کنگره ایالات متحده آمریکا،شاخه قانون گذاری در این کشور،اعلان جنگِ این کشور به همسایه جنوبی خود مکزیک را تصویب کرد.جنگ آمریکا و مکزیک جنگی است که در سال‌های ۱۸۴۶ تا ۱۸۴۸ میلادی شکل گرفت.نیروهای آمریکایی در ۱۷ سپتامبر ۱۸۴۷ مکزیکو سیتی را به تصرف خود در آوردند و چند ماه بعد معاهده گوادالوپ هیدالگو میان دو کشور به امضا رسید.براساس این معاهده مکزیک نیمی از خاک خود را از دست داد.

زادروز:

دام دافنه دو موریه،(بانو براونینگ)،متولد ۱۳۰۷ در لندن، یک رمان‌نویس و نمایشنامه‌نویسِ معروف بریتانیایی است که بیشتر شهرتش را مدیون رمان ربِه کا (۱۹۳۸) می‌باشد.همچنین داستان کوتاه او به نام پرندگان نیز معروف است. بعدها این دو کتاب توسط آلفرد هیچکاک کاگردان سرشناس انگلیسی  به فیلم تبدیل شدند. کورن وال، محلی که این نویسنده به آن ارادت و علاقه فراوانی داشت به عنوان لوکیشن بسیاری از رمان های او مورد استفاده قرار می گیرد. او در جایی نوشته است «کورن وال» به او آزادی نوشتن، پرسه زدن، راه رفتن و… تنها بودن را داده است. دوموریه از خواهران برونته(سه خواهر انگلیسی بودند که کتابهایشان در دهه‌های ۴۰ و ۵۰ قرن نوزدهم میلادی منتشر شد و آثارشان جزو آثار کلاسیک ادبیات جهان قرار گرفت) به عنوان دو تن از نزدیکترین الهام دهندگان ادبی خود یاد می کند و بهترین کار او یعنی ربکا نیز با رمانتیسیسمِ گوتیک مشابهی همچون آثار آنها نوشته شده است.

سالمرگ:

گَری کوپِر : بازیگر سرشناس و قهّارِ آمریکایی و صاحب دو جایزه اسکار در بخش رقابتی و یک جایزه اسکار افتخاری بود. وی اکثراً در فیلم های سبک وسترن به ایفای نقش می پرداخت.گری کوپر که بیشتر در نقش آمریکایی‌های آرام و خوش ذات ظاهر می‌شد تیپی از بازیگری را به سینما شناساند که پس از چندین دهه از مرگ او همچنان تازه و جریان ساز به شمار می‌رود. و در طول زمان زنده بودن مهمترین میراث یک بازیگر ایت که در کوپر کاملاً دیده شد.او در سال ۶۰ سالگی به دلیل ذات الریه درگذشت.

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين