امروز : شنبه, ۲۸ دی , ۱۳۹۸
تاریخ : ۱۳۹۵/۱۲/۰۲ - ۱۰:۴۲ ذخیره فایل ارسال به دوستان
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست:

لایحه اصلاح تقویم آموزشی مدارس به تصویب هیئت وزیران رسید

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: لایحه اصلاح تقویم آموزشی مدارس به تصویب هیئت وزیران رسیده و تقدیم مجلس شده است.

به گزارش بابل نوین، معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در شانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی محیط زیست که امروز(یکشنبه) برگزار شد، اظهار داشت: عنوان اقتصاد سبز و اقتصاد مقاومتی را سه سال است که برای نمایشگاه محیط زیست حفظ کرده‌ایم.

وی افزود: اقتصاد سبز جزء برنامه‌های رئیس جمهور بوده است و سعی کرده‌ایم تا فعالیت‌های اقتصادی در راستای بهبود شرایط محیط زیست را توسعه دهیم. نمایشگاه بین‌المللی محیط زیست فرصتی است تا صنایع و فناوری‌هایی که در حوزه محیط زیست فعالیت می‌کنند آثار خود را عرضه کنند و با هم تبادل تجربه داشته باشند.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه تجارت، اقتصاد و محیط زیست محورهای نمایشگاه امسال محیط زیست است، گفت: ۲۰ کشور خارجی در نمایشگاه محیط زیست حضور دارند، حضور قوی بین‌المللی باعث ایجاد رقابت در حوزه فناوری‌های سبز به ویژه در زمینه‌های مدیریت پسماند، مدیریت انرژی، بهینه سازی انرژی و انرژی‌های نو خواهد شد.
ابتکار تصریح کرد: نمایشگاه محیط زیست فرصتی برای ارایه پیشرفت‌ها و دستاوردها است، سازمان های مردم نهاد حضور پر شوری در نمایشگاه امسال خواهند داشت، همچنین جایگاه رسانه ها بسیار پررنگ دیده شده است.
وی افزود: کارگروه‌های تخصصی در موضوعات مختلف از جمله انرژی های نو، فناوری‌های سبز و مدیریت پسماند در سطح ملی و بین‌المللی برگزار خواهد شد.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به نشست ویژه ایران و آلمان طی برگزاری نمایشگاه بین‌المللی محیط زیست گفت: امسال مهمانان خاص ملی و بین‌المللی خواهیم داشت. رئیس برنامه محیط زیست سازمان ملل الک سولهایم مهمان ویژه ما است که در موضوعات مختلف گفتگو خواهیم داشت، همچنین مراسم درختکاری را با حضور رئیس برنامه محیط زیست سازمان ملل برگزار خواهیم کرد. علاوه بر این وزیر محیط زیست ایتالیا نیز در نمایشگاه محیط زیست حضور خواهد داشت.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه تعدادی میهمان بین‌المللی برای پیشبرد مناسبات دوجانبه در نمایشگاه محیط زیست حضور خواهند داشت، گفت: قائم مقام وزیر آلمان در نمایشگاه شرکت خواهند کرد که همه این‌ها در راستای اجرای مصوبات تفاهم‌نامه‌های دوجانبه خواهد بود.
ابتکار در ادامه با اشاره به جلسه ستاد مدیریت بحران با موضوع گرد و غبار خوزستان که روز گذشته به ریاست اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور برگزار شد، افزود: در این جلسه وزیر کشور گزارشی از نحوه مدیریت مشکلات مختلف استان خوزستان ارایه دادند، همچنین وزیر نیرو گزارشی در مورد تلاش‌های صورت گرفته به منظور حل مشکلات آب و برق خوزستان ارایه کردند. علاوه بر این وزیر جهاد کشاورزی گزارشی را در ارتباط با اقدامات این وزارتخانه در راستای مقابله با کانون‌های گرد و خاک‌ خوزستان ارایه دادند.
وی با اشاره به وجود ۳۰ هزار هکتار کانون فوق بحرانی در استان خوزستان گفت: مطالعات شناسایی کانون‌های گرد و غبار ایران طی دولت یازدهم انجام و تکمیل شد، علاوه بر این در خوزستان برنامه‌های مقابله با کانون‌ها نیز نهایی شد. وزارت جهاد کشاورزی به منظور مهار کانون‌های گرد و غبار خوزستان برنامه‌هایی شامل ثبت بیولوژیک و کاشت نهال به وسعت ۴۰ هزار هکتار در خوزستان به ویژه در جنوب این استان و منطقه هندیجان انجام خواهد داد.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه در کشورهای عربستان، عراق و سوریه کانون‌های گرد و غبار که کشور ما را تحت تاثیر قرار می‌دهد، وجود دارد، تصریح کرد: گرد و غباری که روز گذشته در استان خوزستان ایجاد و از سوریه و عراق وارد خوزستان شد، پدیده‌ای است که سال‌هاست تکرار می‌شود. در سال ۹۲ سفری به عراق به منظور پیگیری این موضوع داشتم و حتی اقداماتی چون کاشت نهال نیز صورت گرفت. مذاکرات متعددی با عراق در موضوع مقابله با گرد و غبار داشتیم اما متاسفانه شرایط داخلی عراق به گونه‌ای بود که نتوانستیم برنامه‌های مقابله با گرد و غبار را به طور کامل اجرایی کنیم.
ابتکار با بیان اینکه بسیاری از مناطق داخل عراق به دلایل مختلف از جمله طرح گسترده گاپ ترکیه، با مشکلاتی مواجه شده است، افزود: در نتیجه اجرای این طرح ۳۵ درصد آب دجله و فرات پشت سدها حبس شده است که تاثیرات بسیاری روی تالاب‌های هورالعظیم و هورالهویزه خواهد داشت. برای پیگیری موضوع گرد و غبار مناسبات بین‌المللی نیز داریم. پیش از این قطعنامه‌ای در مجمع عمومی سازمان ملل تصویب شد که طی آن دبیرکل مکلف شد تا گزارشی در مورد وضعیت گرد و غبار در کل دنیا ارایه دهد. تاکنون قطعنامه دوم صادر شده است. علاوه بر این نیز قطعنامه‌ای در مجمع وزرای محیط زیست جهان داشتیم. از تمام ظرفیت‌های دوجانبه و بین‌المللی برای مقابله با گرد و غبار استفاده کرده‌ایم و سعی کردیم دنیا را بر ضرورت رسیدگی به کانون‌های گرد و غبار مجاب کنیم.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه در جلسه ستاد مدیریت بحران که روز گذشته با محوریت استان خوزستان برگزارشد، گزارشی در مورد وضعیت تالاب‌ها ارایه دادند، گفت: طی دولت یازدهم توجه خاصی به احیای تالاب‌ها شده است که تلاش برای احیای دریاچه ارومیه از جمله آن‌هاست. تالاب هورالعظیم از مهم‌ترین تالاب‌های ایران است که در سال ۹۲ همزمان با آغاز کار دولت یازدهم به طور کامل خشک بود اما در حال حاضر با پیگیری سازمان حفاظت محیط زیست و اقدامات وزارت نفت، در مورد برداشتن دایک‌های مرزی روی تالاب، حقابه تالاب تامین شد. این دایک‌ها در سال ۹۳ باز شد و آب چرخه با اراده دولت وارد دولت حورالعظیم شد. در حال حاضر این تالاب ۷۰ درصد آب‌گیری شده است که آب آن لب‌شور است و به هیچ وجه سمی و آلوده نیست.
ابتکار در ادامه در مورد وضعیت تالاب شادگان مبنی بر اینکه این تالاب از اهمیت بسیاری برخوردار است، تصریح کرد: کارهای خوبی برای احیای شادگان انجام شده، روز گذشته نیز در جلسه مدیریت بحران خوزستان تاکید کردم که تامین حقابه تالاب‌ها و مدیریت منابع آب کل کشور باید مورد توجه کافی قرار گیرد.
وی با اشاره به اینکه همه طرح‌ها به ویژه طرح‌های سدسازی مشمول طرح ارزیابی زیست محیطی هستند، گفت: با قاطعیت اعلام می‌کنم که طی دولت یازدهم هیچ طرحی بدون مجوز ارزیابی زیست محیطی اقدام به فعالیت نکرده است که توقف فعالیت تونل سبزکوه – چغاخور، نمونه بارز این رویه است که با وجود پیگیری‌های بسیار اجازه کار آن را ندادیم و آن را متوقف کردیم. تا زمانی که مجوز ارزیابی زیست‌محیطی دریافت نکنند، اجازه فعالیت ندارند.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه انتقال آب از سرچشمه‌های کارون طی دولت یازدهم به غیر از مواردی که قبلا ایجاد شده بود، صورت نگرفته است، در مورد امکان پیش‌بینی طوفان‌های گرد و خاک خوزستان گفت: حدود ۵ روز پس از نخستین گرد و غبار در استان خوزستان، در این استان حضور داشتیم که در جلسه ستاد مدیریت بحران، سازمان هواشناسی اعلام کرد که دستگاه‌های جدیدی به منظور پیش‌بینی گرد و غبار تهیه کرده است که در این صورت می‌توانند خدمات پیش‌بینی بهتری در اختیار مردم قرار دهند و حداقل ۲۴ ساعت قبل از وقوع گرد و غبار مردم را در جریان بگذارند. در این صورت مردم استانی نیز می‌توانند تصمیم لازم را در مورد تعطیلی مدارس به موقع اتخاذ کنند.
ابتکار در مورد خطرات ناشی از خشک شدن دریاچه نمک در استان قم تصریح کرد: دو دریاچه نمک و حوض سلطان در قم به چند دلیل به ویژه تغییر اقلیم، گرم‌تر شدن هوا و سدسازی‌ها آسیب‌های جدی دیده‌اند. ۱۶ رودخانه وارد این دو دریاچه می‌شد که در نتیجه سدسازی‌ها همه رودخانه‌ها کم آب و یا خشک شدند و این موضوع باعث شده دو دریاچه نمک و حوض سلطان آسیب‌های جدی ببینند.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه از سال گذشته ورود جدی نسبت به این مسأله در استان قم داشتیم، افزود: مطالباتی از وزارت نیرو به منظور تامین حقابه این دو دریاچه انجام شد و گزارشاتی از وضعیت این دو دریاچه ارایه دادیم. برنامه‌ای برای پخش سیلاب در این دو دریاچه داریم که در نتیجه اجرا شدن همین برنامه بود که دریاچه حوض سلطان وضعیت بهتری پیدا کرد. به طور کلی در صورت تکمیل مطالعات و تدوین برنامه جامع عمل سعی داریم این مسائل را در استان قم حل و فصل کنیم.
وی با بیان اینکه توسعه محدوده البرز فشارهایی را به محیط زیست وارد می‌کند، گفت: بارگذاری‌های سنگین جمعیتی، احداث مجموعه های بزرگ مسکن مهر و توسعه شهرک‌های صنعتی در اطراف تهران خطرات و محدودیت‌هایی را برای محیط زیست ایجاد کرده است و سعی داریم حقابه این دریاچه‌ها را در استان قم تامین کنیم.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه از سال ۹۳ تامین حقابه تالاب‌ها و دشت‌ها از سوی وزیر نیرو ابلاغ شده است، گفت: در شرایط حاضر به سمتی حرکت کردیم که وضعیت تالاب‌ها و ضرورت تامین حقابه‌ها در رده مسئولان بهبود پیدا کرده است.  علاوه بر این ساماندهی واحدهای صنعتی قم یکی از اولویت‌های ما بوده است و شرایط نابسامانی در این منطقه در مورد واحدهای صنعتی وجود دارد.
ابتکار افزود: در بحث بازیافت و سرب نیز نگرانی‌های زیادی داریم که برنامه‌هایی برای آن‌ها از سوی سازمان محیط زیست در نظر گرفته شده است. بازیافت باتری به طور کامل ساماندهی شده و تحت نظارت قرار دارد. روی واحدهای آجرپزی و گچ نیز فعالیت‌هایی در حال انجام است اما هنوز مشکلات به جا مانده از گذشته زیاد است.
وی در ادامه در موضوع قاچاق خاک که پیش از این هشدارهایی به مسئولان کشور داده بود، گفت: لایحه حفاظت از خاک با همکاری وزارت جهاد کشاورزی تدوین شده که لایحه جامعی است و می‌تواند تخریب و آلودگی خاک را تحت پوشش قرار دهد. امیدواریم هرچه زودتر این لایحه در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار گرفته و به تصویب نهایی رسد.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست همچنین با اشاره به بحث قاچاق خاک در جزیره هرمز با بیان اینکه این جزیره یک جزیره بسیار زیباست و خاک فوق‌العاده‌ای دارد، گفت: یک معدن در این جزیره فعالیت می‌کند که پیگیری و برخورد با این موضوع مستقیما به سازمان حفاظت محیط زیست مربوط نیست و بیشتر به حوزه منابع طبیعی ارتباط دارد اما به طور کلی نیازمند است که ضوابط زیست‌محیطی در حوزه معدن داشته باشیم.
ابتکار با بیان اینکه پیش‌نویس آیین‌نامه ضوابط زیست‌محیطی معادن در شورای عالی معادن در حال تهیه شدن است، افزود: باید ضوابط زیست‌محیطی از مرحله اکتشاف تا مرحله بهره‌برداری برای معادن رعایت شود. تاکنون از بسیاری از معادن کشور از جمله نطنز و محلات بازدید داشتم که طی بازدیدها شاهد این بودیم که در بسیاری از مناطق مشکلات زیست محیطی ناشی از فعالیت‌های معدنی ایجاد شده است. رها شدن معادن بعد از استحصال می‌تواند کانون گرد و غبار و آلودگی ایجاد کند.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه با اشاره به بازدید اخیر خود از شهرستان پاکدشت از توابع استان تهران گفت: این شهرستان بیش از ۶۰۰ هزار نفر جمعیت دارد که عمده آن‌ها مهاجر هستند. این در حالی است که پاکدشت ظرفیت این تعداد جمعیت را ندارد. نزدیک به ۲ هزار و ۷۰۰ واحد صنعتی و معادن عظیم شن و ماسه که منشأ گرد و غبار هستند در این شهرستان بارگذاری شده است.
ابتکار با بیان اینکه نظارت‌ها از سوی منابع طبیعی و وزارت صنعت، معدن و تجارت بر فعالیت معادن باید جدی‌تر انجام شود، تصریح کرد: آیین‌نامه ضوابط زیست محیطی معدن در صورت نهایی شدن می‌تواند تاثیر بسیاری در بهبود اوضاع داشته باشد. آیین‌نامه‌های مربوط به معادن را در سال ۸۴ داشتیم اما وقتی در سال ۹۲ بازگشتیم، مجبور شدیم از صفر شروع کنیم.
وی افزود: قبلا سازمان حفاظت محیط زیست در مورد نظارت بر فعالیت معادن اختیاراتی داشت اما متاسفانه در دوره قبل اتفاقاتی در مجلس صورت گرفت که این اختیارات از سازمان محیط زیست سلب شد. در شرایط حاضر نیز ما اخطاریه هایی به معادن می‌دهیم. در نطنز بسیاری از معادن را به دادگاه برده‌ایم اما اختیار کافی نداریم.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اینکه ما مخالف بخش معدن نیستیم، گفت: معدن می‌تواند یکی از بخش‌های توسعه پایدار برای توسعه ایران باشد اما باید الزامات زیست محیطی چه در مناطق حفاظت شده و چه در عرصه سرزمینی را رعایت کند، در صورت تصویب آیین‌نامه الزامات زیست‌محیطی معادن در شورای عالی معدن اختیارات محیط زیست به منظور نظارت در این زمینه افزایش می‌یابد.
وی با اشاره به حضور کمیته محیط زیست در شورای عالی معدن تصریح کرد: تاکنون نیز سازمان محیط زیست همکاری‌های خوبی با شورای عالی معدن داشته است و اقداماتی نیز انجام شده، اما در صورت تصویب این آیین‌نامه وضعیت نظارتی سازمان محیط زیست بر معادن بهبود پیدا می‌کند.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه از آغاز عملیات زمینی در ارتباط با کاشت نهال در عرصه ۴۰ هزار هکتاری کانون‌های فوق‌بحرانی گرد و خاک در استان خوزستان خبر داد و گفت: بحث تامین آب برای پخش سیلاب نیز به منظور مرطوب نگاه‌داشتن خاک در این استان مطرح شده است. سال پیش نیز بحث کاشت نهال به وسعت ۳ هزار هکتار را در استان خوزستان داشتیم.
ابتکار افزود: پیش‌بینی شده ۴۵۰ میلیارد تومان برای مقابله با ۳۰ هزار هکتار کانون فوق بحرانی گرد و خاک در استان خوزستان در نظر گرفته شود که دولت این مبلغ را تامین خواهد کرد. کاشت نهال در استان خوزستان نیز از اسفندماه تا فروردین اجرایی خواهد شد. این وعده وزارت جهاد کشاورزی به منظور مقابله با گرد و غبار استان خوزستان است.
وی در ادامه ضمن اشاره به اهمیت پوشش گیاهی برای مقابله با گرد و غبار در مورد کاشت گونه‌های مهاجم کنوکارپوس در شهر اهواز توسط شهرداری این شهر گفت: قبل از سال ۹۰ در نخستین باران پاییزی در شهر اهواز تعداد بسیاری از شهروندان با علایم آسم و خفگی راهی درمانگاه‌ها شده و حتی تعدادی به آی‌سی‌یو رفتند. این تعداد در سال ۹۲ به ۲۸ هزار نفر رسید. دولت بلافاصله کار خود را شروع کرد.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه سال پیش دولت ستادی را برای بررسی این موضوع تشکیل داد، تصریح کرد: ۱۶ عامل را شناسایی کردیم و با مطالعات داخلی و بین‌المللی دلایل مختلف بررسی شد. موضوع گرده‌ها نیز به عنوان یکی از دلایل مطرح شد. با همکاری دانشگاه علوم پزشکی اهواز به این جمع‌بندی رسیدیم که در اثر گرده‌های کنوکارپوس مشکلات تنفسی برای مردم اهواز ایجاد می‌شود. همزمان با این اتفاق گزارش‌های متعددی از نقاط دیگر دنیا در مورد آسم و مشکلات و تنفسی ناشی از گرده‌ها دریافت کردیم.
ابتکار با بیان اینکه با همکاری شهرداری و استانداری اهواز فعالیت‌های خوبی در این زمینه صورت گرفت، گفت: تمام درختان کنوکارپوس هرس شد و بعد از نخستین بارشی که امسال در اهواز داشتیم، تعداد مراجعان به درمانگاه‌ها به خاطر مشکلات تنفسی به زیر هزار نفر کاهش یافت.
وی افزود: متخصصان آسم و آلرژی اعتقاد دارند مردم اهواز و تمام شهرهای صنعتی که تحت تاثیر آلاینده‌ها هستند، ریه‌هایشان زمینه حساسیت بیشتری دارد و این گرده‌ها این حساسیت را تشدید می‌کند.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه با بیان اینکه برای اجرای سیاست‌های کلی محیط زیست و فرمایشات مقام معظم رهبری در ۱۷ اسفند ۹۳ یک ساز و کار تدوین شد، گفت: طی این ساز و کار تکالیف همه دستگاه‌های اجرایی را ابلاغ کردیم و در ادامه، فعالیت‌ های آنان را در زمینه اجرای این سیاست‌ها رصد می‌کنیم. چند ماه پیش اولین جلسه ارزیابی عملکرد دستگاه‌های مختلف در زمینه سیاست‌های کلی محیط زیست با حضور آیت‌الله هاشمی رفسنجانی برگزار شد.
ابتکار با اشاره به اینکه گزارش‌گیری از دستگاه‌های مختلف اجرایی کماکان ادامه دارد، افزود: در نتیجه این گزارش‌گیری‌ها میزان موفقیت این دستگاه‌ها را در مورد اجرای سیاست‌ها رصد می‌کنیم. ضمن اینکه ابلاغ سیاست‌های کلی نظام در حوزه محیط زیست با تدوین اهداف ۱۵ ساله توسعه پایدار همزمان شد.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه کمیته ملی توسعه پایدار اهداف را برای دستگاه‌های مختلف ابلاغ کرده است، گفت: حدود ۱۸ وزارتخانه اعضای کارگروه کمیته ملی توسعه پایدار را تشکیل داده‌اند و همخوانی سیاست‌های کلی نظام در حوزه محیط زیست با اهداف توسعه پایدار اتفاق مبارکی است.
ابتکار با اشاره به اینکه اوایل سال ۹۴ ، کارنامه دو ساله محیط زیستی دولت یازدهم را ارایه دادیم، تصریح کرد: کارنامه دوم هم به زودی منتشر خواهد شد. در مورد حقوق شهروندی نیز اقداماتی را آغاز کرده‌ایم، چون از آنجا که یک فصل از منشور حقوق شهروندی به محیط زیست ارتباط دارد، این منشور مورد توجه مجامع بین‌المللی قرار گرفته است. یک ستاد در سازمان حفاظت محیط زیست به منظور پیگیری جدی منشور حقوق شهروندی تشکیل شده است.
وی تاکید کرد: منشور حقوق شهروندی باعث پیشرفت کشور در زمینه ایجاد فضای بهتر برای آزادی بیان و نقد، فعالیت تشکل‌ها و سازمان‌های مردم نهاد و حتی فعالیت احزاب می‌شود، همچنین در نتیجه این فعالیت‌ها دولت به ضعف‌ها و نواقص خود پی می‌برد.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه گزارشی از وضعیت آلودگی کلانشهرها ارایه داد و گفت: آلودگی هوا برای کلانشهرها از اولویت برخوردار است. مردم به دلیل تراکم فعالیت‌های صنعتی، وجود خودروهای فراوان و تراکم جمعیتی در کلانشهرها در معرض آسیب قرار دارند. آلودگی هوا همچنین به اقتصاد جوامع نیز آسیب‌رسان است. دولت گام‌های مهمی در این زمینه برداشته و دستاوردهای قابل توجهی نیز داشته است.
ابتکار با اشاره به اینکه برنامه کاهش آلودگی هوا در تهران و ۸ کلانشهر دیگر در حال اجراست، تصریح کرد: کیفیت هوا در شهرهای شیراز، اصفهان و تهران نسبت به سال‌های گذشته بهبود یافته است. در سال ۹۳ تهران سه روز پاک و ۱۸۷ روز سالم داشته است. این در حالی است که در سال ۹۵ ، ۱۶ روز پاک و ۲۳۷ روز سالم داشتیم، بنابراین امسال نسبت به سال ۹۲، ۶۳ روز هوای سالم‌تری را تجربه کرده‌ایم.
وی با اشاره به تشکیل ستاد پایش ویژه و ضربتی صنایع در استان تهران برای اولین بار گفت: ۲ هزار و ۷۰۰ واحد صنعتی پایش و کنترل شدند که تمام جزییات آلودگی آن ها شامل آلودگی هوا، پساب و آلودگی‌های ناشی از پسماندهای صنعتی مورد پایش قرار گرفت. همچنین صنایع آلاینده شناسایی شده و تذکر دریافت کردند.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه طی این پایش‌ها کل تهران به ۱۲ منطقه تقسیم شد، افزود: این اقدام به منظور مقابله با آلودگی هوا و خاک در تهران انجام شد که پایش‌ها به طور شبانه صورت می‌گرفت.
ابتکار در ادامه به بحث اصلاح تعطیلات مدارس اشاره کرد و گفت: با حضور گروه‌های مختلف کار کارشناسی روی این موضوع صورت گرفت تا بتوانیم تعطیلات آموزش و پرورش را در طول سال توزیع کنیم. وزارتخانه آموزش و پرورش نیز بر این موضوع تاکید دارد. علاوه بر این رئیس سازمان میراث فرهنگی نیز از این موضوع استقبال می‌کند، زیرا از نظر ایشان در صورت توزیع تعطیلات در طول سال ایرانی‌ها فرصت بیشتری برای گردشگری و بازدید از میراث فرهنگی کشور دارند.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه لایحه اصلاح تقویم آموزشی مدارس به تصویب هیئت وزیران رسیده است، گفت: اگر تعطیلات زمستانی داشته باشیم، فشار آلودگی در دی‌ماه در کلانشهرها کاسته می‌شود.  طی این لایحه خواسته شده تا اختیار تعطیلات مدارس به دولت داده شود.
ابتکار در پایان افزود: در ۱۰۶ هزار مدرسه دستورالعمل مدیریت سبز شامل مدیریت آب، انرژی و کاغذ با مشارکت اولیا و دانش‌آموزان اجرا می‌شود./ص
باشگاه خبرنگاران جوان
ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين