امروز : پنج شنبه, ۱۰ بهمن , ۱۳۹۸
تاریخ : ۱۳۹۵/۱۲/۰۲ - ۱۰:۴۶ ذخیره فایل ارسال به دوستان

تنبیه همیشه کارساز نیست

برخی از والدین فکر می‌کنند تنبیه فرزندان امری ضروری برای تربیت صحیح آنهاست. اما تنبیه همیشه کارساز نیست و سبب بروز رفتار‌های بدتر هم می‌شود.

به گزارش بابل نوین، فرید توکلیان روان‌شناس و مشاور در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار داشت: برخی والدین سعی می‌کنند به جای استفاده از روش‌های تربیتی مانند فریاد و کتک زدن، ناسزا گفتن و یا قهر کردن در برخورد با اشتباهات کودک؛ از روش‌هایی استفاده کنند که به عقیده خودشان دارای اثربخشی بهتری است.

وی در ادامه گفت: سوزاندن دل کودک یکی از این روش‌های تربیتی نادرست است به عنوان مثال والدین برای تنبیه کردن فرزند خود بخاطر انجام کار اشتباهش مقابل او نشسته و با لذت بستنی می‌خورند و به او اجازه خوردن نمی‌دهند.
توکلیان افزود: این کار نه تنها باعث اصلاح رفتارهای ناشایست کودک نمی‌شود بلکه موجب تخریب اعتماد به نفس، خود دوستی، حس امنیت و آرامش در او خواهد شد.
وی تاکید کرد: محرومیت از علایق برای کودک بالای ۲ سال نوعی تنبیه است البته به شرطی که در شرایط منصفانه انجام شود تا به او بیاموزیم  رفتار نادرستی را انجام داده است.
این روان‌شناس در پایان تصریح کرد: تنبیه به عنوان آخرین حربه برای کنترل رفتارهای ناشایست کودک استفاده می‌شود و لازم است فرزندان در کنار والدین خود احساس آرامش و امنیت داشته باشند نه اینکه از آنان فراری و متنفر شوند./ص
ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين