امروز : دوشنبه, ۷ بهمن , ۱۳۹۸
تاریخ : ۱۳۹۵/۱۲/۰۲ - ۱۱:۰۵ ذخیره فایل ارسال به دوستان

نرم‌افزارهای دینی و سدّی به نام بودجه/ نیازمند هم‌افزایی بخش خصوصی و دولتی هستیم

مدیرعامل مؤسسه نور شعبه خراسان رضوی به مشکلات مالی و بودجه‌ای اشاره کرد و گفت: مشکلات مالی و بودجه‌ای اجازه نمی‌دهند تا در بازار نرم‌افزارهای دینی، تولیدات پایداری داشته باشیم و شرایط به‌گونه‌ای است که بسیاری از شرکت‌های خصوصی نتوانستند در بازار دوام بیاورند.

به گزارش بابل نوین، وحید شریفی، مدیرعامل مؤسسه نور شعبه خراسان رضوی در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از خراسان رضوی، با اشاره به نرم‌افزارهایی که در حال حاضر در دسترس عموم قرار دارد، گفت: این نرم‌افزارها یا تولید بخش خصوصی هستند و یا تولید بخش دولتی که در هر دو بخش، حوزه نرم‌افزارهای دینی با مشکلاتی مواجه است.
وی در همین خصوص بیان کرد: قابلیت‌های هرکدام از نرم افزارهای تولید شده بخش خصوصی و دولتی باید مکمل یکدیگر باشند، تا بتوانند پاسخگوی نیاز مخاطب شوند.
خلاقیت بخش خصوصی در حوزه نرم‌افزار
شریفی با اشاره به اینکه نرم‌افزارهای تولید شده در بخش خصوصی در حوزه گرافیکی و خلاقیت از سطح مطلوبی برخوردار هستند، ابراز کرد: نرم‌افزارهای تولید بخش خصوصی کارهای خلاقانه‌ بیشتری دارند، اما در حوزه محتوا نمی‌توانند پاسخگوی نیاز مخاطبان باشند، زیرا به طور معمول محتوای دینی فاخر در مالکیت مؤسسات و نهادهای دولتی و حاکمیتی است.
مدیرعامل مؤسسه نور شعبه خراسان رضوی اظهار کرد: نرم‌افزارهای بخش دولتی و حاکمیتی به لحاظ محتوا به منابع بیشتری دسترسی دارند ولی به لحاظ گرافیک و برخی قابلیت‌های نرم‌افزاری قابل رقابت با محصولات بخش خصوصی نیستند.
هم‌افزایی توانمندی‌های بخش خصوصی و دولتی در تولید نرم‌افزارهای دینی
وی در ادامه، یکی از نیازهای ضروری در این عرصه را هم‌افزایی توانمندی‌های بخش خصوصی و دولتی در حوزه تولید نرم‌افزارهای دینی و قرآنی عنوان کرد.
وی با بیان اینکه نرم‌افزارهای مؤسسات دولتی و پژوهشی دسترسی کاملی به محتوا دارند، تصریح کرد: نرم‌افزارهای مؤسسات دولتی بیشتر قالب کتابخانه‌ای داشته و در امر پژوهش‌های تخصصی کاربرد دارد؛ از طرف دیگر، بخش خصوصی توانایی مالی کافی به لحاظ تهیه محتوا ندارد ولی در بخش قابلیت‌های نرم‌افزاری و جذابیت‌های گرافیکی توانمندی بیشتری دارد.
مشکلات مالی گریبانگیر نرم‌افزارهای دینی است
شریفی به مشکلات مالی و بودجه‌ای اشاره کرد و افزود: مشکلات مالی و بودجه‌ای اجازه نمی‌دهند تا در بازار نرم‌افزارهای دینی، تولیدات پایداری داشته باشیم و شرایط به‌گونه‌ای است که بسیاری از شرکت‌های خصوصی نتوانستند در بازار دوام بیاورند.
مدیرعامل مؤسسه نور شعبه خراسان رضوی با تأکید بر اینکه در حوزه تولید نرم‌افزارها باید به نیازهای مخاطبان نیز توجه شود، افزود: بیشتر نرم‌افزارها در حال حاضر در بخش علمی و پژوهشی است ولی در بخش عمومی و اجتماعی مخاطبان ما دسترسی کاملی به اطلاعات و نرم‌افزارهای دینی ندارند.
وی در ادامه عنوان کرد: نرم‌افزارهای دینی در زمینه علمی و پژوهشی، توانسته‌اند نیاز کاربر را پاسخگو باشند اما در بخش نیازهای عمومی و اجتماعی به‌خصوص در بخش کودک و خانواده، ما نتوانسته‌ایم نیاز مخاطبان را پاسخ دهیم که اولین مشکل در این زمینه، نبود مسئله‌شناسی است.
شریفی ادامه داد: در برخی موارد، نهادها و مؤسسات تولیدکننده نرم‌افزار، بیشتر به داده‌های خودشان نظر دارند و به دنبال قالبی برای عرضه موجودی خود هستند که در نهایت با این رویکرد، خروجی کار، برون‌دادی از محتوا و فعالیت‌های آن سازمان می‌شود که شاید تناسبی با نیاز مخاطب نداشته باشد.
عدم فرآوری محتوا و  نبود مسئله‌شناسی درست در نرم‌افزارهای دینی و قرآنی
وی ادامه داد: نبود فرآوری محتوا و  غفلت از مسئله‌شناسی درست، از جمله دلایلی است که نتوانسته نرم‌افزارهای دینی و قرآنی را پاسخگوی نیاز مخاطب در سطح عمومی کند، به عنوان نمونه در حال حاضر بیشتر نرم‌افزارهای قرآنی در حوزه حفظ، تجوید و قرائت قرآن تولید می‌شود و تشابه محتوایی فراوانی در اکثر این محصولات مشاهده می‌شود.
شریفی گفت: در حوزه نرم‌افزارهای علوم دینی اگر بخواهیم به موضوعات بپردازیم، جای کار زیادی وجود دارد، به‌خصوص در حوزه قرآن، تربیت فرزند و مسائل اقتصادی و … هیچ نرم‌افزاری نداریم؛ در واقع در حوزه نرم‌افزارهای جامع، فقط کلیاتی از این موضوعات مورد بحث قرار گرفته است.
مدیرعامل مؤسسه نور شعبه خراسان رضوی عنوان کرد: خصوصاً در حوزه تاریخ اسلام نیز نرم‌افزارهای انگشت‌شماری داریم، در حالی که نیاز مخاطبان ما بیشتر از این است./ص

 

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين