امروز : پنج شنبه, ۳ بهمن , ۱۳۹۸
تاریخ : ۱۳۹۵/۱۲/۰۲ - ۱۷:۵۶ ذخیره فایل ارسال به دوستان
استاد حوزه علمیه خواهران تبیین کرد؛

جایگاه ویژه تکریم کودکان در سیره نبوی

استاد حوزه علمیه خواهران با بیان اینکه مهربانی با کودکان بخشی از سیره نبوی است، گفت: حضرت رسول(ص) همواره نسبت به کودکان مهربان و دلسوز بود و آنها را تکریم می کرد.

به گزارش بابل نوین،خانم انصاری، استاد حوزه علمیه خواهران بعد از ظهر امروز در آستان حضرت معصومه(س) با بیان اینکه تکریم کودکان در سیره نبوی جایگا خاصی دارد و حضرت رسول(ص) همواره با کودکان به مهربانی رفتار می کردند، گفت: این مهربانی به حدی بود که حضرت رسول(ص) با آن عظمت به احترام کودکان از جای برخاسته و می ایستاد و کودکان را بر دوش و پشت مبارک خود سوار می کردند.

وی افزود: مهربانی و ملاطفت حضرت رسول(ص) تنها با فرزندان خودشان یعنی امام حسن(ع) و امام حسین(ع) نبود بلکه ایشان نسبت به همه کودکان مهربان بودند و با آنها کریمانه رفتار می کردند.

استاد حوزه علمیه خواهران تصریح کرد: روزی حضرت رسول(ص) در مکانی نشسته بودند که امام حسن(ع) و امام حسین(ع) بر ایشان وارد شدند و حضرت رسول(ص) وقتی این دو کودک بزرگوارا را دیدند به احترام آنها از جای بلند شده و منتظر شدند تا حسنین (ع) بر ایشان وارد شدند پس از آن حضرت رسول(ص) حسنین را در آغوش گرفتند و فرمودند که«فرزندان عزیز، مرکب شما چه خوب مرکبی است و شما چه سواران خوبی هستید».

انصاری ادامه داد: زمانی که حضرت رسول(ص) از سفری مراجعت می کردند در راه با کودکان مواجه شده و به احترام آنها می ایستادند و با کودکان مشغول بازی شده و آنها را بر سر و پشت خود سوار می کردند و کودکان بیش از اندازه از این رفتار حضرت رسول(ص) خوشحال شده و این شیرین ترین و دلپذیرترین خاطره دوران زندگی آنها بود.

وی افزود: حضرت رسول(ص) همواره به مسلمانان می فرمودند که«کودکان خود را دوست بدارید و نسبت به آنها مهر بورزید و وعده ای را که به آنها داده اید عملی کنید؛ زیرا خداوند بر هیچ چیز خشم نمی گیرد آنچنان که به خاطر زنان و کودکان خشمگین می شود».

استاد حوزه علمیه قم ادامه داد: همچنین حضرت رسول(ص) می فرمودند که«من کودکان را به علت پنج خصوصیت دوست دارم اول اینکه بسیار گریه می کنند و دیده گریان کلید بهشت است، دومین خصوصیت کودکان این است که با خاک بازی می کنند و متکبر و مغرور نیستند، سومین خصوصیت کودکان این است که از کسی کینه به دل نگرفته و وقتی با یکدیگر دعوا می کنند زود آشتی کرده و به دل نمی گیرند و چهارم اینکه کودکان چیزی را برای فردای خود ذخیره نمی کنند چون آرزوهای دور و دراز ندارند و پنجمین خصوصیت کودکان این است که خانه می سازند و خراب می کنند و این یعنی اینکه دلبسته و وابسته چیزی نیستند».

خانم انصاری با بیان اینکه حضرت رسول(ص) همواره نسبت به تکریم و احترام دختران به صحابه و سایر مسلمانان سفارش می کردند، یادآور شد: حضرت رسول(ص) می فرمودند که باید اطفال دختر را بیش از پسر مورد توجه قرار داد و تذکر می دادند که وقتی هدیه ای برای فرزندان خود می خرید هدیه دختر را قبل از پسر به او بدهید»./م

منبع : رسا

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين