امروز : یکشنبه, ۶ بهمن , ۱۳۹۸
تاریخ : ۱۳۹۵/۱۲/۰۳ - ۱۰:۴۷ ذخیره فایل ارسال به دوستان

ادامه تخریب میراث فرهنگی در بابل/ تجمع بابلی‌ها و صدایی که به گوش مسؤولی نمی‌رسد

تخریب سریالی آثار تاریخی در بابل و بی‌توجهی مسؤولان این شهرستان، مردم و سازمان‌های مردم‌نهاد بابل را به اعتراضی در مقابل اداره میراث فرهنگی بابل کشاند.


به گزارش بابل نوین به  نقل از بلاغ، در پی تخریب‌های سریالی خانه تاریخی خلیلیان، سازمان‌های مردم‌نهاد، دوستداران میراث فرهنگی، فعالان مدنی و اجتماعی شهرستان بابل در تجمعی اعتراض‌ آمیز در روبروی اداره میراث فرهنگی این شهر با در دست داشتن پلاکارد، مطالبات خود را مطرح کردند.
ظهر دوشنبه دوم اسفندماه جمعی از دوستداران میراث فرهنگی با در دست داشتن پلاکاردهایی با عنوان “آقای مدیرکل بودجه میراث بابل کجاست ؟!” و “مخربین آثار تاریخی بابل، داعشیان امروز” و دیگر پلاکاردها، نسبت به تخریب‌های آثار تاریخی در این شهر دست به اعتراض زدند.این در حالی است که خانه خلیلیان بارها توسط هیات امنای انتخابی اداره اوقاف شهرستان بابل در روزهای جمعه به شکل‌های مختلفی تخریب شده است.
التفات اباذری رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بابل در گفت‌وگویی اظهار کرد: گردهمایی دوستداران میراث فرهنگی یک امر طبیعی بوده و در زمره مطالبات مردمی است.
رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان بابل با بیان اینکه ما بسیار خوشحالیم که مردم چشم‌شان باز است و دلشان نیز برای مباحث فرهنگی می‌‌سوزد، افزود: خواسته‌هایی که شهروندان دارند در زمره مطالبات میراث فرهنگی و در زمره فعالیت‌ها و اهداف این اداره است.

وی با اشاره به اینکه آثار ثبتی میراث فرهنگی در شهر بابل با کم کاری مسؤولان به صورت سریالی تخریب شد، تصریح کرد: شاید در گذشته مردم صبوری به خرج دادند اما امروز به این نتیجه رسیدند که دامنه تخریب‌ها افزایش یافته است، به هر حال این مطالبات مردمی برای میراث فرهنگی بسیار خوشایند است زیرا ما خواهان بیداری مردم و مطالبه‌گری آنان در حوزه حفاظت از آثار تاریخی هستیم.


اباذری اظهار کرد: افرادی که به عنوان تخریب‌کنندگان از آنان شکایت شده است تاکنون توبیخ نشده‌اند، باید در این زمینه به افکار عمومی پاسخ داده شود نه اینکه هر فردی بتواند به آثار تاریخی دست‌اندازی کند.

این مسؤول با اشاره به نقش دستگاه قضایی در جلوگیری و مجازات مخربین آثار تاریخی و فرهنگی تصریح کرد: اشخاص و افرادی که تخریب کنندگان آثار تاریخی هستند را به قوه قضاییه معرفی می‌‌کنیم و انتظار داریم که قوه قضاییه به پرونده تخریب آثار تاریخی رسیدگی کند.

وی در باره حساسیت‌های حفظ و نگهداری میراث فرهنگی در شهرهای مجاور گفت: در ساری و آمل این حساسیت وجود دارد و مسؤولان پای کار آمده اند تا عملا هر گونه بودجه یا هزینه ای برای حفظ میراث است صورت گیرد که در این زمینه شهرستان بابل نیز باید پیشگام شود.

وی در پایان گفت: از شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر انتظار داریم مسائل میراث فرهنگی را جدی تر ببینند.عکاس: کیوان یوسف پوری

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين