امروز : دوشنبه, ۳۰ دی , ۱۳۹۸
تاریخ : ۱۳۹۵/۱۲/۰۷ - ۱۳:۳۶ ذخیره فایل ارسال به دوستان

احیای نهضت قرآن‌نویسی با کتابت قرآن به خط نسخ هندی

کتابت قرآن با خط نسخ به سبک هندی از اقدامات مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران در راستای احیای نهضت قرآن‌نویسی است.

به گزارش بابل نوین، خط نسخ از رایج‌‌ترین خطوط جهت کتابت قرآن کریم است. «ابن مقله شیرازی» در قرن سوم هجری، مبدع این خط بوده و از آن به بعد عمده مصاحف به خط نسخ کتابت شده است. لازم به ذکر است کاتبان در بلاد مختلف اسلامی متناسب با ذائقه و سلیقه خود دخل و تصرف​‌هایی در این خط کرده​‌اند؛ بنابراین در حال حاضر خط نسخ در کشورهای عربی، کشورهای شبه‌قاره هند و ایران دارای تفاوت‌هایی بوده و بر این اساس، خط نسخ عربی (یا ترکی)، خط نسخ هندی و خط نسخ ایرانی به وجود آمده است که البته اساس و پایه هر سه یکسان است.

مرکز طبع و نشر قرآن جمهوری اسلامی ایران با تأسیس دارالکتابه و با هدف احیای نهضت قرآن‌نویسی، اقدام به شناسایی خوشنویسان مستعد و ارتقای سطح هنری آنها کرد و در این راستا تاکنون مصاحف متعددی به خط نسخ به سبک​های ایرانی، عربی و هندی کتابت شده و یا در حال کتابت است. یکی از مصاحف کتابت شده در سال‌های اخیر، مصحفی به خط نسخ به سبک هندی است که توسط علیرضا تک‌دهقان از خوشنویسان ممتاز استان قزوین و از اعضای دارالکتابه مرکز طبع و نشر قرآن به رشته تحریر درآمده است.

از جمله ویژگی‌های این مصحف، نگارش کلمات بر اساس قواعد رسم‌​المصحف و علامت‌​گذاری آن براساس شیوه شبه قاره هند است. برای اولین بار مصحفی به خط نسخ به سبک هندی و در ۶۰۴ صفحه و مطابق با صفحه‌​بندی رایج جهان اسلام کتابت شده که همه صفحات با آیه شروع شده و به پایان آیه ختم می​‌شود.

نظارت فنی و هنری بر مراحل کتابت قرآن به صورت کامل صورت گرفته و بعد از اتمام کتابت، بازخوانی و اصلاح اشکالات با دقت فراوان انجام شده است. همچنین آرایه‌​های هنری این مصحف براساس ذائقه مخاطبان و به شکلی زیبا طراحی و درج شده است

ایکنا

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين