امروز : جمعه, ۲۷ دی , ۱۳۹۸
تاریخ : ۱۳۹۵/۱۲/۰۸ - ۱۱:۳۹ ذخیره فایل ارسال به دوستان

چرا شهدا جواب حاجت ما را می‌دهند؟

به گزارش بابل نوین،سیدمهدی سیدی:پیکر شهید مدافع حرم را به هنگام بازگرداندن از سوریه، اشتباهی به مشهد فرستادند.

طولی نکشید که خانواده او متوجه شد و به معراج شهدا مراجعه کرد. عذرخواهی کردند که اشتباه شده است. اما در کمال ناباوری، خانواده شهید گفتند: اشتباه نشده؛ این خواست شهید ما بوده است. فردا شهادت امام‌رضا(ع) است و رسم شهید ما در زمان حیاتش، همیشه اینچنین بود که در ایام شهادت علی‌بن‌موسی‌الرضا(ع) هرجای ایران که بود خودش را به مشهد می‌رساند. حالا هم که شهید شده باز به نذر و عهد خود عمل کرده است.

نظیر این ماجرا، در سال‌های دفاع‌مقدس و پس از آن بارها گزارش شده است. اما واقعیت ماجرا چیست؟ چطور می‌شود کسی که از دنیا رفته است در عالم دنیا مداخله و یا تصرف کند؟

اگرچه انسان از ۲ عنصر جسم و روح تشکیل شده، اما حقیقت آدمی، همان روح است که از طریق خداوند در جسم او دمیده می‌شود؛ «و نفخت فیه من روحی». جسم هر آدمیزاد، به روح خود کمک می‌کند تا در دنیا به انجام افعال و اعمال بپردازد. حقیقت مرگ نیز از همین زاویه قابل‌تحلیل است. هر وقت که مجال آدمی در زمین خاکی به انتها می‌رسد، خداوند از طریق فرشته مرگ (عزرائیل)، روح را از بدن خاکی جدا کرده و به عالم برزخ منتقل می‌کند. حال بسته به میزان پاکی یا آلودگی این روح، میزان گشایش یا سختی او در عالم برزخ تعیین شده و در درگاه محاسبه الهی قرار می‌گیرد.

به انسان‌ها توصیه شده است در طول زندگی مادی خود، حواس‌شان به روح‌شان باشد و بیش از اندازه، روح را گرفتار احتیاجات زمینی جسم نکنند. عملا از جسم خود برای بندگی خدا بهره بگیرند، نه آنکه روح خود را در بند جسم قرار دهند. آنان که زیاد می‌خوابند، می‌خورند و حرف می‌زنند، روح خود را به اسارت جسم درمی‌آورند. در نتیجه روح، چالاکی و چابکی خود را برای انجام کارهای خوب از دست داده و زمینگیر تنبلی‌ها و تن آسایی‌های جسم می‌شود. «شهید» کسی است که عظمت روح خود را شناخته و در زمان زندگی زمینی‌اش، روح را از اسارت جسم آزاد کرده است. در نتیجه پس از شهادت هم به واسطه روح بلند خود می‌تواند صاحب تأثیر باشد و حتی حاجت زیارت‌کنندگان خود را برآورده کند؛ این تفسیری است از این واقعیت که: «شهیدان زنده اند»./ز

همشهری آنلاین

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين