امروز : سه شنبه, ۸ بهمن , ۱۳۹۸
تاریخ : ۱۳۹۵/۱۲/۰۸ - ۱۶:۰۵ ذخیره فایل ارسال به دوستان

توضیح وزیر درباره تخلفات صندوق فرهنگیان

وزیر آموزش و پرورش گفت: در صندوق ذخیره فرهنگیان هم تخلفاتی صورت گرفته که قطعاً بررسی و برخورد قانونی می‌شود؛ در همین مدت کوتاه مسئولیتم هم برخوردهای لازم اعم از عزل، برکناری و شکایت به مراجع قانونی و نظارتی نیز صورت گرفته است.

به گزارش بابل نوین، فخرالدین احمدی دانش آشتیانی وزیر آموزش و پرورش در اختتامیه گردهمایی مشترک اعضای شورای معاونان و مدیران کل آموزش و پرورش که در اردوگاه شهید باهنر تهران برگزار شد، ضمن تشکر از معاونان و مدیران کل استانی بابت خدمات مطلوب به فرهنگیان کشور، اظهار داشت: وزارت آموزش و پرورش نیازمند برنامه‌های بلندمدت است تا در سال‌های آینده و در گردهمایی‌های آتی، فقط در مورد مسائل آموزشی بحث و تبادل نظر شود و این موضوع فقط در سایه برنامه‌ریزی هدفمند و مدیریت برنامه محور شکل می‌گیرد.

وی با اشاره به برنامه‌های کوتاه مدت آموزش و پرورش در خصوص تصویب بودجه و احکام برنامه ششم توسعه، بر تعامل مثبت میان مدیران استانی و نمایندگان مجلس تأکید کرد و افزود: تمام نمایندگان با هر تفکر و از هر جناح باید در جلسات استانی و منطقه‌ای مدیران آموزش و پرورش دعوت شوند زیرا این افراد، نمایندگان مردم هستند.

احمدی دانش آشتیانی با بیان اینکه نمایندگان مجلس نباید در امور اجرایی مدیران آموزش و پرورش دخالت کنند، عنوان کرد: این خوب نیست که نتیجه مباحثات مدیران آموزش و پرورش با نمایندگان مردم در مجلس بر سر منافع محلی و قومی به تنش ختم شود و اعتقاد بنده این است که مدیر آموزش و پرورش باید چتری بگستراند تا همه طیف‌های فکری موافق و مخالف در آن قرار گیرد.

وی تصریح کرد: ما در ستاد با همه تشکل‌ها و گرایش‌ها، جلسات مختلفی برگزار می کنیم و هدف مشترکمان حل مشکلات نظام تعلیم و تربیت است و با این هدف همه گروه‌ها را به وحدت دعوت می‌کنیم.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه مدیران ما علاوه بر داشتن تفکر خاص خود، باید دارای یک شخصیت مستقل باشند، ادامه داد: مهم‌ترین مسئله ما، پرداختن به آموزش و پرورش است و مدیران باید شرایط را به گونه‌ای مدیریت کنند تا بتوانند از ظرفیت همه تشکل‌ها، نمایندگان و توانمندهای آنها بهره ببرند.

وی گفت: نباید فراموش کنیم که همه ما در دولت فعالیت می‌کنیم و باید حامی دولت باشیم؛ به همین دلیل نباید اجازه بدهیم مسئولی در یک جایگاه خاص، علیه دولت فعالیت تخریبی کند.

احمدی دانش آشتیانی، دولت را برآمده از رأی ملت خواند و خاطرنشان کرد: مردم با آرای خود تفکر دولت را انتخاب کرده‌اند؛ لذا مسئولان هم باید مدافع این تفکر یعنی رأی مردم باشند؛ اما داشتن این تفکر به این معنا نیست که به مخالف توهین کرده، یا بخواهیم او را از صحنه فعالیت بیرون کنیم.

وی در خصوص مسائل صندوق ذخیره فرهنگیان، تصریح کرد: عده‌ای اتفاقات بانک سرمایه را به صندوق ذخیره فرهنگیان نسبت می‌دهند؛ لازم است میان صندوق ذخیره فرهنگیان و بانک سرمایه تفکیک قائل شویم.

وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: آنچه اتفاق افتاده به دریافت وام بدون تضمین کافی در بانک سرمایه مربوط است ولی متاسفانه انعکاس خبری آن در قالب، «اختلاس» در صندوق ذخیره فرهنگیان عنوان شده که ناصحیح بوده و موضوع این تخلف به بانک سرمایه برمی‌‌گردد.

وی گفت: این وام‌ها به شرکت‌های صوری که از حمایت افراد صاحب نفوذ برخوردار بوده، از طریق بانک سرمایه پرداخت شده است اما متاسفانه در رسانه‌ها عنوان شده که این شرکت‌های صوری زیر مجموعه صندوق ذخیره فرهنگیان بوده‌اند که چنین موضوعی صحت ندارد و در صندوق ذخیره فرهنگیان، شرکت‌های صوری وجود خارجی ندارند.

احمدی دانش آشتیانی با بیان اینکه وجوه فرهنگیان در صندوق ذخیره فرهنگیان است و در بانک سرمایه نیست، تصریح کرد: صندوق ذخیره فرهنگیان در بانک سرمایه پس‌انداز نداشته و اگر مشکلاتی در این بانک رخ داده و وام‌هایی بدون پشتوانه داده شده، سپرده‌های مردم نزد بانک بوده است که البته این سپرده‌ها نیز توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تضمین شده است، بنابراین جای نگرانی نیست.

وی تأکید کرد: البته در صندوق ذخیره فرهنگیان هم تخلفاتی صورت گرفته، که قطعاً بررسی و برخورد قانونی خواهد شد، در همین مدت کوتاه مسئولیتم در وزارت آموزش و پرورش هم برخوردهای لازم اعم از عزل، برکناری و حتی شکایت به مراجع قانونی و نظارتی نیز صورت گرفته است.

وزیر آموزش و پرورش اضافه کرد: منتقدان صندوق از بانک سرمایه برای تبلیغات خودشان پول گرفتند و اخبار منفی علیه صندوق منتشر کردند؛ یعنی ما با یک حالت مغشوشی مواجهیم.

وی به برگزاری جلسه‌ای با حضور اعضای کمیته تحقیق و تفحص مجلس در روزهای اول کاری خود در وزارت آموزش و پرورش، اظهار داشت: به اعضای کمیته گفتم من همه مدارک و اسناد صندوق را در اختیارتان قرار می‌دهم و در عوض از شما خواهش می‌کنم تا بررسی کامل موضوعات و حصول نتیجه قطعی، مطابق قانون با رسانه‌ها مصاحبه نکنید و آنها نیز با این استدلال که این موضوع خلاف قانون است، پذیرفتند ولی متاسفانه از فردای آن روز با رسانه‌ها مصاحبه کرده و درسخنانی غیر واقع گفتند که «اموال فرهنگیان در صندوق به مصادره رفته است».

احمدی دانش آشتیانی با بیان اینکه ما مدافع حقوق فرهنگیان هستیم، خاطرنشان کرد: در جلسه اخیر با اعضای هیأت مدیره صندوق اعلام کردم که هر معلمی بخواهد از عضویت در صندوق انصراف دهد، پس از یک هفته باید بتواند پولش را از صندوق بگیرد؛ اما همین جا می‌گویم که این به ضرر آنان است و معلمان نباید نگران سرمایه خود در صندوق باشند.

وی به انتصاب «مهدی نیکدل» به عنوان مدیرعامل جدید صندوق اشاره کرد و گفت: برخی‌ها انتقاد می کنند که این انتصاب، سیاسی است؛ اگر سیاسی بودن به معنای مبارزه با رژیم منحوس پهلوی و اسارت در زندان قبل از انقلاب باشد باید بگویم «بله» ایشان سیاسی هستند، ولی پس از پیروزی انقلاب هیچ مسئله سیاسی نداشته و تمام عمرش در اقتصاد و صنعت سپری شده و چنانچه از کارکنان صندوق بپرسید، می گویند که اکنون آرامش خوبی در صندوق حاکم است.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه اکنون مدیریت اقتصاد بر صندوق حاکم شده است، افزود: ایشان در این مدت کوتاه دو ماهه، برنامه استراتژیک برای صندوق در نظر گرفته‌اند که به جای «فعالیت اقتصادی» به «مدیریت سرمایه» می پردازند که سود و حاشیه امن بیشتری را برای صندوق فراهم می‌کند و در این راستا مدیران زیرمجموعه صندوق که تخصصی نیستند، تغییر کرده‌اند و شرکت‌های بدون سود دهی، کنار گذاشته می‌شوند.

وی ادامه داد: از دیگر برنامه‌های ایشان این است که در پایان هر سال سودی که به معلمان تعلق می‌گیرد را به صورت فیش حقوقی برای معلمان صادر کند تا آنها از وضعیت موجودی، میزان سود و ارزش افزوده خود در سال را به صورت شفاف مطلع شوند.

احمدی دانش آشتیانی با اشاره به اقدامات صورت گرفته در صندوق، خاطرنشان کرد: من بسیار امیدوارم که در آینده نتایج ارزش افزوده صندوق به معلمان برگردد، مدیران کل استانی نیز باید اقدامات صندوق را برای معلمان خود به همین شکل تشریح کنند تا جلوی تبلیغات منفی که در نهایت به ضرر فرهنگیان است، گرفته شود.

وزیر آموزش و پرورش روزهای آموزش در مدارس را در کشورهای توسعه یافته ۲۰۰ روز عنوان کرد و گفت: درکشورما این آمار ۱۴۰ روز است که بحث آلودگی هوا، برف و یخبندان تعداد این روزها را کاهش داده و لازم است مدیران استانی با مدیریت مطلوب نسبت به رفع این مشکل همت کنند.

احمدی دانش آشتیانی بار دیگر بر اهمیت دوره ابتدایی تأکید کرد و افزود: مدیران استانی باید شرایط را به گونه‌ای مدیریت کنند تا زبده‌ترین نیروها در دوره ابتدایی ساماندهی شوند.

وی بر آموزش مدیران و آشنایی آنان با قوانین مدیریتی تأکید کرد و گفت: ما در انتخاب مدیران مدارس بر اساس ضوابط قانونی و توسط معلمان منعی نداریم و لازم است مدیران  اقداماتشان را در قالب برنامه محوری مدیریت کنند./م

منبع : فارس

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين