امروز : چهارشنبه, ۲ بهمن , ۱۳۹۸
تاریخ : ۱۳۹۵/۱۲/۰۸ - ۱۶:۳۳ ذخیره فایل ارسال به دوستان
آیت الله علم الهدی:

تحول در علوم انسانی نیازمند عملیات سخت افزاری است

امام جمعه مشهد گفت: برای ایجاد تحول در علوم انسانی باید از صرف کردن نیرو برای این که صرفا تولید محتوا صورت گیرد و در کتابخانه ها خاک بخورد، پرهیز شود.

 

 

به گزارش بابل نوین،آیت الله سید احمد علم الهدی ظهر امروز در دیدار رییس، معاونان و اعضای هیأت علمی دانشگاه بین المللی امام رضا(ع) که در دفتر نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی برگزار شد، به بیان نکات مهمی پیرامون راهکارهای عملیاتی تحول در علوم انسانی پرداخت.

نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی با اشاره به این که نباید فضای فعالیت در این عرصه را محدود به مطالعات نرم افزاری کرد، گفت: موضوع تحول در علوم انسانی سر و سامان مشخصی ندارد و اگر دانشگاه امام رضا(ع) در این عرصه وارد شد، پیشنهاد می کنم به صورت سخت افزاری وارد شده، بین اساتید مباحثه صورت گیرد و آقایان به این نتیجه برسند که این علوم انسانی امروز با چنین پیشینه جهان بینی، به درد نظام، جامعه، فرهنگ و نسل ما نمی خورد.

وی با ابراز انتقاد از عدم توجه کافی به سازوکارهای سخت افزاری لازم برای تحقق تحول در علوم انسانی، تصریح کرد: برخی اساتید به عنوان نخبگان فکری در مجامع فکری تحول در علوم انسانی حضور دارند، در حالی که در دانشگاه ولایت فقیه را رد می کنند. از طرف دیگر مطالب نوشته شده درباره تحول در علوم انسانی، خیلی انباشته شده اما در دانشگاه ها همان روش قدیم در حال تدریس است.

آیت الله علم الهدی تأکید کرد: ما در دانشگاه امام صادق رشته های تلفیقی راه اندازی کردیم و این موضوع، به مسیر ما جهت داد؛ به گونه ای که رییس بانک مرکزی وقت به خود بنده گفت فارغ التحصیلان دانشگاه امام صادق(ع) مشکلات ناشی از اختلاف در درک مفاهیم اقتصادی که در تعامل بین بانک مرکزی و شورای نگهبان وجود داشت را حل کردند.

امام جمعه مشهد مقدس افزود: بنده معتقدم اگر کارها از مرحله اجرا شروع شود، ما در طرح و نرم افزار بهتر به نتیجه می رسیم اما برعکس آن، ما را با مشکل مواجه می کند. اگر چیزی تولید شود که بازار ندارد، فایده نخواهد داشت. دانشجو به دنبال مسائل کاربردی است که بداند برای آینده اش چه منفعتی دارد و تعداد دانشجویانی که برای فضیلت علم وارد می شوند، در حوزه و دانشگاه بسیار معدود هستند. همه حساب می کنند که کاربرد این علم در وضعیت معیشتی شان به چه شکل است.

وی خطاب به رییس دانشگاه امام رضا(ع) پیشنهاد کرد: باید گروهی برای برنامه ریزی در این زمینه تشکیل شود، از تمام امکانات حوزه و دانشگاه استفاده شود و از صرف کردن نیرو برای این که صرفا تولید محتوا صورت گیرد و در کتابخانه ها خاک بخورد، پرهیز شود.

آیت الله علم الهدی تصریح کرد: با برگزاری سمینار و جمع آوری مقالات کتابخانه دانشگاه ها پر می شود اما عملیاتی صورت نمی گیرد. برای ورود عملیاتی، باید دوره هایی مانند «اقتصاد اسلامی» برگزار شود./م

منبع : رسا

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين