امروز : یکشنبه, ۶ بهمن , ۱۳۹۸
تاریخ : ۱۳۹۵/۱۲/۰۸ - ۲۱:۵۵ ذخیره فایل ارسال به دوستان

بارزانی مهمان استانبول در پشت درهای بسته

به گزارش بابل نوین، سخنگوی اقلیم کردستان عراق ضمن اعلام برگزاری جلسه امروز میان اردوغان و بارزانی، بحث بر سر تفاهم نامه خط لوله کرکوک میان ایران و عراق را یکی از موضوعات این گفتگوها دانست.

«رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه و «مسعود بارزانی»، رئیس اقلیم کردستان عراق امروز در استانبول با یکدیگر دیدار کردند.

«سفین دزائین»، سخنگوی اقلیم کردستان عراق با اعلام این مطلب که این دیدار بنا به خواست ترکیه انجام شده است، گفت که بارزانی قرار است همچنین با «بنعلی ایلدریم»، نخست وزیر ترکیه در آنکارا دیدار کند.

بر اساس گزارش های رسیده اردوغان و بارزانی همچنین قرار است در این دیدار خود که پشت درهای بسته و بدون حضور خبرنگاران صورت می گیرد، در خصوص مساله سوریه و ایجاد منطقه پرواز ممنوع در این کشور با یکدیگر گفتگو کنند.

همچنین به گفته سخنگوی اقلیم کردستان، بازگشت هزاران تن از نیروهای پیشمرگه به ناحیه تحت کنترل کردها قرار است میان دو طرف به بحث و رایزنی گذاشته شود.

در خصوص مسائل اقتصادی نیز اردوغان و بارزانی قرار است در خصوص توافق میان دولت مرکزی عراق و ایران بر سر مطالعه روی خط لوله کرکوک با یکدیگر سخن بگویند.

در همین راستا، خبرگزاری حریت ترکیه نیز روز گذشته اعلام کرده بود که سفر امروز رئیس اقلیم کردستان عراق به امضای یادداشت تفاهم ۲۰ فوریه (دوم اسفند ماه) درباره مطالعه پیرامون ساخت خط لوله صادرات نفت خام کرکوک عراق از طریق ایران مرتبط است.

همچنین انتظار می رود عملیات های ضد داعش در عراق و سوریه و مشارکت دادن کردهای سوری در عملیات الرقه که ترکیه با آن مخالف است مورد گفتگوی بارزانی و مقامات ترکیه قرار گیرد.

لازم به ذکر است، دیدارهای مقامات اقلیم کردستان عراق بدون هماهنگی با دولت مرکزی بغداد تا کنون به بروز تنش هائی در روابط فیمابین مبدل شده است.

منبع:مهر

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين