امروز : جمعه, ۴ بهمن , ۱۳۹۸
تاریخ : ۱۳۹۵/۱۲/۰۹ - ۱۲:۱۵ ذخیره فایل ارسال به دوستان

صالحی امیری: هنر اسلامی حقیقتی الهی و عبادی است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی به نخستین دوسالانه ملی هنر توحیدی خوشنویسی اصفهان نوشت: هنر اسلامی که بی تردید سهم قابل توجهی از آن متعلق به هنرمندان ایرانی است، نه امری تجملی و زائد که حقیقتی الهی و عبادی است.

به گزارش بابل نوین،در پیام سید رضا صالحی امیری آمده است: یکتا پرستی، ویژگی بارز و عنصر هویت بخش ایرانیان در همیشه ایام بوده است. ایرانیان یکتاپرست به نور و نیروی ایمان، راه پر پیچ و خم تاریخ را طی کردند و آن زمان که پیامبر خاتم (ص) با اکمال پیام توحید و اتمام نبوت، دعوت پروردگار خویش را به انسان عرضه کرد ایرانیان در صدر مردمانی قرار گرفتند که به اسلام ایمان آورده و از سویدای دل به دین حنیف گرویدند .
به گفته حکما، اسلام از یک سو دینی است ازلی و سرمدی که همیشه وجود داشته و در طبیعت و ذات هر آفریده ای سرشته شده است و از سوی دیگر دین نهایی و خاتم سلسله طلایی دعوت رسولان الهی است. به عبارت دیگر مبنای اسلام ذات حقیقت است و به چیزی فرا می خواند که در درون تمام آفریدگان نهفته است.
پیام توحید در همه زمان ها و مکان ها همچون پرچمی همواره در اهتزاز، فطرت انسان های بیدار و آگاه را به سوی خود جلب نمود و نگاه توحیدی بر آمده از آن بنیان بلندی را پی ریزی کرد که تمدن اسلامی و هنر مینوی آن همچون بنایی استوار و ماندگار سر بر آورد.
در نگاه توحیدی، هنر اسلامی – که بی تردید سهم قابل توجهی از آن متعلق به هنرمندان ایرانی است – نه امری تجملی و زائد که حقیقتی الهی و عبادی است.
هنرهای مختلف اسلامی، اعضای یک پیکرند و هر یک نوایی از یک نغمه ازلی را سر می دهند. شعر، معماری، خوشنویسی، نگارگری و همه هنرهای دیگر از یک جوهر هستند و رنگ و بوی توحید دارند.
هنر توحیدی بر آن است تا هنرمند و ناظر خود را به تامل در زیبایی که بر گرفته از ذات خداوند جمیل است به مفهومی مطلق از زیبایی رهنمون سازد.
تاریخ هنر اسلامی به وضوح نشان می دهد که پایه و مایه هنرمندان ایرانی در قیاس با سایر کشورهای مسلمان، در چه مرتبه والایی است و همین شناخت و آگاهی، مسئولیتی در پی دارد که متولیان فرهنگ و هنر کشور در کنار هنرمندان متعهد بکوشند تا مدارج خود را این باور راستین و عمیق پاسداری کنند .
از این رو برگزاری جشنواره هنرهای توحیدی از اقدامات شایسته ای است که باید بدان اهتمام کرد.
این جشنواره فرصت مغتنمی است تا علاوه بر پرداختن به هنرهای اسلامی ایران و هنرمندانی که توامان تعالی خود و هنرشان را می جویند به گردهم آیی عظیمی از هنرمندان برجسته جهان اسلام تبدیل شود و محملی برای هم اندیشی و گفت و گو درباره مباحث نظری و حکمی هنر توحیدی در جهان اسلام و عرصه حضور تمامی ادیان توحیدی باشد.
اینک که نخستین جشنواره، به موضوع خوشنویسی و خط به عنوان هنر قدسی عالم اسلام و محمل امین وحی الهی اختصاص یافته، این حسن انتخاب را به فال نیک می گیرم و ضمن قدردانی از تمام دست اندرکاران جشنواره، امیدوارم استمرار چنین حرکت های شایسته ای نتایج پر خیر و برکت در معرفی هنر ایران اسلامی و مواریث فرهنگ غنی اسلامی و تمدن کهن ایرانی بینجامد./ص

ایرنا

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين