امروز : دوشنبه, ۷ بهمن , ۱۳۹۸
تاریخ : ۱۳۹۵/۱۲/۰۹ - ۲۱:۲۴ ذخیره فایل ارسال به دوستان

سخنگوی دولت: موضع ایران در قبال عربستان فعال است نه منفعل/وزارت اطلاعات مرجع اظهار نظر درباره دو تابعیتی ها

سخنگوی دولت، موضع جمهوری اسلامی ایران در منطقه را شفاف دانست و گفت: موضع ایران در قبال عربستان فعالانه است نه منفعلانه؛ نفوذ منطقه ای ایران بالاست.

به گزارش بابل نوین، محمد باقر نوبخت روز دوشنبه در نشست خبری خود در پاسخ به سوالی درباره نقش میانجی گری پاکستان در روابط ایران و عربستان افزود: نفوذ منطقه ای جمهوری اسلامی ایران بالا است و عربستان در مظان کمک به داعش، القاعده، تکفیری و سلفی قرار دارد و باید به نوعی از خود دفاع کند که با پول و اسلحه او تروریست ها تقویت می شوند.
وی اظهار کرد: در خصوص عربستان موضع ما روشن است و سیاست جمهوری اسلامی ایران در این زمینه فعالانه است نه منفعلانه. ما دست پر داریم و نفوذ منطقه ای ما بالاست.
نوبخت ادامه داد: موضع جمهوری اسلامی ایران در این ارتباط به ویژه در سوریه مشخص است. در ارتباط یمن نیز کسی که بازنده اصلی این کودک کشی و حمله به واحدهای مسکونی و مردم بی دفاع است، عربستان است؛ آن ها باید از خود دفاع کنند.
سخنگوی دولت اضافه کرد: بنابراین اگر لفظ تندی می بینید، فرار رو به جلو است. اینکه کشورهای حوزه خلیج فارس می خواهند با ما روابط خوبی داشته باشند همان خواست جمهوری اسلامی ایران است و مواضع ما نسبت به عربستان با صراحت بیان شده است.

**سفر رئیس جمهوری ارتباطی به موضوع عربستان ندارد
نوبخت افزود: اینکه سفر رییس جمهوری به پاکستان برای این منظور است؛ خیر اینطور نیست. وی برای گسترش روابط دوجانبه به پاکستان سفر خواهد کرد.
وی ادامه داد: ممکن است در آنجا مطالب مختلفی مطرح شود که بخشی از آن قابل پیش بینی و بخشی پیش بینی پذیر نیست؛ ممکن است در مذاکرات طرف مقابل مطلبی را مطرح کند.
سخنگوی دولت گفت: موضع ما نسبت به همسایگان و اراده و تلاش جمهوری اسلامی ایران برای حفظ صلح، ثبات و امنیت منطقه یک سیاست روشن اجرایی و عملیاتی است و آنچه هم می گوییم همان را انجام می دهیم.

**عده ای نفت دزدی را ازداعش می خرند
نوبخت افزود: بعضی ها ممکن است از یک سو، نفت دزدیده شده را از داعش بخرند و از طرفی بگویند ما خواهان تقویت داعش نیستیم؛ اما موضع جمهوری اسلامی ایران در این زمینه شفاف و فعالانه است.

**تبریک به فروشنده
سخنگوی دولت درباره پیام دریافت دومین جایزه اسکار توسط اصغر فرهادی از بعد سیاسی گفت: سال گذشته که ایشان جایزه اسکار را دریافت کرد از سوی دولت این موفقیت را تبریک گفتم و مراتب خرسندی خود را از این که چنین هنرمندان برجسته بین المللی در ایران زمین حضور دارند، بیان کردم.
نوبخت افزود: امسال که کار وی همراه با یک موضع بسیار منطقی و ملی بود؛ بیش از پیش از او تقدیر می کنم و آرزو داریم همیشه در عرصه هنر و هم هنر بزرگتر یعنی مردم دوستی و دفاع از منافع ملی موفق باشد.

**شب انتخابات پول توزیع می کردند
وی در پاسخ به سوالی درباره برداشت تبلیغاتی از پرداخت سود سهام عدالت، اظهارکرد: اگر این موضوع قانون است که باید سال آینده یا امسال پرداخت شود و ما باید قانون را اجرا کنیم. قرار است پیشاپیش حرف هایی زده شود که این کار را نکنید؟
سخنگوی دولت گفت: ما آنچه در قانون است را تا آخرین لحظه اجرا می کنیم.البته ای کاش شب انتخاباتی که بخشداری ها و دهیاری ها پول توزیع می کردند از این سوالات مطرح می شد که عده ای را حتی به جایی بردند که نسبت به آن موارد تشکیک کنند، از این دست مسایل قطعا قبلا خیلی صورت گرفته است.

**وزارت اطلاعات مرجع معتبر اظهار نظر درباره دوتابعیتی ها
نوبخت در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا در دولت مدیر دوتابعیتی داریم یا خیر؟ افزود: معتبرترین مرجع از نظر اطلاعاتی وزارت اطلاعات است و وقتی وزیر اطلاعات با صراحت مطلبی را بیان کند طبیعتا قدرت دفاع دارد.
وی ادامه داد: اگر لیست وجود دارد که کسی از دولت دوتابعیتی است حتما ارایه شود.

**ترمیم حقوق بازنشستگان
سخنگوی دولت همچنین در مورد برنامه دولت برای یکسان سازی حقوق بازنشستگان گفت: ‌سال گذشته تا ۲۰ درصد افزایش حقوق بازنشستگانی که دریافتی زیر یک و نیم میلیون داشتند، اتفاق افتاد و امسال دولت در لایحه هزار میلیارد تومان برای تعدیل نابرابری ها در حقوق بازنشستگان در نظر گرفته است که مجلس سه هزار و ۵۰۰ میلیارد به آن اضافه کرده است.
نوبخت افزود: در مورد اینکه این رقم بین بازنشستگان با دریافتی کمتر از دو میلیون یا میان همه بازنشستگان توزیع شود اختلاف نظری وجود دارد که باید بررسی های کارشناسی آن انجام شود.

**مذاکرات حج به جمع بندی نرسیده است
نوبخت در پاسخ به سوالی درباره نشست هیات ایرانی و عربی و مذاکرت در مورد موضوع حج سال آینده گفت:‌ هنوز جمع بندی نشده است و فقط نظراتمان را به گروه اعزامی گفته ایم. بنابراین در صورت جمع بندی از این مذاکرات و نشست ها اطلاع رسانی لازم انجام خواهد شد.

**پاسخ به سوال انتخاباتی
نوبخت در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا رییس جمهوری در انتخابات سال آینده حضور می یابد؟ افزود: ‌هر وقت تصمیم قطعی اتخاذ شود، اطلاع رسانی خواهیم کرد چرا که در حال حاضر رییس ‌جمهوری مشغول به کارهای اجرایی خود است./ص

ایرنا

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين