امروز : چهارشنبه, ۲ بهمن , ۱۳۹۸
تاریخ : ۱۳۹۵/۱۲/۱۰ - ۹:۴۴ ذخیره فایل ارسال به دوستان
از نمازخانه بین‌راهی تا اصل توجه به فرهنگ نماز

نظام‌سازی انقلابی در مازندران به دغدغه‌ای فراتر از روزمرگی مدیران نیاز دارد/ به امید اندکی عملگرایی تا دورهم‌نشینی

همراهی مردم از سوی مسئولان در نارضایتی از وضع موجود سبب شده است که با گذشت 38 سال از انقلابی که بر پایه نماز شکل گرفته است هنوز این رکن اساسی در غربت به سر ببرد.

به گزارش بابل نوین به نقل از بلاغ  یکی از مهمترین وظایف حکومت‌ها در روند پیش‌برد فعالیت‌های مستمر خود به منظور دست‌یابی به اهداف متعالی برنامه‌ریزی شده، توجه به مقوله نظام‌سازی اجتماعی براساس نظر به سطوح مختلف جامعه هم با نگاه فردی و هم اجتماعی است.

نظام جمهوری اسلامی که به گفته کارشناسان برجسته جهان یکی از با برنامه‌ترین و منطبق‌ترین نظام‌های حکومتی تاریخ با تکیه بر آرای مردم در قالب مردم‌سالاری دینی است نیز از این مقوله مستثنی نیست.

همین امر بهره‌مندی از اصول اعتقادی، توجه به مبانی دینی و رعایت اصول فردی معنوی در شاکله فعالیت‌های اجتماعی را در آن به امری ضروری مبدل ساخته است.

در همین راستا بسط نگرش فرا انسانی و برقراری اصول رفتاری منظم منطبق بر قوانین الهی با تکیه بر نگاه یکپارچه اداری و سازمانی در سطوح مختلف ارکان جامعه از اولویت و نیازهای جامعه به شمار می‌آید که یکی از پازل‌های استراتژیک در روند دست‌یابی به تمدن نوین اسلامی قلمداد می‌شود.

ازجمله اصول اعتقادی فردی و اجتماعی جامعه اسلامی توجه به برقراری نماز و جاری شدن لطافت و نظم حاصل از آن بر روح و روان فردی، اجتماعی و اداری بخش‌های مختلف حکومت است تا هم در نهادهای تربیتی و هم از نهادهای تصمیم‌سازی و مدیریت کلان تا پایین‌ترین سطوح اداره کشور از اثرات برجسته و غیر قابل انکار آن که امروز از منظر علمی نیز به اثبات رسیده است بهره‌مند شود.

مأمور به خواندن و مسئول به اقامه نماز در جامعه

در همین راستا و در جلسه شورای اقامه نماز نکا، آیت‌الله محمدباقر محمدی لائینی امام جمعه شهرستان با اشاره به جایگاه ویژه نماز در زندگی فردی و اجتماعی، اظهار کرد: همه مسائل زندگی ما از نماز سرچشمه می‌گیرد بنابراین لازم است خودمان نماز بخوانیم و جامعه را به سمت نماز تشویق و ترغیب کنیم.

وی افزود: ما مأمور به خواند نماز و نسبت به ترغیب و اقامه آن در جامعه مسئول هستیم که این امر نیاز به تلاش و اقدامات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری دارد تا بتوان به اهداف حاصل از آن دست پیدا کرد.

رئیس شورای اقامه نماز نکا تبلیغات، موعظه، راهنمایی و تشویق را در چارچوب اقدامات نرم‌افزاری توصیف و در تبیین فعالیت‌های سخت‌افزاری پرداختن به نماز در جامعه، خاطرنشان کرد: اقدامات سخت‌افزاری فراهم کردن امکانات و  زمینه‌های اقامه نماز از جمله فضای فیزیکی، شرایط بهداشتی و گرمایشی مناسب به خصوص برای مسافرانی  که جا و مکان ندارند را شامل می‌شود.

این مسئول دغدغه‌مندی مدیران برای برپایی نماز جماعت در دستگاه‌های اداری را ضروری دانست و اضافه کرد: مسئولان باید تلاش کنند تا اقامه نماز در دستگاه‌های اجرایی شهرستان را بیش از بیش مهیا ساخته و با برپایی نماز جماعت در ادارات این اصل را بزرگ بدارند.

وی گفت: باید شهرستان مکان در اختیار عبادت و نماز قرار دهد چراکه بخش اعظم مردم  اهل نماز هستند و اگر نمازخانه‌ها مرتب نباشند نارضایتی مردم را به همراه دارد که لازم است  خصوصاً در زمان‌های مسافرپذیر این زمینه سازی‌ها انجام شود.

تدبیری برای تقویت معنویت و جذب مسافران

محمدی لائینی با اشاره به در پیش بودن سال نو و حضور مسافران در این شهرستان، تصریح کرد: نیازمند شبانه‌روزی کردن تعدادی از مساجد در مسیر تردد مسافران نوروزی و زائران عازم به سمت مشهد مقدس هستیم.

وی فراهم کردن مکان‌های مناسب بین راهی برای اقامه نماز را یکی از مهمترین نمادهای معرفی شهرستان برای مسافران دانست و گفت: این اقدامات به منظور  پیشبرد اهداف دین بوده و نشان از تدین و فرهنگ اسلامی حاکم بر شهرستان دارد.

در پایان امام جمعه نکا بهره‌مندی از سه نمازخانه داخل شهر و سه نمازخانه در خارج شهر را نیاز ضروری برشمرد و تصریح کرد: با توجه به مسافرت‌های نوروزی و حضور گردشگران و مسافران در این شهرستان، رسیدگی به کیفیت و تجهیزات نمازخانه‌های موجود بسیار لازم است.

در ادامه این جلسه حجت‌الاسلام محمدعلی الیاسی مسئول تبلیغات اسلامی نکا با انتقاد از رسیدگی جزیی و سطحی به وضعیت معنوی شهرستان، اظهار کرد: استان و شهر ما در مسیری قرار دارد که بسیاری از مسافران از آن می‌گذرن تا به مشهد مقدس بروند بنابراین به حرمت امام رضا(ع) هم شده باید فکری به حال این موضوع شود.

وی افزود: نیاز است تا گروهی به عنوان ناظر دائمی از سوی شورای اقامه نماز شهرستان انتخاب شوند تا بصورت مستمر و در دفعات بیشتر در طول ماه با حضور در مکان‌های پر مخاطب و پر جمعیت نسبت به رسیدگی و نظارت هرچه بهتر بر این موضوع اقدام کنند.

از مکان مناسب تا امام جماعت و بسته فرهنگی

همچنین حجت‌الاسلام مهدی صالحی مدیر اوقاف و امور خیریه شهرستان با اشاره به مشکلات فراوان امکانات رفاهی در سطح شهرستان، خاطرنشان کرد: مسافرانی که در این شهر حاضر می‌شوند از موارد متعدد رفاهی و بهداشتی آن گلایه دارند.

وی افزود: مسافران از نامناسب بودن نمازخانه‌های هتل‌ها و پمپ بنزین‌ها و عدم بهره‌مندی نمازخانه‌های بین راهی از سرویس بهداشتی مناسب انتقاد داشته و اعلام می‌کردند که چرا بدترین اتاق را به نمازخانه‌ها اختصاص می‌دهند.

مدیر اوقاف نکا با بیان برنامه‌ریزی انجام شده به منظور برپایی چادرهای اقامه نماز در مکان‌های مختلف شهر در زمان حضور مسافران در سال‌های گذشته، اظهار کرد: البته نمازخانه‌های مدارسی که میزبان مسافران بودند نیز خوب بود اما بیشتر مسافران تقاضا داشتند تا راه دسترسی به مساجدی را که باز هستند به آنها نشان دهیم.

در پایان این مسئول اضافه کرد: یکی از نیازهای مساجد بین راهی و نمازخانه‌ها بهره‌مندی از امام جماعت است که مستمر حضور داشته و به اقامه نماز جماعت بپردازد همچنین برای ایام تعطیل و مسافرپذیر مکان‌های بهره‌مند از نمازخانه و سرویس‌های بهداشتی مناسب بهتر است که از طریق نصب بنر اطلاع‌رسانی شود.

سیده رقیه سیدی معاون پرورشی آموزش و پرورش نکا در ادامه با اشاره به آماده کردن ۶۰ کلاس برای میزبانی از مسافران در ایام نوروز، اظهار کرد: سعی شده تا تمام این مکان‌ها از مهر، تسبیح و قبله‌نما بهره‌مند بوده و در کنار آن کتابچه‌های آداب سفر تدارک دید شده که در بخشی از آن به نماز نیز اشاره می‌شود.

وی با پیشنهاد تهیه بسته فرهنگی نماز افزود:سال گذشته با کمک خیرین و مسئولان ۲۰۰ بسته تهیه شد که با توجه به تعداد مسافران رقم ناچیزی بود اما بهتر است برای دور جدید پذیرایی از مسافران در تعداد بالاتری آماده ارائه شود.

نیاز جدی به معنویت عمرانی

به گزارش خبرنگار ما، به جرات می توان گفت که مظلوم ترین محل در بیشتر ادارات و مکان های عمومی، مکان اختصاص داده شده به نمازخانه ها است درحالی که این امر در یک کشور و جامعه اسلامی بسیار ناپسند است و باید دید که توجه به امور معنوی در چه بخشی از فضای عمرانی مسئولان جای دارد.

در بعد نرم افزاری نیز چگونگی اقامه نماز در ادارات و میزان توجه به امر که در سال های اخیر با بهانه های افزایش کار ادارات و مراجعه ارباب رجوع بسیار کمرنگ شده است که نیازمند نگاه ویزه مسئولان به این امر است.

همچنین برخی رسیدگی به کار مراجعه‌کنندگان با بهانه خدمت به خلق را ارجح بر نماز جماعت و اول وقت می‌دانند که لازم به ذکر است در نگاه پیشوایان دین و انقلاب اسلامی نماز اول وقت به تمام این امور ارجحیت دارد که البته به نظر نمی‌رسد بحث اصل خواندن نماز در ادارات نیاز به طرح در این مطلب داشته باشد.

بهداشت عمومی شاخصه مهم فرهنگ مذهبی

فراتر از این موضوع باید به وضعیت خود مساجد شهر و روستاها اشاره کرد که متاسفانه باز نبودن مساجد در زمان اقامه نماز صبح، مشکلات مربوط به تأمین سوخت و گرمایش مناسب، سرویس‌های بهداشتی نامناسب و بی‌نظمی و عدم بهره‌مندی از لوازم عبادی شایسته مشکلاتی است که گریبان‌گیر مساجد بوده و هوز نیز این وضعیت ادامه دارد.

مکان‌های عمومی از قبیل پارک‌ها نیز یکی از مکان‌های حضور مسافران و حتی مردم خود شهر است که با توجه به نزدیک شدن به فصول گرم سال، ساعات حضور مردم در آن افزایش پیدا می‌کند و نیازمند تدارک مکان‌های مناسب اقامه نماز و استراحت، سرویس بهداشتی مناسب، نصب علائم و لوزام ضروری است.

به هر حال توجه ویژه به مقوله نماز نیازی ضروری برای جامعه اسلامی امروز که آماج حملات و تهاجم فرهنگی دشمنان قرار دارد به شمار می‌آید تا بتواند با تدارک بهترین شرایط ممکن رضایت عمومی شهروندان و مسافران در کنار افزایش جذب جوانان به فضای مفرح معنوی در بخش‌های مختلف اداری و عمومی شهر را به همراه آورد.

کمی هم عمل لطفاً

و همه این‌ها در شرایطی است که خود مسئولان نیز در کنار مردم از وضعیت موجود انتقاد کرده و خواستار رسیدگی هرچه بهتر و سریعتر به این قبیل موضوعات هستند، حال سوال مهمی در این زمینه مطرح می‌شود که در شرایطی که هم مردم و هم مسئولان از وضعیت موجود ناراضی هستند چه کسی باید دست به کار شده و مشکلات را رفع کند.

همراهی مردم در نارضایتی از وضع موجود از سوی مسئولان سبب شده است که با گذشت ۳۸ سال از انقلابی که بر پایه نماز شکل گرفته است هنوز این اصل اساسی در غربت به سر برده و از انزوا خارج نشود که قرار دادن مسئولان غیرمتخصص و ناکارآمد در سطوح شوراهای اقامه نماز یا تبلیغات اسلامی شهر نمونه‌ای از کج سلیقگی مدیران بالادستی در این زمینه محسوب می‌شود.

بنابراین به نظر می‌رسد مسئولان باید از لاک توجیه و انتقاد به خود خارج شده و از متهم کردن یکدیگر دست بردارند تا با عمل به وظایف تعریف شده در چارچوب قوانین، گامی در حل مشکلات آن هم به صورت دائمی بردارند تا از این پس شاهد چنین مشکلاتی در شهر و حتی کشور نباشیم./ص

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين