امروز : یکشنبه, ۶ بهمن , ۱۳۹۸
تاریخ : ۱۳۹۵/۱۲/۱۰ - ۱۲:۱۲ ذخیره فایل ارسال به دوستان

سازمان تأمین اجتماعی وابستگی به درآمدهای دولت ندارد

رئیس سازمان تأمین اجتماعی گفت: این سازمان اتکایی به درآمدهای نفتی و مالیاتی ندارد و بر اساس درآمدهای خود اداره می‌شود و این سازمان، یار دولت و نه باری بر دوش آن است.

به گزارش بابل نوین،سیدتقی نوربخش در همایش جایگاه مسئولیت اجتماعی شرکتی در بهبود و تسهیل فضای کسب و کار در اتاق بازرگانی ایران درباره پیرامون نقش این سازمان در ارتقای مسئولیت اجتماعی در بنگاه‌های اقتصادی گفت: بیش از نیمی از جمعیت کشور یعنی حدود ۴۲ میلیون نفر تحت پوشش سازمان تأمین اجتماعی و از این تعداد حدود پنج میلیون و ۲۰۰ هزار نفر هم مستمری‌ بگیران این سازمان هستند.

رئیس سازمان تأمین اجتماعی افزود: این سازمان علاوه بر پرداخت مستمری، هزینه‌های درمانی افراد تحت پوشش خود را پرداخت می‌کند و در طول سال به این افراد بُن کالا و هزینه مسکن و خواروبار ارائه می دهد.

وی افزود: در کشور ما تأمین امنیت اجتماعی یکی از مهم‌ترین وظایف سازمان تأمین اجتماعی است و مهم‌ترین نقش را در این بخش کارفرماها بر عهده‌ دارند و سر تعظیم فرود می‌آورم برای کارفرمایانی که از مسئولیت اجتماعی خود در شرایط سخت اقتصادی هم شانه خالی نمی‌کنند و وظایف اجتماعی خود را به‌طور کامل انجام می‌دهند.

مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی بیان کرد: طبق آمار، در سال ۹۵ هرماه ۵۵۰۰ میلیارد تومان صرف هزینه‌ها و مصارف سازمان تأمین اجتماعی و افراد تحت پوشش آن بوده است.

نوربخش در مورد به‌کارگیری اندک خانم‌ها در سازمان تأمین اجتماعی و لزوم رعایت عدالت جنسیتی گفت: سازمان تأمین اجتماعی همواره در استخدام خانم‌ها تلاش کرده است. در حال حاضر مدیرکل سازمان تأمین اجتماعی استان تهران و همچنین مدیرکل درمان از بانوان هستند و باید گفت تعداد خانم‌هایی که در این دولت در سازمان تأمین اجتماعی به کار گرفته‌شده‌اند، بی‌سابقه است.

وی با اشاره به فعالیت سازمان تأمین اجتماعی در بخش مسئولیت اجتماعی گفت: این سازمان از معلولان سازمان بهزیستی نیز در بخش‌های مختلف و شرکت‌های زیرمجموعه خود استفاده می‌کند.

اهداف غیرمادی، راز ماندگاری مدیران و کارآفرینان

غلامحسین شافعی در این همایش درباره اهمیت اندیشه نیکوکاری و توجه به آن گفت: امیدواریم روزی برسد که اندیشه نیکوکاری به‌جای کار نیکوکاری موردتوجه قرار بگیرد و به این درک برسیم که کمک به افراد جامعه با روش یارانه‌ای به توفیق نمی‌رسد.

رئیس اتاق ایران افزود: توجه به مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها و بنگاه‌ها به‌طور فزاینده‌ای رو به افزایش است و در کشور ما هم به این موضوع توجه می‌شود. گرچه توجه به مسائل معنوی و مسئولیت اجتماعی از گذشته‌های دور به‌عنوان یک امر ارزشمند مورد توجه بوده است؛ اما این مفهوم در سال‌های گذشته نوآوری‌هایی داشته است.

وی نقش ویژگی‌های معنوی در موفقیت صاحبان بنگاه‌ها را مهم شمرد و گفت: نقش احساسات و عواطف مثبت مانند بردباری، خوش‌بینی و عزت‌نفس در کنار عوامل منطقی مانند هوشمندی و تفکر در توفیق رهبران جامعه و بنگاه‌ها، مورد ارزیابی قرار نگرفته و به‌طورمعمول ضریب هوشی افراد را به‌عنوان عامل توفیق بررسی می‌کنند درحالی‌که این شناخت، شناخت صحیحی نیست.

رئیس کمیسیون حاکمیت شرکتی و مسئولیت اجتماعی اتاق ایران خاطرنشان کرد: بیش از ۷۰ تا ۸۰ درصد موفقیت رهبران جامعه به دلیل ضریب احساسی و تنها ٢٠ تا ٣٠ درصد به دلایل ضریب هوشی است.

رئیس پارلمان بخش خصوصی کشور گفت: اگر تجربیات مدیران موفق را بررسی کنیم خواهیم شد که مدیران کارآفرینی که توفیق ماندگاری داشته‌اند برای کار خود اهداف غیرمادی تعریف کرده‌ و توانسته‌اند میان این دو تعامل مناسبی ایجاد کنند.

شافعی معتقد است مدیرانی که به انسان‌ها به‌عنوان سرمایه‌های عظیم می‌نگرند و به مسائل انسانی توجه می‌کنند در واقع به مسئولیت اجتماعی خود توجه می‌کنند و درنهایت هم به سود بیشتری می‌رسند.

رئیس اتاق ایران در پایان گفت: امیدواریم با کمک همکاران در کمیسیون بتوانیم انگیزه‌ای مناسب را برای توجه به مسئولیت اجتماعی در میان فعالان اقتصادی ایجاد کنیم./ز

ایبنا

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين