امروز : چهارشنبه, ۹ بهمن , ۱۳۹۸
تاریخ : ۱۳۹۵/۱۲/۱۰ - ۱۱:۲۹ ذخیره فایل ارسال به دوستان

آماری از هزینه ایرانی ها پای بازی‌های دیجیتال

بازی‌های دیجیتال و اقتصاد آن آرام آرام تبدیل به یک حوزه جذاب پژوهشی و اقتصادی برای پژوهشگران شده است؛ از بعد دیگر، شناخت روندها و فرآیندهای این حوزه به سیاستگذاران هم کمک می‌کند تا برآوردی واقعی از صحنه داشته باشند.

به گزارش بابل نوین، بازی‌های دیجیتال و اقتصاد آن آرام آرام تبدیل به یک حوزه جذاب پژوهشی و اقتصادی برای پژوهشگران شده است. از بعد دیگر، شناخت روندها و فرایندهای این حوزه به سیاست‌گذاران هم کمک می‌کند تا برآوردی واقعی از صحنه داشته باشند. یک مرکز تحقیقات بازی‌های دیجتال اعلام کرده است که ایرانیان در سال گذشته ۴۶۰ میلیارد تومان برای انواع و اقسام بازی‌های دیجیتال هزینه کرده‌اند.

اخیراً مرکز تحقیقات بازی‌های دیجیتال (دایرک) وابسته به بنیاد ملی بازی‌های رایانه از زیر مجموعه‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آماری از گردش اقتصادی بازی‌های رایانه‌ای در سال ۱۳۹۴ منتشر کرده است که جالب توجه می‌نماید. برحسب گزارش این مرکز، کل گردش مالی و درآمد بازی‌های دیجیتال ایران در سال گذشته برابر با ۴۶۰ میلیارد تومان بوده است. در تجزیه و تحلیل این مبلغ مشخص شده است که ۲۴۶ میلیارد تومان این مبلغ برای سخت‌افزار هزینه شده و ۲۱۴ میلیارد تومان هم صرف خود بازی‌ها شده است. به عبارت دیگر، ۵۳ درصد این گردش مالی مربوط به بخش سخت‌افزاری و ۴۷ درصد هم صرف خود بازی‌ها شده است. با این احتساب گردش مالی حوزه سخت‌افزاری بازی‌ها بیش از نرم‌افزاری آنهاست.

صدرنشینی بازی‌های موبایلی

در ادامه این تجزیه و تحلیل‌ها از ۲۴۶ میلیارد تومانی که صرف هزینه‌های سخت‌افزاری شده است، ۲۰۶ میلیارد تومان آن برابر با ۸۳٫۵ درصد صرف خرید دستگاه‌های کنسول و ۱۶٫۵ درصد هم صرف لوازم جانبی بازی‌ها شده است. این مرکز همچنین مبلغ ۲۱۴ میلیاردتومانی بازی‌های دیجیتال را مورد تحلیل و بررسی قرار داده است. ۴۲٫۶ میلیارد تومان از این مبلغ معادل ۲۰ درصد آن صرف بازی‌های رایانه‌ای شده است. بازی‌های کنسولی مبلغی برابر ۳۱٫۵ میلیارد تومان برابر با ۱۴٫۷ درصد گردش مالی بازی‌ها را به خود اختصاص داده‌اند. در نهایت بازی‌های موبایلی اعم ۱۳۹٫۹ میلیارد تومان برابر با ۶۵٫۳ درصد گردش مالی انواع بازی را در ایران در سال ۹۴ از آنِ خود کرده‌اند.

سهم اندک بازی‌های رایانه‌ای ایرانی

مرکز تحقیقات بازی‌های رایانه‌ای در دو بخش بازی‌های رایانه‌ای و بازی‌های موبایلی سهم بازی‌های ایرانی و خارجی در بازار را هم مشخص و آنها را از یکدیگر تفکیک کرده است. در بخش بازی‌های رایانه‌ای، ۶٫۵ میلیارد تومان به بازی‌های رایانه‌ای فارسی ایرانی و ۳۶٫۱ میلیارد تومان هم به بازی‌های رایانه‌ای خارجی اختصاص پیدا کرده است. به عبارت دیگر، ۱۵٫۲ سهم بازار بازی‌های رایانه به بازی‌های رایانه‌ای ایرانی و ۸۴٫۸ الباقی به بازی‌های خارجی اختصاص پیدا کرده است. در این حوزه سهم و جریان اصلی بازار در اختیار بازی‌های خارجی است.

سهم اندک‌تر بازی‌های موبایلی ایرانی

در حوزه بازی‌های موبایلی از بازار ۱۳۹٫۹ میلیارد تومانی آن هم ۱۷٫۵ میلیارد تومان در اختیار بازی‌های داخلی است. بازی‌های خارجی هم ۱۲۲٫۴ میلیارد تومان از این بازار را در اختیار گرفته‌اند. در این حوزه سهم بازی‌های ایرانی باز هم اندک شده و به نرخ ۱۲٫۵ درصد بازار رسیده است. سهم بازی‌های موبایلی خارجی هم از ۸۴٫۷ درصد بازی‌های رایانه‌ای به ۸۷٫۵ درصد سهم بازار رسیده است. اینجا هم دوباره جریان اصلی سهم بازار توسط بازی‌های خارجی تأمین می‌شود. همان‌گونه که مشاهده می‌شود بخش اعظم سهم بازی‌های رایانه‌ای در داخل کشور اعم از بازی‌های رایانه‌ای و بازی‌های موبایلی توسط بازی‌های خارجی تأمین می‌شود./م

منبع : صبح نو

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين