امروز : سه شنبه, ۲۹ مهر , ۱۳۹۹
تاریخ : 2014/12/24 - 21:39 ذخیره فایل ارسال به دوستان

همایش بزرگ امیر‌شناسی و امیری‌خوانی «امیر پازواری» برگزار می‌شود

همایش بزرگ امیر‌شناسی و امیری‌خوانی «امیر پازواری» برگزار می‌شود

مدیر اجرایی همایش امیر‌شناسی و امیری‌خوانی «امیر پازواری» از برگزاری نخستین همایش بزرگ امیر‌شناسی و امیری‌خوانی در سالن آمفی تئا‌تر دانشکده علوم پایه دانشگاه آزاد اسلامی واحد بابل خبر داد.

 عباس ولی‌پور افروزی   اظهار کرد: دانشگاه آزاد اسلامی در عرصه علم، دانش و پژوهش به ویژه فرهنگی فعالیت‌های بزرگی در سطح کشور انجام داده و تعامل قابل توجهی داشته است.

مدیر روابط عمومی واحد بابل با بیان اینکه همکاری با نهاد‌ها و مراکز آموزشی و علمی و مشارکت در فعالیت‌های هنری و پژوهشی یکی از مهم‌ترین اهداف این دانشگاه است، افزود: در مدیریت جدید، فعالیت پژوهشی و علمی و ارتباط با فضای خارج از دانشگاه برای معرفی و بهره‌مندی از تجارب و امکانات دانشگاه به آحاد مردم از مهم‌ترین اهداف است.

ولی‌پور افروزی گفت: در این راستا دانشگاه آزاد اسلامی واحد بابل، نخستین همایش بزرگ امیر‌شناسی و امیری‌خوانی «امیر پازواری» را با حضور شاعران، پژوهشگران، نویسندگان و هنرمندان بنام استان مازندران هفتم دی 93 در این دانشگاه برگزار می‌کند.

مدیر اجرایی همایش امیر‌شناسی و امیری‌خوانی «امیر پازواری» با بیان این مطلب که برگزارکنندگان این همایش حوزه معاونت پژوهشی، روابط عمومی و دفتر فرهنگ اسلامی دانشگاه آزاد اسلامی واحد بابل هستند، خاطرنشان کرد: از جمله برنامه‌های این همایش ارایه مقالات پژوهشی دانشگاهیان، اجرای زنده موسیقی محلی نامداران موسیقی مازندران در بخش عرفانی، ادبیات و جامع‌شناختی برای شناخت بهتر امیر پازواری و معرفی این شاعر گرانقدر مازندرانی به نسل حاضر و آینده از جمله اهداف این همایش بزرگ است.

به گزارش آنا، امیر پازواری مشهور به امیر مازندرانی از شاعران تبری‌سرای مازندران بود. نام و زندگی وی در پرده ابهام مانده است. از سروده‌های منسوب به وی می‌توان گفت که از مردم شیعی روستای پازوار بارفروش (بابل) بود و معشوقه‌ای بنام گوهر داشت.

شماری از منابع درباره زندگی، آغاز شاعری و عرفان امیر چندان به خطا رفته‌اند که به افسانه مانند است. برخی نام وی را شیخ محمد پازواری و برادرانش را کریم و رحیم دانسته‌اند و نوشته‌اند که در زمان حکومت محمد صفوی در پازوار به دنیا آمد و پس از برانداختن فرمانروایان محلی و تصرف مازندران به دست شاه عباس صفوی به وی پیوست.

امیر از آن پس با شاه بود و از شاه لقب شیخ العجم و امیرالشعرا گرفت. پس از مرگ شاه عباس (1038) وی به بوکلای پازوار بازگشت و در همانجا درگذشت و در کنار برادرانش به خاک سپرده شد.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين