امروز : دوشنبه, ۳۰ فروردین , ۱۴۰۰
تاریخ : 2017/03/01 - 11:03 ذخیره فایل ارسال به دوستان

واکنش چین به افزایش هزینه‌های نظامی آمریکا

وزارت خارجه چین ابراز امیدواری کرده است که افزایش هزینه‌های نظامی آمریکا به نفع حفظ صلح و ثبات جهانی باشد.

به گزارش بابل نوین، پس از آنکه کاخ سفید از پیشنهادی دونالد ترامپ برای افزایش ۱۰ درصدی هزینه‌های نظامی خبر داد، وزارت خارجه چین اعلام کرد که پکن امیدوار است افزایش هزینه‌های دفاعی آمریکا به نفع برقراری صلح و ثبات در جهان باشد.

در حالی که بودجه پنتاگون هم اکنون به بیش از ۶۰۰ میلیارد دلار رسیده است، ترامپ پیشنهاد افزایش ۵۴ میلیارد دلاری بودجه نظامی آمریکا را ارائه کرده و قصد دارد بودجه سایر بخش‌های غیر نظامی از جمله وزارت خارجه و سازمان حفاظت از محیط زیست را کاهش دهد.

یک مقام رسمی در این باره گفت: درخواست ترامپ برای بودجه بیشتر وزارت دفاع آمریکا شامل پول بیشتر برای ساخت کشتی، هواپیماهای جنگنده و حضور گسترده تر در آب های بین‌المللی از جملخ تنگه هرمز و دریای جنوبی چین بوده است.

گنگ شوانگ سخنگوی وزارت خارجه چین در این باره تاکید کرد: ما امیدواریم که سیاست ها و تدابیر آمریکا بتواند به نفع صلح و ثبات جهانی باشد. ولی درباره مساله دریای جنوبی چین، ما بارها اعلام کرده ایم که شرایط هم اکنون به خوبی پیش می رود، در یک مسیر مثبت و باثبات.

وی افزود: چین امیدوار است که کشورهای بیرون از منطقه، به تلاش های چین و کشورهای جنوب شرق آسیا برای حفظ ثبات و صلح در دریای جنوبی چین احترام بگذارند.

در حالی که کل بودجه نظامی چین در سال ۲۰۱۶ میلادی به بیش از ۱۳۹ میلیارد دلار رسیده، به روشنی مشخص نیست که هزینه های نیروی دریایی این کشور چه میزان بوده است. چین طی ماه آینده بودجه نظامی سال جاری را در نشست سالیانه پارلمان منتشر خواهد کرد.

بودجه نظامی چین سال گذشته با رشد ۷٫۶ درصدی روبرو شده و این برای نخستین بار از سال ۲۰۱۰ میلادی بوده است که رشد هزینه‌های نظامی این کشور تک رقمی شده است./م

منبع : تسنیم

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين