امروز : دوشنبه, ۳۰ فروردین , ۱۴۰۰
تاریخ : 2017/03/01 - 13:37 ذخیره فایل ارسال به دوستان
سازمان غذا و دارو در آستانه نوروز هشدار داد:

خطر آسیب های پوستی و چشمی و حتی خفگی براثر شوینده های شیمیایی

رئیس اداره آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو نسبت به بروز آسیب های پوستی ، چشمی و مسمومیت و خفگی براثر استفاده نادرست از شوینده های شیمیایی هشدار داد.

به گزارش بابل نوین، دکتر مصطفی اسماعیلی افزود: فراموشی و کم دقتی در رعایت نکات بهداشتی توصیه شده هنگام استفاده از شوینده های شیمیایی به دلیل مشغله زیاد و خستگی می تواند عوارض جبران ناپذیری داشته باشد.
وی با اشاره به افزایش استفاده از شوینده ها در ایام پایانی سال ، خاطرنشان کرد: شوینده ها با همان مکانیسم برطرف کننده آلودگی، می توانند به پوست، چشم ها و مجاری تنفسی آسیب جدی وارد کنند.
رئیس اداره آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو گفت: تماس های مکرر مواد شوینده و تمیزکننده با پوست، موجب التهاب ، درد و سوزش خواهد شد؛ همچنین این شوینده ها با تحریک مخاط تنفسی، موجب بروز سرفه و گلودرد می شوند.
اسماعیلی با اشاره به خطرات استفاده از شوینده ها در تاریکی ، تصریح کرد: استفاده از مواد شیمیایی در تاریکی می تواند مشکل آفرین باشد؛ هنگام مصرف مواد شیمیایی حتما باید ابتدا اطلاعات موجود روی محصول را در نور کافی مطالعه و سپس آن را مصرف کرد.
وی به مردم توصیه کرد که شوینده ها به ویژه سفیدکننده ها را در محیط بسته استفاده نکنند و اگر محیط هم بسته بود باید از وجود جریان هوا از یک منفذ باز مطمئن باشند.
وی ادامه داد: اگر هوا تا آن اندازه سرد بود که باید شوینده های شیمیایی را در محیط بسته مصرف کرد ، باید با صبر، زمان شستشو را به زمان بهتر موکول کرد.
رئیس اداره آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو خاطرنشان کرد: اختلاط مواد شیمیایی مانند جوهرنمک و سفید کننده ها با بخارات و گازهای متصاعد شده ، بسیار سمی خواهد بود و حتی امکان خفگی وجود دارد.
اسماعیلی تاکید کرد: در زمان نظافت سطوح و کار با ترکیبات شوینده و پاک کننده، استفاده از دستکش لاستیکی ، لباس آستین بلند، شلوار بلند، جوراب، کفش جلوبسته و ماسک، ضروری است.
وی یادآور شد: فراموشی، کم دقتی، تساهل و تسامح در رعایت نکات توصیه شده در خصوص شوینده های شیمیایی به دلیل مشغله و خستگی در موارد بسیاری موجب غفلت از کودکان کهنسالان و بیماران می شود و می تواند عوارض خطرناکی به همراه داشته باشد.
اسماعیلی گفت: بنابراین برای پیشگیری باید بعد از هربار استفاده از شوینده ها، درب آنها را دوباره بست و در مکانی خنک و دور از تابش نور قرار داد؛ همچنین لازم است کودکان، افراد دارای آسم و سایر بیماری های تنفسی را از معرض این مواد شوینده، دور نگه داشت. /ص

ایرنا

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين