امروز : سه شنبه, ۳۱ فروردین , ۱۴۰۰
تاریخ : 2017/03/02 - 14:20 ذخیره فایل ارسال به دوستان
مصوباتی مهم برای بازنشستگان و متناسب سازی حقوق؛

تصمیمات جدید برای بازنشسته‌ها

دولت مکلف شد ضمن کاهش اختلاف حقوق شاغلان، مستمری بگیران و بازنشستگان به حداکثر ۱۵ درصد از سال آینده، نسبت به افزایش حقوق بازنشستگان با حقوق کمتر از ۲ میلیون تومان اقدام کند.

به گزارش بابل نوین،افزایش حقوق بازنشستگان با حقوق کمتر از ۲ میلیون تومان، رد بازنشستگی زنان با ۲۰ سال سابقه، تبدیل وضعیت مربیان حق التدریس دانشگاه‌های فنی و حرفه‌ای در سال ۹۶، کاهش مرخصی تشویقی پدرانی که به تازگی صاحب فرزند می‌شوند به ۳ روز و عدم تجاوز اختلاف حقوق بازنشستگان – شاغلان و مستمری بگیران مهمترین مصوبات مجلس طی دیروز و امروز  بود که در قالب بودجه ۹۶ و رفع ایرادات شورای نگهبان به برنامه ششم توسعه تصویب شد.

بدلیل اهمیت این مصوبات، مروری بر آنها خواهیم داشت:

افزایش حقوق بازنشستگان با حقوق کمتر از ۲ میلیون تومان

با تصویب بندی از لایحه بودجه به دولت اجازه داده شد از اعتبارات یکی از ردیف‌های جدول ۹ این قانون، برای افزایش و همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تحت پوشش صندوق بازنشستگی کشوری و سازمان تأمین اجتماعی و نیروهای مسلح که دریافتی ماهانه آنها کمتر از ۲ میلیون تومان باشد، اختصاص دهد.

این مصوبه براساس آیین‌نامه ای که توسط سازمان برنامه و بودجه کشور با همکاری دستگاه های ذی‌ربط تهیه می‌شود و به تصویب هیأت وزیران می‌رسد،  اجرایی خواهد شد.

تبدیل وضعیت نیروهای حق التدریس دانشگاه‌های فنی و حرفه‌ای

نمایندگان مجلس با الحاق یک بند به تبصره ۹ لایحه بودجه سال آینده، وزارت علوم را نسبت به تبدیل وضعیت نیروهای حق‌التدریس دانشگاه‌های فنی و حرفه‌ای تا پایان سال آینده مکلف کردند.

بر اساس این بند، در اجرای بند «ک» ماده ۸۰ قانون برنامه ششم توسعه در خصوص ساماندهی نیروهای حق‌التدریس دانشگاه فنی و حرفه‌ای منتقل شده از وزارت آموزش و پرورش (قبل از سال ۹۰) وزارت علوم مکلف است تا پایان سال ۱۳۹۶ نسبت به تبدیل وضعیت آنان اقدام کند و منابع مورد نیاز هم از محل منابع موجود دانشگاه قابل تأمین است.

نمایندگان مجلس همچنین در جلسه امروز صحن علنی به رفع ایرادات شورای نگهبان به لایحه برنامه ششم توسعه پرداختند.

مرخصی تشویقی پدران صاحب فرزند شده، ۳ روز شد

در جریان بررسی لایحه برنامه ششم توسعه مقرر شده بود، کلیه مردان شاغل در قوای سه گانه، بخش‌های دولتی و عمومی غیردولتی که صاحب فرزند می شوند از دو هفته مرخصی اجباری(تشویقی) برخوردار ‌شوند که شورای نگهبان این بند را حذف کرد.

اما در نهایت با پیشنهاد علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی و موافقت نمایندگان تمامی مردان شاغل در قوای سه‌گانه، بخش‌های دولتی و عمومی غیردولتی که صاحب فرزند می‌شوند، از سال ۹۶ از ۳ روز مرخصی تشویقی برخوردار خواهند شد.

بازنشستگی زنان با ۲۰ ساله سابقه رد شد

همچنین در جهت رفع ایرادات شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام از لایحه برنامه ششم، نمایندگان بندی از لایحه برنامه در خصوص ۲۰ سال بازنشستگی زنان بدون محدودیت سنی را حذف کردند.

بر اساس این ماده، همه دستگاه ها، سازمان ها و نهادهای عمومی غیردولتی تابع صندوق های بازنشستگی اعم از کشوری یا تامین اجتماعی موظف می شدند با درخواست بازنشستگی بانوان شاغل دارای حداقل ۲۰ سال سابقه خدمت بدون محدودیت سنی موافقت کنند. این ماده به خاطر بار مالی، مورد ایراد مجمع تشخیص مصلحت نظام قرار گرفته بود.

البته روز گذشته، کمیسیون تلفیق جهت رفع ایراد مجمع تشخیص، شرط «حداقل ۵۰ سال سن» را برای تامین نظر شورای نگهبان به این ماده اضافه کرد، اما نمایندگان با این اصلاحیه نیز مخالفت کردند تا در مجموع مصوبه بازنشستگی زنان با ۲۰ ساله سابقه حذف شود.

اختلاف حقوق شاغلان و بازنشستگان؛ حداکثر ۱۵ درصد

همچنین در راستای تامین نظر شورای نگهبان در برنامه ششم توسعه، طبق ماده ۳۷ این لایحه، دولت مکلف شد بررسی‌های لازم جهت برقراری عدالت در نظام پرداخت، رفع تبعیض و متناسب‌سازی دریافت‌ها و برخورداری از امکانات شاغلین، بازنشستگان و مستمری‌بگیران کشوری و لشکری سنوات مختلف، با استفاده از سامانه امتیازی جامع در سال اول اجرای این قانون اقدام کند، به نحوی که اختلاف حقوق و برخورداری از امکانات شاغلین، بازنشستگان و مستمری‌بگیران طی سنوات مختلف با شرایط شغلی، تحصیلی، سنوات و سایر متغیرهای خدمتی در پایان اجرای قانون برنامه از ۱۵ درصد تجاوز نکند و در جهت تصویب در مسیر قانونی قرار دهد و اجرا کند./ز

جام نیوز

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين