امروز : سه شنبه, ۳۱ فروردین , ۱۴۰۰
تاریخ : 2017/03/05 - 10:30 ذخیره فایل ارسال به دوستان
لاریجانی:

مطابق کل آئین‌نامه، مجلس را اداره می‌کنم

به گزارش بابل نوین، محمود صادقی در جلسه علنی صبح امروز (یکشنبه) مجلس شورای اسلامی و در جریان رسیدگی به تبصره ۲۰ لایحه در تذکری خطاب به لاریجانی، گفت: زمانی که طرح یا لایحه‌ای در مجلس تصویب می‌شود قبل از اعلام نظر شورای نگهبان براساس کدام ماده از آئین نامه، مجلس می‌تواند مصوبه خود را تغییر دهد. آنچه که بنده از بررسی آئین نامه متوجه شدم امکان چنین تغییری وجود ندارد لذا از شما تقاضا دارم که توضیح دهید کدام ماده این اجازه را داده است.

وی گفت: از موضع گیری روز گذشته شما درباره حقوق مدیران و مقامات کشور تشکر می‌کنم. این موضوع باعث سوءاستفاده برخی‌ها شد.

وی ادامه داد: تعدادی، تبلیغات خاصی انجام دادند که طیف خاصی در مجلس پشت مصوبه قبلی وجود داشت.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: به مصوبه اول مجلس رأی منفی دادم زیرا معتقد بودم کمیسیون تلفیق و مجلس باید به مصوبه قبلی خود اصرار می‌کرد تا در شورای نگهبان مورد بررسی قرار گیرد و مجمع تشخیص مصلحت نظام تصمیم می گرفت.

این عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس خاطرنشان کرد: با استفاده از کدام ماده از آئین نامه دوباره بندی از لایحه برنامه ششم بررسی شد؟

لاریجانی در پاسخ به تذکر نماینده مردم تهران در مجلس، گفت: بنده نباید بگویم مطابق کدام ماده از آئین نامه این بررسی صورت گرفت، چرا که من مطابق با کل آئین نامه، مجلس را اداره می‌کنم. شخصی که تذکر می دهد باید اعلام کند که مطابق با کدام ماده از آئین نامه دستورکار مجلس خلاف بوده است.

نماینده مردم قم در مجلس ادامه داد: از تبصره ماده ۱۸۷ استفاده کردیم تا این موضوع را رفع کنیم حال شما می‌گویید خلاف شده بگویید براساس کدام ماده از آئین نامه این خلاف صورت گرفته است. در ماده ۱۸۷ آئین نامه آمده است اگر موضوع فوری پیش آمد که موجب زیانی جبران ناپذیر باشد مجلس می تواند به آن ورود پیدا کند؛ ما نیز از مجلس رأی گرفتیم و برای دقایقی بحث بودجه را متوقف کردیم و وارد بحث برنامه ششم شدیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: شورای نگهبان نیز هنوز نسبت به این مصوبه اظهارنظر نکرده بود که در زمان بررسی آن نیز معلوم شد که ابهامی در آن به وجود آمده است؛ ما در صدر ماده که با صراحت اعلام شد برای حقوق‌های مقامات سقف ۱۰ میلیونی تعیین کردیم. در زمان بررسی این بند از لایحه برنامه ششم در ذیل آن به جهت آنکه ایراد شورای نگهبان رفع شود کلمه مدیران اضافه گردید و تلقی آن شد که بار دیگر از این مکانیزم استفاده می شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: روز گذشته این اصلاح را انجام دادیم تا شورای نگهبان ایرادی بر آن نگیرد و اگر این ایراد هنوز باقی مانده باشد به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال شود.
منبع: ایسنا

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين