امروز : دوشنبه, ۳۰ فروردین , ۱۴۰۰
تاریخ : 2017/03/06 - 13:45 ذخیره فایل ارسال به دوستان

نوید دهندگان بهار در کوچه پس کوچه های مازندران

آیین نوروزخوانی در مازندران در حال اجرا است.

به گزارش بابل نوین، با توجه به در پیش بودن سال جدید عده ای با پیامک ، تلفن و یا در فضای مجازی پیشاپیش عید را تبریک می گویند، اما نوروزخوان ها طبق سنت قدیمی آمدن بهار را به مردم نوید می دهند.

نوروز خوانی یا بهارخوانی یا نوروزی، گونه ‌ای از آوازخوانی است که در گذشته در ایران رواج داشته است و خاستگاه این گونه آوازخوانی بیشتر در استان ‌های مازندران، گیلان و گلستان بوده است.

طوبی اصانلو کارشناس مردم شناسی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران در گفتگو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از ساری ، گفت: نوروز خوان ها حدود پانزده روز مانده به عید به خانه های مردم می روند و رسم دیرینه نوروز خوانی یا بهارخوانی را اجرا می کنند.

وی افزود: نوروزخوانی در سرزمین علویان از دوران صفویه رنگ و بوی مذهبی گرفت.

سید جلال محمدی سرپرست گروه موسیقی آوای تبری در حاشیه اجرای مراسم نوروزخوانی در روستای نصیرآباد ساری در گفتگو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از ساری ، گفت: اشعار نوروزخوان ها در خصوص آمدن بهار، ستایش خداوند، مدح پیامبر و امامان است.

وی افزود: نوروزخوان ها معمولا یک یا چند نفر هستند که با پوشش های سنتی به خانه های مردم می روند و با خواندن اشعار فی البداهه دعای خیر برای صاحب خانه می کنند.

محمدی گفت: نووزخوان ها اشعاری مانند: بادبهارون بیمو / نوروز سلطون بیمو/ مژده دهید به دوستان / گل به گلستون بیمو / را می خوانند.

سرپرست گروه موسیقی آوای تبری افزود: در برخی از نوروزخوان ها اشعاری چون: بهار آمد بهار آمد خوش آمد/ علی باذولفقار آمد، خوش آمد/ مژده آمدن سال نو و بهار را می دهند.

سید عباد محمدی یکی از اعضای گروه موسیقی آوای تبری نیز در گفتگو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از ساری ، گفت: اشعار نوروزخوانی از شعر شاعران قدیمی و شاعران امروزی گرفته می شود.

وی افزود: پس از اسلام اغلب اشعار نوروزخوانی پس از ستایش خداوند، در مدح امامان شیعه گفته می‌ شد.

محمدی گفت: این اشعار به زبان فارسی و یا زبان‌ های محلی و بیشتر به صورت ترجیع بند بوده است.

تخم مرغ های رنگی، گردو، کره محلی، برنج، شیرینی های سنتی ، کلوچه های تنوری و پول عیدی بانوان روستا به نوروزخوان ها است.

نوروز خوانی تاریخچه ای به وسعت نوروز دارد و نوروزخوان ها برای اجرای این آیین سنتی به شهرها و روستاها می روند.

آیین سنتی نوروز خوانی از نیمه دوم اسفند تا یک روز مانده به عید نوروز، از گلوگاه تا رامسر اجرا می شود./ص

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين