امروز : چهارشنبه, ۱ اردیبهشت , ۱۴۰۰
تاریخ : 2017/03/08 - 11:43 ذخیره فایل ارسال به دوستان

عرضه بنزین یورو ۴ در کشور سراسری می‌شود

به گزارش بابل نوین، معصومه ابتکار، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: در سال ١٣٧٩ برنامه جامع کاهش آلودگی هوا در دولت اصلاحات آغاز شد و اعلام کردیم این طرح ١۵ سال زمان می‌برد تا مردم بتوانند در یک هوای بهتر نفس بکشند، اما این طرح در سال ٨۴ از اولویت دولت وقت خارج و در شهریور ٩٢ آلودگی هوا در کلان‌شهرهای کشور به یک بحران بدل شد.

وی افزود: در شهریور ٩٢ این طرح در دولت  آغاز و در نخستین اقدام بنزین از چرخه سوخت پتروشیمی‌ها خارج و عرضه بنزین یورو ۴ در همه کلان‌شهرهای کشور و همچنین شهرهای آبادان و خرمشهر اجرا شد.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: هم اکنون در ١۵ کلان‌شهر به همراه ١٠ مرکز استان کشور، بنزین یورو ۴ عرضه و در سال ٩۶ همه مراکز استان و در سال ٩٩ کل کشور بنزین یورو ۴ عرضه می‌شود.
ابتکار عنوان کرد: هم اکنون در کلان‌شهرهای کشور ٣۵ میلیون شهروند از بنزین یورو ۴ استفاده می‌کنند، البته این طرح باید در سال ٨۶ اجرایی می‌شد، در حالی که به دلایلی این طرح با تاکیدات دولت یازدهم در سال ٩٣ اجرا شد.
وی افزود: در سال ٩٢ حدود ۴٠ درصد پالایشگاه‌های کشور از سوخت مازوت استفاده می‌کردند که امسال این میزان به زیر ٨ درصد رسیده و تلاش می‌کنیم‌ در سال آینده این رقم به صفر درصد برسد.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان این که موضوع آلودگی هوا تنها مربوط به کشورمان نیست، گفت: امسال شهرهای پاریس، آتن، مادرید، لندن، دهلی‌نو، پکن و ٢٠ شهر چین به دلیل آلودگی هوا چند روز تعطیل شدند.
وی تأکید کرد: در روز ١۶ اسفند سال ٩٢ شهر تهران ١٩۶ روز هوای سالم و پاک داشته، اما امسال در چنین روزی به ٢۶۶ روز رسیده و این آمار نشان می‌دهد که از سال ٩٢ تا ٩۵ کلان‌شهر تهران، ‌٧٠ روز هوای سالم بیشتری داشته است.
ابتکار تصریح کرد: در سایر کلان‌شهرهای کشور میزان روزهای سالم و پاک از سال ٩٢ تا امسال بیشتر شده، به عنوان مثال شیراز امسال حتی یک روز نیز هوای ناسالم نداشته است.
منبع:باشگاه خبرنگاران جوان
ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين