امروز : دوشنبه, ۳۰ فروردین , ۱۴۰۰
تاریخ : 2017/03/10 - 20:42 ذخیره فایل ارسال به دوستان

دام‌های مجازی در کمین دانش آموزان/ جوانان و نوجوانان را دریابیم

استفاده بی رویه دانش آموزان از فضای مجازی آسیب هایی را به همراه دارد و افزایش امکانات تفریحی، فرهنگی و ورزشی گامی موثر درکاهش اثرات فضای مجازی است.

به گزارش بابل نوین، به  نقل از نسیم خنداب، متاسفانه سالهای اخیر شاهد استفاده بی رویه دانش آموزان از فضای مجازی بودیم، که منجر به انزوا و ایجاد تصویری کاذب و غیر واقعی در ذهن دانش آموز می شود و آثار مخربی بر هویت فرد به جا می گذارد، به همین علت، فرد همواره برای حضور بیشتر در فضای مجازی در تلاش و تکاپو است.

اعتیاد به اینترنت منجر به آسیب پذیری دانش آموزان به ویژه در مقاطع متوسطه اول و دوم می شود، چون دانش آموز بیشترین وقت خود را در این فضا سپری می کند کمتر می تواند مشکلات خود را با خانواده و مربیان در میان بگذارد.

رشد و توسعه علم و تکنولوژی در کنار خدماتی که در اختیار بشریت قرار می دهد، آسیب هایی را به همراه دارد، جوامع باید با مدیریت صحیح و به موقع اثار سو این عوامل را کنترل کنند. این آسیب ها اگرچه تمام جامعه را تهدید می کند اما برای قشر نوجوان به وِزه دانش آموزان اثرات مخرب تری به بار می آورد.

کمبود فضاهای ورزشی و تفریحی چالشی پیش‌ روی دانش آموزان شهرستان خنداب

مصطفی رحیمی یکی از کارکنان شرکت گاز که فرزند خود را برای گذران اوقات فراغت به پارک آورده است، در گفت و گو با خبرنگار نسیم خنداب، گفت: متاسفانه استفاده اکثر والدین از شبکه های اجتماعی و فضای مجازی باعث شده که کودکان نیز وارد این فضا شوند و زمان مفید آنان با سرگرمی در این شبکه ها سپری شود.

وی با اشاره به عدم کنترل خانواده ها جهت استفاده دانش آموزان از فضای مجازی گفت: استفاده بی رویه کودکان از فضای مجازی و شبکه های اجتماعی باعث می شود کودکان در رفتارهای اجتماعی خود دچار مشکل شده و نتوانند با کودکان هم سن خود ارتباط برقرار کنند.

این شهروند خندابی دلیل استفاده کودکان از فضای مجازی را نبود تفریحات سالم بیان کرد و افزود: دسترسی آسان به فضای مجازی و نبود امکانات ورزشی و تفریحی در شهرستان باعث شده که کودکان و خانواده ها به سمت استفاده بی رویه از فضای مجازی بروند که مطمئنا این روند آسیب هایی را در پیش دارد.

کمبود تفریحات سالم نوجوانان را به فضای مجازی سوق می دهد

جواد سلیمی، از دیگر شهروندان شهر خنداب در این خصوص گفت: استفاده خانواده ها از شبکه های اجتماعی باعث کنجکاوی کودکان و ورود آن ها از سنین پایین به این فضا می شود.

سلیمی اظهار کرد: متاسفانه در شهرستان خنداب امکانات ورزشی و تفریحی برای جوانان و کودکان بسیار کم است و کودکان به ناچار برای سرگرم شدن با این فضا روی می آورند، اگر امکانات ورزشی و تفریحی در شهرستان باشد این افراد وقت خود را با  تفریحات سالم سپری می کنند و  فرصتی برای استفاده از فضای مجازی ندارند.

سلیمی از مسئولین شهرستان درخواست کرد که به امکانات تفریحی و ورزشی شهرستان رسیدگی کنند و برای آینده کودکان و نوجوانان چاره ای بیندیشند.

آسیب های فضای مجازی در کمین دانش آموزان

جعفر سلیمی از دیگر مغازه داران شهر خنداب در گفت و گو با خبرنگار ما گفت: دلیل اصلی استفاده دانش آموزان از فضای مجازی، عدم کنترل خانواده ها و نبود محیط تفریحی و سالم برای خانواده ها و کودکان است.

وی با اشاره به اینکه اعتیاد کودکان و نوجوانان به فضای مجازی از جمله اقدامات دشمنان این کشور است گفت: اگر محیط ها و امکانات ورزشی و تفریح در شهرستان باشد کودکان وقت خود را بجای فضای مجازی صرف بازی در این محیط ها می کنند و درگیر از آسیب های این فضا نمی شوند.

سلیمی نیز از مسئولین شهرستان درخواست کرد، به امکانات تفریحی و ورزشی این شهرستان رسیدگی کنند، تا کودکان به جای استفاده از فضای مجازی از تفریحات سالم بهره ببرند.

آسیب های ناشی از فضای مجازی و راه کارهای پیشگیری از آن

رحمتی رئیس آموزش و پرورش شهرستان خنداب در گفت و گو با خبرنگار نسیم خنداب، در ارتباط با آسیب های فضای مجازی گفت: دسترسی به فضای مجازی و استفاده از آن باید کنترل شده باشد، به گونه ای که به رشد و پیشرفت تحصیلی آنان کمک کند نه اینکه آثار مخرب برای آنان به همراه داشته باشد.

رحمتی، به تاثیرات این فضا بر افت تحصیلی دانش آموزان اشاره کرد و گفت: دانش آموزان زمان بسیار زیادی را صرف این فضا می کنند، به همین علت، فرصت مطالعه مفید خود را از دست داده و انگیزه تحصیلی آنان کاهش می یابد، از سوی دیگر مطالب علمی که دانش آموزان در این فضا فرا می گیرند، مفهومی نیست و از یادگیری مطلوب دانش آموزان جلوگیری می کند.

وی اظهار کرد: برای کنترل این فضا و مقابله با آثار مخرب آن اقداماتی از قبیل ارائه مطالب آموزنده به دانش آموزان از طریق سیستم هایی که در مدارس تعبیه شده، تشکیل جلساتی با اولیا دانش آموزان و آگاه سازی آنان در خصوص مضرات این فضاها انجام می شود. همچنین در این زمینه جلساتی باهمکاری مربیان در خصوص آثار مخرب این فضا برای انتقال تجربیات نهاد های مربوطه مانند پلیس فتا، و سایر دستگاه ها به دانش آموزان خصوصا در دوره متوسطه و والدین آنان برگزار می شود.

رئیس آموزش و پرورش شهرستان در پایان خاطرنشان کرد: شهرستان خنداب نیز مانند سایر نقاط کشور گریبانگیر این موضوع است، افزایش مراکز فرهنگی و سالن های ورزشی گامی موثر درکاهش اثرات فضای مجازی است.

برای جلوگیری از آسیبهای استفاده بیش از حد از فضای مجازی باید مربیان و خانواده ها، دانش آموزان را به شرکت در فعالیتهای اجتماعی تشویق کنند و در کنار این عامل، فضا و امکانات مفیدی فراهم شود که به سلامت جسم و روان دانش آموزان کمک می کند تا دانش آموزان بتوانند اوقات فراغت خود را در این اماکن سپری کنند./ص

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين