امروز : چهارشنبه, ۱ اردیبهشت , ۱۴۰۰
تاریخ : 2017/03/20 - 11:30 ذخیره فایل ارسال به دوستان
تخلفات زیست محیطی را به 1504 گزارش دهید

افزایش گشت‌های مراقبتی در نوروز

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها ضمن اشاره به افزایش گشت ها و مراقبت های نوروزی از منابع طبیعی کشور، هشدارهای لازم برای کاهش تخریب منابع طبیعی در ایام تعطیلات سال نو را مطرح کرد.

به گزارش بابل نوین، سرهنگ قاسم سبزعلی در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: گشت ها و مراقبت ها از منابع طبیعی کشور در ایام نوروز افزایش می یابد، گفت: در این زمینه با نیروی انتظامی تعاملات خوبی برقرار کرده ایم تا پیگیری تخلفات به طور جدی تر انجام شود.

وی با اشاره به اینکه ۹۵ درصد حریق‌ها در منابع طبیعی ریشه در عوامل انسانی دارد، اظهار کرد: از این ۹۵ درصد، حدود ۷۰ درصد سهوی است. آتش زدن پس‌چراهای زمین‌های کشاورزی، روشن کردن آتش توسط چوپان، روشن کردن آتش توسط مسافران در جنگل و یا انداختن سیگار در عرصه‌ها در ایجاد یک آتش‌سوزی در مراتع و یا جنگل‌ها تاثیرگذار است که مهمترین راهکار برای غلبه بر آن آموزش و فرهنگ ‌سازی است.

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها با بیان اینکه همه ساله با توجه به فصل بهار و آغاز فصل سفر و گردشگری شهروندان، خسارت‌های بسیاری به عرصه‌های طبیعی وارد می‌شود، افزود: در تعطیلات سال نو در اثر افزایش سفرها، حریق و تخریب منابع طبیعی بیشتر افزایش می‌یابد.
به گفته سرهنگ سبزعلی، شهروندان هنگام گشت و گذار از استقرار در بخش‌های عمیق جنگل‌ها خودداری کنند و در فضاهایی مستقر شوند که به جاده‌ها دسترسی داشته باشند.

وی اظهار کرد: در ایام تعطیلات نوروز به ویژه در روز ۱۳ فروردین مصادف با روز طبیعت و سیزده بدر، شهروندان حتی‌المقدور خودروهای خود را در حاشیه جاده‌ها پارک کنند و از تردد به بخش‌های عمیق جنگل‌ بپرهیزند.

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها تاکید کرد: امیدواریم از طریق فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی اصحاب رسانه و فعالیت تشکل های مردم نهاد محیط زیستی از وقوع این اتفاقات تا حد ممکن جلوگیری شود

سرهنگ سبزعلی با تاکید بر اینکه در سنوات گذشته چندین هزار گزارش تخلفات زیست محیطی از طریق تماس های شهروندان مورد پیگری قرار گرفت، افزود: کمک و همکاری مردم در این زمینه بسیار موثر است و فرصت پیگیری به موقع و سریع را برای ما فراهم می کند.

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها در خاتمه تاکید کرد: شهروندان می توانند از طریق تماس با سامانه  ۱۵۰۴ گزارش تخلفات حوزه منابع طبیعی از جمله آتش سوزی را در اختیار ما قرار دهند./ص

 

ارسال دیدگاه

تبليغات در بابل نوين

تیترامروز

سیمرغ ما

تبليغات در بابل نوين